Kínában miért nincs nyugdíj?
Ezzel az a gond hogy akinek meg nincs családja az akkor az utcán végzi koldusként kb.
A sokáig erőltetett egykepolitika sem tett ennek jót.
Kérdező.
Látszólag eltérek a témától és a Magyar nyugdíjrendszert hozom fel.
Az 50' években amikor megcsinálták a nyugdíjrendszerünket hogyan jöhetett létre?
Egyik napról a másikra hirtelen lett 1-2 millió nyugdíjas akiket minden hónapban ki kellett fizetnie az államnak.
Ezt a befolyó adókból tették meg, vagyis a dolgozók adóit megemelték.
(De lehet már a hitelspirálunk is akkor kezdődött el.)
De a lényeg hogy keletkezett egy hatalmas "lyuk" amit minden esetben minden évben az épp előállított javakból foldoznak be.
Tehát azóta is minden évben az éppen munkában lévők fizetik az épp aktuálisan nyugdíjban lévők juttatásait.
Nem nincs előre gyűjtés a rendszerben így bárki bármennyit fizet is be annyit fog csak visszakapni amennyit megítélnek neki amennyi akkor majd jut!
Nem nincs számlája sem senkinek mert nem is lehetne átállni a számlás és annyit kapsz vissza amennyit befizetsz módszerre mert ha a mostani befizetésed félre kezdené tenni az állam a jelenlegi már megítélt nyugdíjak kifizetésére valahonnan máshonnan kellene előteremteni az összegeket különben keletkezik egy még nagyobb és befoltozhatatlanabb költségvetési "lyuk" avagy még nagyobb adósságspirálba megy az ország.
De ugye közben csökken a születésszám tehát kevesebb befizetőre több nyugdíjasunk jut.
Ez a rendszer nem átalakítható és kilépni is nehéz belőle.
De majd ezt a költségvetési hiányok egyszer megoldják és egyszerűen nem lesz tovább nyugdíj.
Ne érts félre nem ennek szurkolok, én is sok éve fizetem a nyugdíj járulékokat be.
De a matek nem hazudik nincs kiút. Bele van építve hogy csökkenő születésszám és csökkenő munkavállalói létszám mellett ez a rendszer kamikaze csak elhúzni lehet további hiteleket felvenni kötvénykibocsájtással adósságspirálba kerülni satöbbi ... megmenteni nem lehet. Egy utópisztikus örökké csak növekedünk, egyre többen leszünk egyre gazdagabbak stb... elvre épült. Ami konkrétan lehetetlen, minden erőforrás és nyersanyag véges a földön és ráadásul rohamosan fogyasztjuk is mindet.
Szóval felfogtam állami nyugdíjam (nekem 20-30 év múlva) valószínűleg nem lesz nem is lehet és másoknak sem! Jó eséllyel hamarabb összeomlik. Lehet akár a mostani válságnál. Lehet majd a következőnél.
Na most térjünk vissza Kínára.
Jelenleg is a leggazdagabb országok egyike.
De amekkora költségvetési lyukat ütne mondjuk 3-400 millió új nyugdíjas az még őket is tönkretenné.
És még emellett a csökkenő születésszámaikkal nem is lenne fenntartható a rendszer később további hiányt vagy adósságot generálna a fenntartása is.
Na ezért nem lesz Kínai nyugdíjrendszer valószínűleg soha.
Ott nem marhák ülnek a parlamentben.
Kínai wikin
"Az alaptartozék-biztosítás a Kínai Népköztársaság által hivatalosan működtetett alapbiztosítás , amelynek alapjai a társadalombiztosítási alap alá tartozó társadalombiztosítási alap joghatósága alá tartoznak. Az egészségügyi biztosítás , a munkanélküli biztosítás, a munkahelyi balesetbiztosítás és az anyasági biztosítás, valamint a lakás-előtakarékossági pénztár esetében öt biztosításnak és egy lakáspénztárnak nevezik."
"Kína 1984-ben kezdett nyugdíjrendszert létrehozni a városi vállalkozások alkalmazottai számára, amikor..."
