Mi a véleményetek Görgei Artúr-ról?
Elég sok közvélemény kutatás jellegű kérdést írok ki történelmi és politikai személyekkel kapcsolatban mivel kíváncsi vagyok az emberek véleményére. Most azt szeretném kérni, hogy fejtsétek ki a véleményeteket Görgei Artúrral kapcsolatban!
1. Jó hazafinak tartjátok? Miért?
2. Helyes döntésnek tartjátok a Világosi fegyverletételt?
3. Helyénvalónak tartjátok az árulás vádját és Kossuth vidini levelét?
A válaszaitokat előre is nagyon nagyon köszönöm! :D
" Jó hazafinak tartjátok? Miért?"
Mindenképpen annak tartom, mert önként újra beállt a hadseregbe, és végig kitartott a szabadságharc ügye mellett.
"Helyes döntésnek tartjátok a Világosi fegyverletételt?"
Az egyetlen helyes döntés lehetett az adott helyzetben. Esetleg még el lehetett volna húzni a harcokat néhány hétig, talán egy-két hónapig, de az utánpótlás nélküli, valószínűleg demoralizálódott sereg jelentős eredményeket már nem érhetett volna el, csak még nagyobbak lettek volna a veszteségek.
"Helyénvalónak tartjátok az árulás vádját és Kossuth vidini levelét?"
Nem. A kettes pontban felsorolt indokok mellet megjegyezném, hogy ezt az a Kossuth írta, aki akkor már nem volt az országban...
#1, Görgeyként született, de ő maga változtatta meg Görgeire.
1-es de igen, helyesen írtam le a nevét. Görgey a szabadságharc kitöréséig y-nal írta a nevét és ekkor változtatta meg i-re ezzel jelezve, hogy nem tart igényt a nemesi előjogaira (amúgy Jókai mór is ugyanezért írta i-vel a nevét). De tudtam, hogy valaki meg fogja jegyezni.
2-es, neked nagyon köszönöm a választ!
Na megint egy olyan álkérdés, amit csak azért írt ki a kérdező, hogy a saját jólértesültségét fitogtassa...
LOL
4-es: ez egy nagy baromság. Mint mondtam, azért írtam ki ezt a kérdést, hogy megtudjam az emberek véleményét Görgei Artúrral kapcsolatban.
A névváltoztatásának történetét pedig azért írtam le, mert az 1-es válaszoló belém kötött, hogy miért nem y-nal írom. Ez nem egy “álkérdés” és ha nem tudsz értelmesen válaszolni akkor elmehetsz a tudod hova…
Igen, jól vezette a csapatokat.
Igen, mert többszörös túlerő vette körbe.
Nem, de Kossuth céljait megértem. Újra akarta kezdeni, ehhez támogatók kellettek. Nem ismerhette be, hogy a túlerő győzött. Jobban hangzik az áruló miatti vereség.
Görgei egyértelműen a világ egyik legjobb hadvezére volt a XIX. században. Brilliáns hadmozdulatokat csinált és képes volt több alkalommal győzni egy jobban kiképzett, jobban felszerelt és számbelileg is fölényben levő ellenséggel szemben.
Véleményem szerint egyáltalán az, hogy a szabadságharc 1949-ben folytatódhatott, az nagyon nagymértékben Görgei hadvezéri zsenialitásán is múlott - ha ő nem vezeti 48 telén a Felvidéken át az Alföldre a honvédsereget, akkor esély nem lett volna a győztes tavaszi hadjáratra.
Reálisan látta a hadi helyzetet a világosi fegyverletételnél, sajnos a magyar seregnek nem volt semmi esélye a sokszoros túlerővel szemben. Nem gondolom, hogy ez árulás volt, inkább azt, hogy többezer hős magyar katona hiábavaló áldozatától kímélte meg a Nemzetet, azzal, hogy nem bocsátkozott bele egy esélytelen csatába.
Kossuth szervező zseni volt, de a szabadságharc bukása után külföldről kibicelt és politikai okok miatt nevezte ki Görgeit árulónak - ez etikailag minimum megkérdőjelezhető, de hát valakire rá kellett fogni a kudarcot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!