Miért szúrja egyesek szemét annyira a sokszáz éves kifejezések (Vármegye főispán) visszavezetése, amikor hasonló régi kifejezések élnek Angliában (így USA-ban is) Franciaországban, és segy rakás Ny-Európai országban ahol nem volt kommunizmus?
"...amikor hasonló régi kifejezések élnek Angliában (így USA-ban is) Franciaországban, és egy rakás Ny-Európai országban ahol nem volt kommunizmus?"
Talán kérdező még erre is valami.
Ettől, hogy visszanevezzük a kommunista átnevezések előttire, még nem törlődik a kommunista múlt. És nem egy népi hagyományt vagy magyar népi kulturális, tradicionális valamit hoznánk vele vissza, csak egy korabeli bürokratikus szóhasználatot. A népnek semmiben sem volt az jó, hogy így nevezték. Ezért nincs értelme.
"Az oroszoknál nem tértek vissza a cári kifejezésekhez, főként a hivatalossá emelt Szovjet büszkeség és romantika miatt."
Nem is ezt írtam. A néplélekben viszont nagy általánosságban még mindig megvan ez az igény. Valaki nagyon szeretné, hogy nálunk is kialakuljon.
Amúgy mint írtam, akár lehetne is és azért nem vagyok elrontója semmi effélének. Mert az is igaz, hogy a történelmünk 1000 éves elnevezéseit akár tényleg vissza is lehet állítani. Nekünk szokatlan lenne egy ideig az tuti.
Ha tetszik az embereknek akkor vissza is nevezhetjük. Csak a kommunikációja nem tűnik jónak - bár politikai téren ez nem újdonság. :)
És mint John_McClane írta, bizony van neki nem is kis költsége és lesz aki húzza a száját miatta és valahol érthető is. Nekem túl nagy viharnak tűnik a téma és nem látszik, hogy meg lenne beszélve. Nagyon nagy magyar történelmi jelentőséget azért nem kommunikálnék hozzá és akkor helyen is lehetne.
Akkor viszont ne álljunk meg félúton!
Milyen klassz is a cseléd szó, majdnem olyan, mint a család, hiszen jó szolgánk egészen közel áll hozzánk, de akkor már legyen a munkakönyv is cselédkönyv, mert akkor talán nem olyan prolis.
Apopó proli, ez is túl komcsis, jó nekünk a jobbágy, ősi szavunk, mint az ispán, passzol is mellé, benne is van a jó, meg valami bágy, ami a Hortok birtokaként Hortobágy néven is elhíresült.
Aztán a segélyrendszer az fontos, de honnan tudjuk, hogy valaki szegény és rászorul a támogatásra? Milyen praktikus is volt a szegénységi bizonyítvány, mert hatóság előtt bizonyítva lett, hogy az illetőnek egy vasa sincs, sőt lehetne ágrólszakadtsági oklevél is, a fél ország meg is kaphatná, ami ugyan új megnevezés, de haladjunk is a korral, meg őrizzük a hagyományokat, meg különben is, mégis mit akar egy jobbágy? Egyenlőre nem kell engedélyt kérnie a főispántól, ha költözni akar, pedig az egyre nagyobb munkaerőhiány indokolná azt, hogy ne osztogassunk fűnek-fának úti passzust, kötődjenek kissé jobban a népek a röghöz, a jó Ispán, vagy a szogabíró majd tudja, mit kell tenni és, hogy az ostoba népek ne fárasszák fölöslegesen a buta fejüket, majd előzkenyen eldönti helyettünk, ahogy azt a hagyományokban már amúgy is megszoktuk, hogy mit tegyünk, vagy tehetünk.
Azt gondolom mindenki belátja, hogy egy egész vármegye korlátlan urát, mert hiszen a jogrendszer is túlságosan snassz, a pallosjog példának okáért valami furcsa és megmagyarázhatatlan okból hiányzik újabban a Tripartiumból, szóval tiszteletadás gyanánt illik a nagyméltóságú (mert hiszen méltó) Főispán urat, aki igazi úr, megsüvegelni, levett kalappal, fej, vagy tökfedő, süveg, sipka, kalpag gyors lekapásával megtisztelni, a nagyobb elismerés végett térdre ereszkedve, ahogy az mindig is volt ezeréves történelmünk során vala.
