Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szabályozatlan kapitalizmusban...

Szabályozatlan kapitalizmusban a jövedelmi szakadék a végtelenségig nő szegények és gazdagok között?

Figyelt kérdés
2022. nov. 15. 11:42
1 2 3 4
 21/33 A kérdező kommentje:

18


A SpaceX pont állami támogatással indult. Lol.

Jobb lenne előbb informálódni.

Az állam nem tud finanszírozni ugye?

Az egészségügyi rendszer is csak a jótevő mágnásoknak köszönhetően létezik. Akárcsak az oktatási rendszer.

2022. nov. 16. 08:38
 22/33 A kérdező kommentje:

20


Ezt vélhetőleg nem azért tették, mert megsajnálták az apa nélkül felnövő gyerekeket.

Hanem simán a munkaerő megtartása érdekében.

És valóban, kapitalista rendszerben a munkás, alkalmazott csak egy szám.

2022. nov. 16. 08:40
 23/33 Kólauborkával ***** válasza:
74%

Hidd el, amit te jószándékú segítségnek látsz azok puszta számok egy papíron.

Ilyen nagy programokat lehetetlenség a “szeretet és megbecsülés, jövőbe látó célok” vonatán kivitelezni, többek között azért, mert az ilyen mentalitású emberek között én még nem láttam se matematikus sem fizikust. Aki meg éveket tanult az nem fogja bratyiból elvégezni a munkát. Tudom, én tűnök genyónak, pedig csak a világ nem működik (soha nem is fog!), hogy az általad vázolt, minden ingyen mindenki jól élő világban éljünk, egyszerűen abban nincs motiváció a következő (sokkal nehezebb) lépcsőfok megtételére.

A következő lépcső pedig mindig nehezebb, mint az előtte lévő összes.

2022. nov. 16. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 A kérdező kommentje:

23


Sötét a lelked. Nem kicist.

2022. nov. 16. 09:38
 25/33 Kólauborkával ***** válasza:
76%

Sajnálom ha ezt gondolod, szerencsére a környezetemben meg aki ismer nem így vélekedik rólam.

Szerintem az aki megpróbálja a valóságot látni (ami nehéz) az nem feltétlen rossz, sokkal rosszabbak azok akik az álomvilágukból nem látnak ki, és mindenkire rá akarják azt kényszeríteni, pedig badarság.

2022. nov. 16. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 A kérdező kommentje:

25


Én látom a valóságot és tudom, hogy elég rossz alapokon fekszik.


Én csak annyit mondok, hogy szándékkal lehetne változtatni, te meg, hogy nem.


Ennyi a különség. Egyik még csak meg sem akarja próbálni.

2022. nov. 16. 10:22
 27/33 anonim ***** válasza:
84%

Az emberi természet elég bonyolult , és főképpen nem olyan sematikus, ahogy a kérdező elképzeli. És e bonyolult természet ambíciók (belső késztetés) és élniakarás (külső kényszerítő erők) hatására cselekszik végső soron. Hogy mit, az erősen függ a társadalmi beágyazottságától és a közszemlélettől. A kínai munkás valóban nem sztrájkol, ahogy a japán se. Ez a keleti szemlélet. Akinek más mód nem jut eszébe, valóban öngyilkos lesz. De sokan vannak, akik ennél kifinomultabb eszközöket is képesek felhasználni. Mert a cselekvéshez két dolog kell. 1. késztetés (belső vagy külső), amit akaratnak nevezünk. 2. képesség, ettől függ, ki mit fog lépni.

Tehát a szabályozatlan kapitalizmus nem létezik, csak a rosszul szabályozott. ÉS az rossz hatékonysággal működik, ezért lesz olyan hely, ahol változtatnak ezen, és a körülmények javulnak. És emiatt a rosszul szabályozott kapitalizmus meg fog bukni (lemarad és jelentéktelenné válik). Csak ezek a folyamatok rendkívül lassúak az emberélethez képest. Ezért akik keveset tudnak erről, reménytelennek, megváltoztathatatlannak képzelik, és számukra az is, mert nincs képességük a változtatásra.

