A Mohácsi csatavesztést a törökök táborhelyének fosztogatása okozta a csata közben, amikor a legnagyobb szükség lett volna a jobbszárny beavatkozására?
Forrás: [link]
It was followed by the cavalry charge of the Hungarian right flank that broke the resistance of the Rumelian cavalry. But instead of chasing the fleeing enemy, the Hungarians set out to loot. By then, the janissaries had arrived at the bottom of the terrace and inflicted major destruct ion on the Hungarians with their volleys. Although the Hungarian infantry and the left wing fought bravely, they were unable to break the obstacles erected in front of the cannons and janissaries and were slaughtered by janissary volleys.
Páncélokkal kapcsolatban volt egy tévedésed. Középkorban edzett lemezpáncél nem készült NY-Európában (azaz Franciaországban és Angliában) csak olasz (Dél-Európa) és német földön (közép Európa) ismerték az acél edzésének, azaz izzó acél vízbe mártásának technológiáját.
Franciaországban és Angliában az acél edzése csak a 16.sz. elejétől datálható.
Többek között ez is okozta a francia lovagok súlyos vereségeit az angol hosszúíjászokkal szemben a 100éves háború során. A franciák olasz zsoldoslovagok által használt számukra mágikus erejűnek hitt olasz "csodapéncéljaikkal" arattak győzelmeket az angolok felett a háború utolsó évtizedeiben.
# 41
EZT ÍRTAD: "Középkorban edzett lemezpáncél nem készült NY-Európában (azaz Franciaországban és Angliában) csak olasz (Dél-Európa) és német földön (közép Európa) ismerték az acél edzésének, azaz izzó acél vízbe mártásának technológiáját. Franciaországban és Angliában az acél edzése csak a 16.sz. elejétől datálható.Többek között ez is okozta a francia lovagok súlyos vereségeit az angol hosszúíjászokkal szemben a 100éves háború során. A franciák olasz zsoldoslovagok által használt számukra mágikus erejűnek hitt olasz "csodapéncéljaikkal" arattak győzelmeket az angolok felett a háború utolsó évtizedeiben."
Nem gond, hogy Franciaországba és Angliába is tömegesen kerültek itáliai, német és spanyol lemezpáncélok? A százéves háború 1453-ban ért véget, addigra mind a franciák, mind az angolok elterjedten használtak ilyen páncélokat, az másodlagos, hogy ezek importból származtak.
Az acél edzését Spanyolországban is ismerték, nem véletlenül volt a leghíresebb éppen a toledói acél.
# 41
Az oszmán tüzérség is állandóan nyugati importra szorult, 1456-ban Nándorfehérvárnál a török tüzérek nagy része éppenséggel katolikus német zsoldos volt. Bizánc 1453-as bevételénél a török tüzérséget meg ugye a magyar Orbán mester irányította.
Kürasszír itt egy tökéletes BBC videó a páncél minőségének fejlődéséről a 100 éves háborúban, tudományos intézetekben tesztelik a történelmi teóriákat, és tényleg az olaszok "csodapáncélja" tette taccsra az angolokat.
Érdemes megnézni, tudományos igényességgel, akadémikus történészekkel, és a királyi akadémia fizikusai segítenek a teszteknél.
Ha megnézted szólj!
# 48
EZT ÍRTAD: "Kürasszír itt egy tökéletes BBC videó a páncél minőségének fejlődéséről a 100 éves háborúban, tudományos intézetekben tesztelik a történelmi teóriákat, és tényleg az olaszok "csodapáncélja" tette taccsra az angolokat."
A film jó, de leegyszerűsítés, hogy a páncél miatt veszítették el a százéves háborút az angolok.
Ennek sokkal több oka van:
1.) NÉPESSÉG: Franciaország jóval nagyobb népessége és gazdasági ereje: a mai tudásunk szerint a Francia Királyság népessége 1450 táján többszöröse volt Angliáénak, 1450-ben a Francia Királyság népességét legalább 14 000 000 millióra, még az Angol Királyságét csak 3 300 000 lakosra becsülik a történészek.
2.) GAZDASÁGI ERŐ: a Francia Királyság gazdasági ereje, így hadviselő képessége szintén többszöröse volt az Angol Királyságénak.
3.) ANGOL URALMI VÁLSÁG: az angol királyok közül a legnagyobb hadvezérnek tartott V. Henriket (1413-1422) fia, a gyermek, majd felnőve teljesen alkalmatlan uralkodónak bizonyult VI. Henrik (1422-1461, 1470-1471) követte.
4.) FRANCIA ÁLLAMREFORMOK: a közvetlen állami adózás bevezetése, amely addig példátlanul erős királyi hatalom megteremtéséhez vezettek, és anyagi alapját adták egy korábbiaknál sokkal nagyobb, erősebb és modernebb hadsereg felállításának.
5.) A FRANCIA KIRÁLYSÁG EGYSÉGESÜLÉSE: a Francia Királyság feudális részállama, a dúsgazdag Burgundiai Hercegség felbontja szövetségét az angolokkal, és a francia királyt támogatja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!