A proli főként városi lakos és iparban szolgáltatásban dolgozik, míg a jobbágy falusi. A proli liberális gondolkodók által létrehozott kifejezés amit Marx később adoptált.
Sehol nem hozták vissza a jobbágy szót, Magyarországon sem 1848 után. Akkor te miről is beszélsz?
Munkakönyv máig is létezik, csak központi digitális formában, enélkül nem lehetne a nyugdíjat sem megállapítani.
"Milyen praktikus is volt a szegénységi bizonyítvány" Ma is van ilyen, csak más formában.
"Főispán urat, aki igazi úr, megsüvegelni, levett kalappal, fej, vagy tökfedő, süveg, sipka, kalpag gyors lekapásával megtisztelni"
Nyugaton is ez volt akkoriban, megint nem értem miről beszélsz.
"Miért akartok modern elnevezéseket..."
Szó sem volt erről, ne lendülj át a ló túloldalára ezzel. Régen volt vármegye, ma már nem a vár a központjuk és így a megye az teljesen helyesen magyaros elnevezés. Ez olyan, hogy jól sikerült, még ha a komcsi szándék más is volt. Ma nem a várak a központjai közigazgatásilag. De! Akár vissza lehet nevezni, nincs vele nagy gond!
"amikor az elmaradott harmadik világ és benne Afrika tele van a modernebbnél modernebb kifejezésekkel (és benne nyomorral), ellenben a fejlett nyugat jelentős része őrzi elnevezésében a hagyományos tisztségeket, persze az idők során sokszor változó tartalommal."
Hát nem is tudom, hogy Afrikában milyen hagyományos elnevezések voltak hajdanán, de nyilván valami ott is volt. Afrika jelenleg alacsony gazdasági szinten van tartva még gyarmati rendelkezésekkel, bár nem egy közismert téma. Most hagyjuk.
Szerintem amire ki akarsz lyukadni, az a történelmi múlt átírása, akadályozása, eltüntetése témakör. Van ilyen. Ez igaz. Ettől még ne hidd, hogy aki nem akar vármegyét az a történelmi múlt eltörlésére szavaz! A helyzet az, hogy valóban egy jó vonás lehetne a vármegye megnevezés, de nagyon sokat nem kell azért belevizionálni, mert sok más fontosabb is van ebben a témakörben akkor már.
Érdemleges téma amúgy, de nem ilyen attitűddel, hanem valódi társalgás kereteiben!
"Sehol nem hozták vissza a jobbágy szót, Magyarországon sem 1848 után. Akkor te miről is beszélsz?"
Érthető miről beszél, arról, hogy a jobbágy szó ugyanazon korszakból való, mint a vármegye. És a kérdést valóban körbe kell járni, hogy a régi kifejezésekből mit, miket lehetne visszahozni.
Szerintem a jobbágy kifejezést azért nyilván nem fogjuk újra használni. Elég nyilvánvaló, hogy ha országunk csinálna visszanevezéseket, akkor válogatni is kell. Nem lehet cakli pakli mindent visszanevezni. Tényleg nem lehet a munkavállaló jobbágy - például.
A téma nem olyan rossz, de... Ennél sokkal több apró és nem ismert részlete van, tehát a vármegye szóba nem képzeljünk bele valami végletesen sokat.
De kérdező nem hidd azért, hogy akinek jó a megye szó, az kapitalista bérenc, vagy akármi efféle! A megye szó magyarul egész jól sikerült - de ez inkább szerencse lehet. :) Levették a nem funkcionáló vár részt az elejéről.
Egyébként amin szintén lehetne változtatni az a magyar diplomák és oklevelek még ma is szocreál komcsi stílusa. Se történelmet nem tükröz, se hagyományt, se egyetemi hagyományt, stb. Nézzünk meg egy amcsi diplomát. Az szép és régies, a régi egyetemek stílusát mutatja. És vannak még ilyenek. De! Azért ne higgyük azt, hogy nyugaton mindenhol megbecsült külleműek a diplomák, az US odafigyel erre és jól teszi. Szóval a magyar mellett lehetne még nyugati diplomákat és okleveleket mutatni, ezt most kihagyom. Rálátásnak elég ez a kettő is.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar
Tipikus amerikai főiskolai diploma
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!