Mi a véleményetek a pszichológiáról, mint tudományág? Mit gondoltok azokról az emberekről, akik nem tekintik olyan értékű tudománynak, mint például a természettudományokat?
Úgy veszem észre, hogy egész sokan vannak Magyarországon, akik úgy tekintenek a pszichológiára, mint valami kuruzslásra, szerintem (és ezt fontos kiemelni, mert az enyém is csak egy a sok vélemény közül) csak azért, mert kevésbé kézzelfogható, mint a természettudományok például. Hallottam olyat, aki egyenesen büfészaknak nevezte a pszichológiát, pedig az az egyike az igazán nehéz szakoknak. Mások szimplán csak nem hiszik el, hogy képes egy pszichológus, nyilván a saját szakterületén, valódi segítséget nyújtani úgy, ahogy egy orvos teszi az övén. Nektek mi a véleményetek erről?
Én a magam részéről szeretnék pártatlan maradni, már amennyire ez jelen helyzetben lehetséges, mert az egyértelműen kiderült, hogy én hogyan vélekedek a téma felől. Tehát az enyémmel ellentétes vélemények is nagyon érdekelnek, sőt, valójában azokra lennék igazán kíváncsi.
Hármas: azt ugye tudod, hogy a 2. és a 3. mondatod nem ellentétes egymással?
Amúgy kissé mintha túlzásokba esnél.
#4
Ha valami bizonyított, azt mégis hogy lehet megcáfolni később? Sehogy.
Általában tényleg nem lehet megcáfolni, tehát akkor:
- vagy nem volt bizonyított, csak feltevés, és kiderült, hogy mégsem igaz,
- vagy pedig kiderült valamilyen korlátja, tehát azon kívül nem érvényes. Ilyenkor jöhet az új felfedezés, hogy ott hogyan működik.
Mivel a pszichológia fiatal tudomány, ezért mindkettő gyakran megtörténik benne.
#6
Mondd csak, szerinted mennyiben tudományos Sigmund Freud munkássága? Mert számomra az írásai csupán szubjektív gondolatoknak tűnnek. Leírja, hogy ő személy szerint hogyan tekint a lélekre és mit gondol annak fejlődéséről.
Mondjál egyetlen állítást Sigmund Freud munkásságából, amit szerinted tudományos módszerekkel ért el.
Freud óta elég sok minden történt a pszichológiában. Mára a pszichológia is kísérletes, matematikai statisztikát használó modern természettudománnyá vált.
A korábbi, analitikus megközelítésű ("beszélgetős") pszichoterápia még mindig létezik, de működik a fiatalabb, modern sémafókuszú kognitív viselkedésalapú terápia is, modern személyiségtesztekkel kiegészítve, amelyek hatékony, gyors diagnosztizálást tesznek lehetővé.
A korszerű pszichológiát más tudományok is támogatják az egyre gyorsabb fejlődésben: az idegtudományok, számítástechnika, elektronika, és így tovább.
Én például személyesen is részt vettem egy egyetemi kutatásban, ahol a klasszikus Szondi tesztet a koponyámra tett EEG-érzékelőkkel és egy képernyőn futó elektronikus teszttel, a Budapesti Műszaki Egyetem Kognitív Tudományi Tanszékén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!