Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi az oka, hogy a franciák...

Mi az oka, hogy a franciák még ünneplik az 1789-es forradalmat és az oroszok már nem ünneplik az 1917-es forradalmat?

Figyelt kérdés

2018. júl. 17. 21:46
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
89%
Az, hogy a franciák franciák, az oroszok már nem szovjetek.
2018. júl. 17. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
86%

A francia forradalom előmozdította a polgárosodást és a demokrácia kialakulását és a jelenleg is működő rendszer előfutára volt.

Az orosz bolsevik forradalom egy zsákutca volt. Nincs mit ünnepelni rajta.

2018. júl. 17. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
88%
Kérdező, melyik orosz forradalomra gondolsz? Csak mert '17-ben volt kettő is.
2018. júl. 17. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
66%
De ünneplik az oroszok, főleg putyin elvtárs köreiben. Csak nem hivatalisan, merthogy nevet kellett változtatniuk.
2018. júl. 17. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 A kérdező kommentje:
Az oroszországi forradalom is nagy hatású volt. Ők is kivégezték a királyt/cárt, leszámoltak az arisztokráciával, egyházi méltóságokkal, egyenlőbbé vált a társadalom. Igaz ugyan, hogy a győztes forradalom után az oroszoknál is széleskörű durva terror, elnyomás következett, ami árnyalja a történelmi dicsőséget.
2018. júl. 17. 23:03
 6/31 anonim ***** válasza:
95%

A franciák 1789-ben elindították a polgárság jogainak bővítését, ha úgy tetszik a demokrácia bővítését ( hisz azelőtt jóformán a nemesség és a papság döntött, hiába volt képviselve a polgárság csekély számban ).

Ehhez képest az 1917-es forradalom kommunista hatalom átvétel volt, ahol lemészárolták a Romanov családot, elüldözték a nemesség egy jó részét, majd kommunista diktatúrát alakítottak ki. Ma pedig Oroszország nem kommunista ország. Sőt, már évekkel ezelőtt rehabilitálták a Romanovokat, elismerték hogy "jogtiprás áldozatai lettek" és exhumálták a családot.

2018. júl. 18. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
43%

Jó kérdés.

Alapvetően ugyanaz a gusztustalan proletár hőbörgés volt mind a kettő, de az utóélete más a kettőnek. Franciaországban konszolidálódott a helyzet, és a köztársaságot nem döntötték meg, ezért utólag legendákat szőttek köré, hogy ez milyen egy nagyszerű dolog volt. Pedig nem. A nagy szocialista forradalom után pedig elvadult a helyzet, kemény diktatúra alakult ki, ami sok ellenséget szerezett, ezért szalonképtelenné vált.

Nézd a jó oldalát, legalább a kettő közül az egyikről már konszenzus született, hogy vállalhatatlan. Viszont a francia forradalom sajnos már az idők végezetéig pozitív színben fog tetszelegni.

2018. júl. 18. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
100%

"Ehhez képest az 1917-es forradalom kommunista hatalom átvétel volt, ahol lemészárolták a Romanov családot, elüldözték a nemesség egy jó részét,.. "


Ehhez képes lemészárolták XVI. Lajost a törvényes uralkodót és családját valamint a későbbiekben Vendée tartományban és máshol több százezer, ha nem millió ártatlan franciát mészároltak le és a mai franciák ezt a gyilkosságsorozatot ünneplik minden július 14-én.


Ilyenkor a királypárti franciák, élükön az ifjú Bourbon Lajossal, Anjou hercegével, aki jelenleg a francia trón örököse, mert vannak ilyenek is, csak el vannak hallgattatva a véresszájú és -kezű köztársaságpártiak által, gyászünnepségen vesznek rész és az áldozatokra emlékeznek.

2018. júl. 18. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
100%

Mert a mai oroszok -bár semmi közük hozzá- sokkal inkább szégyellik magukat miatta. Hasonlóan a németekhez. Mert bár nagy hatású volt, felállt egy új világrend, stb., a cári család meggyilkolása óriási árnyékot vet a forradalomra, de ezen kívül az orosz polgárok nagy része is megsínylette, ha előbb nem is, akkor a sztálini terror alatt. És ahogy ez lenni szokott, a legtöbb orosz családot érintette valamilyen szinten: letartóztatás, kivégzés, munkatábor... A társadalom sem abban a hatalmas jólétben élt, ahogy azt megálmodták. Nekik ez csalódás volt, túl sok áldozat a semmiért.


A francia forradalom sem egy akkora dicsőség azért, az is egy vérfürdő volt. És annak is vegyes a megítélése, de mégis óriási hatású megmozdulás volt, a franciák pedig az áldozatok ellenére is büszkék rá.

2018. júl. 18. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
100%

Minden nagyobb forradalom véráldozatokat követel, és kezdetben komoly túlkapásokkal is jár. (Akció - reakció.)

A különbség annyi, hogy a franciák áltak kivívott köztársaság (rövid megszakításokkal) máig fennmaradt, míg a szovjet 70 éves "uralkodás" után elbukott.

Ha pl. Franciaországban hirtelen visszaállítanák a királyságot, ami nem valószínű, nyilván eltörölnék július 14.-ét mint ünnepet.

Még a bukott forradalmakat, mint pl. az 1848-49.-es magyart is ünnepeljük, pedig az is rengeteg vérontással és áldozattal járt.

2018. júl. 18. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!