Egyébként kérdezz értelmes embereket, és a nyugati kapitalizmusnak számos hibáját sorolják, amit korrigálni kell és nem megváltoztatni. Ezzel szemben a keleti kapitalizmusról az a véleményük, hogy annak semmi köze a kapitalizmushoz, annál több köze a diktatúrákhoz.

2022. nov. 16. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:
63%

"Szerintem ez önmagában nem undorító, sőt, ha valaki elég élelmes, akkor miért ne? Miért sajnálod tőle? Csak mert neki egy kicsit többet sikerült szakítania? Mert úgy tűnik, neked az a bajod, hogy ha valaki nagyon sokat keres."


Valahol egyet értek a kérdezővel és veled meg nem, de tisztázzuk az alapd dolgokat, mert te és én nem ugyanarra gondolunk.


Nem az undorító, ha mondjuk valaki sokat tanult és mondjuk nagyon jól kereső informatikus. Mondok egy példát az USA ból. Elon Musknak van valami 224 vagy mennyi MILLIÁRD!! dollárja. Egy átlag amerikainak mennyi a megtakarítása? Bevallom, fogalmam sincs, de nézzünk egy valamekkora vagyont felhalmozott amerikait, akinek van pénze, mondjuk 100 ezer dollárja a lakása mellé. Nem tudod megmagyarázni ész érvekkel, hogy Elon Musk miért érdemel 224 millird dollárt, ameddig egy tisztességes amerikai 100 ezer dollárt.


Vagy bár én magam is foci rajongó vagyok, de mondjuk egy jól fizetett német mérnök spórol 10 évet (vagy még többet) egy új Ferrari ra, addig a német első osztály legjobban fizetett focistája a havi béréből lazán kicsengeti azt. Ez se normális.


De ugyanez igaz egy magyar átlag emberre és egy magyar focistára is.


Ráadásul sok gazdag ember képes rosszat tenni a vagyonért cserébe (pl Márk Cúkerberg), ráadásul van aki meg se érdemli a vagyonát (Mészáros Lőrinc)


Én is lennék olyan gazdag, mint mondjuk Mészáros, nem tagadom. Viszont ettől függetlenül gazdagsági téren vannak undorító dolgok, ezt el kell ismerni. De itt alapvetően nem arra gondolok, hogy xy sokat tanult, majd jól fizetett közgazdász/mérnök/informatikus/egyéb lesz belőle.

2022. nov. 17. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
36%

"Nem tudod megmagyarázni ész érvekkel, hogy Elon Musk miért érdemel 224 millird dollárt, ameddig egy tisztességes amerikai 100 ezer dollárt."

Dehogynem. Elon létrehozott kvázi a semmiből több világhírű termelő- és fejlesztőközpontot. A 224 milliárd dolláros vagyonának legnagyobb része ezekben fekszik.

Ez mellett élen jár jelenleg a magánűrkutatásban, rakétatervezésben, akkumulátorfejlesztésben, elektromos eszköz- és járműfejlesztésben.

Elon tisztességes amerikai átlagpolgárok tízezreinek ad munkát, megélhetést és jövőképet közvetlenül vagy közvetve, és közülük nagyon magas számban fejlesztőknek, mérnököknek. Rengeteg ember profitál abból, hogy Elon multimilliárdos lett. Elon pont az a figura, akitől egyetlen centet sem sajnálok.

Elon a rendszer kihasználója, és jól is csinálja.

Mészáros ezzel szemben a rendszer élősködője. Különösebb értéket nem állít elő, nem sok embernek ad munkát, cserébe aránytalanul nagy pénzeket tesz zsebre, és nem visszaforgatja a gazdaságba, mint Elon. Nincs belőle fejlődés, nincs belőle innováció, aránytalanul kevesen járnak jól azzal, hogy Mészáros multimilliárdos lett. Ez a különbség szerintem.

2022. nov. 17. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 A kérdező kommentje:

29


De ahhoz, hogy Musk megalkossa ezt ahhoz nem kell 224 milliárdos vagyon. Elég ha jó felsővezető kövér fizetéssel, mit tudom 1 milla per év??

2022. nov. 17. 16:50
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!