A zsidók ősei mezopotámiaiak voltak?
A Wikipédián olvastam, hogy a saját mitológiájuk szerint mind Ábrahám, mind pedig Sára a ókori, mezopotámiai Ur városából származtak. A Wikipédia szerint ennek a mítosznak lehet valóságalapja, mivel a szakterület szerint kultúrájuk mezopotámiai eredetű, egészen pontosan rendkívül szoros rokonságot mutat vele. A héber törvénykezés sok téren mutat rokonságot az amorita törvénykezéssel. Ezenkívül a mezopotámiai mitológiákkal is van közös pont, például a teremtéstörténet, ami kicsit kibővítve, kicsit másabban, de a mezopotámiai népek mitológiájában is megjelenik. Sőt, Lilith legendája is bekerül a zsidó hagyományba, akiről szintén a sumér és egyéb mezopotámiai mitológiákban hallhatunk először.
Tényleg a zsidók az ősi mezopotámiaiakból szakadtak volna ki? Akkor a zsidók eredetileg nem Kánaán földjén éltek, hanem úgy érkeztek oda?
Úgy emlékszem - mert régen olvastam erről, - hogy két népcsoportból állt össze a zsidóság, az egyik délről jött nomád állattenyésztő nép volt, ez egy vadabb nép volt, egyszerűbb mítoszokkal, vallási elemekkel.
A másik valóban keletről telepedett a térségbe, ők már komoly födművelő kultúrával rendelkeztek, ez ehet sumer eredetű.
Ezért vannak a Bibliában duplikátumok, például a két teremtéstörténet, a hat napos, meg egy egyszerűbb, rövidebb.
Az is lehet, hogy Júda és Izrael harca is erről szól.
A mezopotámiai hatás viszont származhat a babiloni fogság idejéből is.
A teremtés napjai valban mezopotámiai hatást mutatnak, például a harmadik nap Nergálé, a pásztoristené volt Babilonban, ekkor teremti Isten a növényeket, de a negyedik nap Nabúé, aki a csillagokért felelős és ez a sorrend a Biblia ószövetségének alapját adó Tórában is.
A régészeti leletek alapján valóban nem Kánaáni nép volt a héber, úgy érkeztek oda két irányból és összeolvadtak.
A most élő zsidók ősei nagy valószínűleg kazárok voltak, akik felvették a zsidó vallást, hogy ellensúlyozzák a keresztény Római Birodalmat (későbbi Bizáncot) és az Arab Birodalmat (ami ugye muszlim.). Hogy a korabeli zsidók honnan származnak, azt nem lehet tudni, de a zsidó vallás számos elemet átvett más vallásokból (pl. a környékükön élő népek vallásából), nem véletlen az, hogy a zsidó vallás egy hatalmas nagy katyvasz. Pl. a zsidó vallás nem beszél a Sátánról, de a római kori Galileában élő zsidók több elemet átvettek a velük együtt élő más nemzetek vallásából, pl. a zoroasztrizmusból, ahol már létezik a jó és a rossz isten fogalma.
De ebben nincs semmi meglepő, a vallások mindig is keveredtek egymással, vettek át egymástól elemeket, tanultak egymástól, stb..
"Ennek a történelemnek első hat-hét évszázadáról csak a Biblia mondaszerű elbeszélései tudósítanak. Ezek szerint Mezopotámiából talán a Kr. e. 2. évezred elején, isteni intésre Kánaánba telepedett át egy Ábrahám nevű pásztorfejedelem, aki aztán ezzel az istennel – Elóhímmal – szövetségre lépett...."
"..A történettudomány a maga eszközeivel igen keveset tud mindebből bebizonyítani. Az nagyjából valószínűsíthető, hogy a Kr. e. XIII. század első felében harcias nomád törzsek hatoltak be dél felől Kánaán – Palesztina – területére, évtizedes háborúk során a középső országrészben kisebb-nagyobb területeket foglaltak el, néhány várost bevettek és leromboltak, bár nem annyit és nem épp azokat, amennyit és amelyeket a Biblia megnevez. Istenük a harcias, kegyetlen viharisten, Jahve volt, akinek tiszteletét az Egyiptom és Arábia közti pusztaságban tették magukévá.
Ugyanez a történettudomány – illetve annak számos képviselője – feltételezi, hogy az izraeli törzsek nemcsak legyőzni való népeket találtak Kánaán földjén, hanem rokon héber törzseket is, amelyek jóval, esetleg évszázadokkal előbb vándoroltak be oda kelet felől, Mezopotámiából, és az izraeli hódítás idején már letelepült, földmívelő életmódot folytattak a többi kánaáni nép közé ékelődve. Az ő istenségük a más kánaáni népeknél is föllelhető Él lehetett, esetleg többféle Élek (héberül Elóhím). A két népcsoport törzsszövetségre lépett egymással, talán ekkor lett véglegessé a törzsek tizenkettes száma is. Idővel egyesítették hagyományaikat: a héberek a keletről bevándorló Ábrahámnak és utódainak mondáit adták ehhez, az izraeliek a hosszú egyiptomi tartózkodás és a pusztai vándorlás történeteit. Kidolgozták a közös kultuszt is, amelyben a két istenség közül Jahve kerekedett felül, ahogy feltehetően a törzsszövetség vezető erejét is a számbelileg túlsúlyban lévő és kemény harcokban edzett izraeliek képezték.
Ez a történettudományi hipotézis sem sok közvetlen bizonyítékot tud maga mellett felsorakoztatni. A közvetett bizonyítékok azonban, amelyek jórészt épp a bibliai szövegben kínálják magukat, és amelyeket a későbbiekben mind elősorolunk, nagymértékben valószínűvé teszik ezt a feltételezést."
Amit leírtál az jó, legföljebb kicsit bonyolultabb a történet.. :D
A kazár-dolgot meg felejtsük már el, semmi köze a valósághoz.
#7.
Rengeteg zsidót ismerek, aki önmagát hébernek, Ábrahám leszármazottjának tartja. A zsidó nacionalizmusnak sem lenne értelme, ha a zsidók valójában nem Izráel népe lennének. Olvass a zsidó diaszpóráról!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!