Különféle nyugdíjaik vannak, de én sem tudom mennyire jó. Van vidéki és nagyvársoi és közalkalmazotti, ... annyira én sem ismerem.
Magyarul is van valamennyi róla. :)
Bankmonitor
2014-06-27
Kínai nyugdíjas akarok lenni!
Portfolio
2021. szeptember
Nyugdíjprobléma: kezd fenntarthatatlanná válni a helyzet Kínában, új ötlettel állnak elő
Reuters
2022-04-21
Mérföldkőnek számító lépésként Kína elindítja a magánnyugdíjrendszert
"Eddig mind a munkavállalók, mind a munkaadók fix összegű hozzájárulást fizettek az állami nyugdíjprogramok keretében.
A mérföldkő a kínai magánnyugdíj-szektor hivatalos elindítása csaknem négy évnyi kísérletezés után ..."
Félreértés ne essék itthon is vannak önkéntes alapú nyugdíj előtakarékossági lehetőségek.
Kínában épp lehet hogy bizonyos köröknek pl közalkalmazottaknak fizet(het) az állam is ilyesmit. (Nem véletlen hogy az Aegon kimutatásáról szól az egyik cikk.)
A lényeg hogy ott csak öngondoskodó rendszer van. Vagyis nyilvántartják amit befizetsz (vagy az állam befizet utánad ha közalkalmazott vagy) a saját számládon és végül annyit kapsz vissza amennyit összegyűjtöttél! (Maximum ha jól forgatták is akkor valami kamattal meg is toldódik.)
De nincs állami fenntartású mindenkire érvényes és egyúttal alanyi jogon járó rendszer. A kettő között ég és föld a különbség!
Igen valahogy úgy de kicsit azért mégis más, legalábbis a kérdező félreértheti szerintem ennyiből. Kis idézetet ideteszek. A miénkhez képest nagyon más és nagyon összetett és bonyolult is. Ide csak a főbb részeit másolom és ha valaki jobban ismeri majd pontosítja. :)
"
A rendszer három pillérből áll, amelyekben az első pillér az állami alapnyugdíj, a második pedig az önkéntes munkavállalói nyugdíjrendszer, amelyben a munkáltató és a munkavállaló havonta fizet. A harmadik pillér a magánnyugdíj, amely jelenleg igen fejletlen.
- Állami nyugdíjak
A kínai állami nyugdíjrendszer városi és vidéki rendszerből áll. Ez utóbbit kifejezetten vidéki területekre tervezték, és jelentősen eltér a városi területeken alkalmazott rendszertől. A nyugdíjban való részvétel önkéntes... Az államilag támogatott nyugdíjat részben személyi jövedelemadóból finanszírozzák ...
- A városi nyugdíjrendszer
... a városi nyugdíjrendszer hivatalosan 1997-ben indult ... Ez az állami nyugdíjrendszer az 1A pillérből, egy felosztó-kirovó részből és az 1B pillérből, egy egyéni számlákból álló tőkefedezeti részből áll.
- Foglalkoztatói nyugdíjak: Vállalkozási járadékok
A Vállalkozási Járadékok 2004-ben jöttek létre. Az újonnan alapított Vállalkozási Járadék alapok mellett léteznek olyan örökölt alapok, cégalapok is, amelyek a Vállalkozási Járadéktörvény bevezetése előtt jöttek létre.
- És most még a magánnyugdíj jön hozzá
A Kínai Államtanács új magánnyugdíjrendszert jelentett be, amely lehetővé teszi a magánszemélyek számára, hogy önkéntes befizetéseket helyezzenek el nyugdíjszámlájukon, és nyugdíjukat stabil pénzügyi termékekbe fektessék be. A vélemények szerint az új nyugdíjrendszer kiegészíti a jelenlegi állami és munkáltatói alapnyugdíjakat és járadékokat ...
- Az Országos Társadalombiztosítási Alap
Szigorúan véve az Országos Társadalombiztosítási Alap (NSSF) nem része a nyugdíjrendszernek.
"
---
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!