A világ első városai nem is Mezopotámiában, Egyiptomban jöttek létre, hanem az Indus-völgyi civilizációban?
Erről lenne szó: [link]
Mennyi ennek a valóságtartalma? Az Indus-völgyi kulturák mindenkit megelőztek tudás-, és fejlettség területén? És ha igen, akkor át kell írni a történelem könyveket?
#1
Çatalhöyük valóban idősebb, de nem város. [link]
"A település a Kr. e. 6800 – Kr. e. 6300 közötti időszakban élte virágkorát. Kr. e. 5700-5500 körül elnéptelenedett. Fénykorában mintegy 1000, átlagosan 25 m² alapterületű ház adott otthont körülbelül 5000 lakosának. Alapterülete körülbelül 12 hektáros volt, ami más korabeli lelőhelyekhez képest óriásinak minősül, azonban a népes lakosság körében meglévő társadalmi hierarchia, a városi lét egyik kritériuma nyomaira nem sikerült rábukkanni, és még a településszerkezet sem utal különbségekre, ezért nem nevezhető városnak. Városfalat sem sikerült eddig feltárni."
Viszont a kérdező által idézett Harappa ( [link] Indus-völgy) elég tekintélyes méretekkel rendelkezett. [link]
"The site of the ancient city contains the ruins of a Bronze Age fortified city, which was part of the Indus Valley Civilisation centred in Sindh and the Punjab, and then the Cemetery H culture. The city is believed to have had as many as 23,500 residents and occupied about 150 hectares (370 acres) with clay brick houses at its greatest extent during the Mature Harappan phase (2600 BC – 1900 BC), which is considered large for its time. Per archaeological convention of naming a previously unknown civilisation by its first excavated site, the Indus Valley Civilisation is also called the Harappan Civilisation."
Az ősi város helyén egy bronzkori erődített város romjai találhatók, amely a Szindh és Pandzsáb központú Indus-völgyi civilizáció, majd a H-temető kultúra [link] része volt. A városnak vélhetően akár 23 500 lakosa is lehetett, és a legnagyobb kiterjedésű agyagtégla házakkal mintegy 150 hektárt (370 angol hold) foglalt el a korához képest nagynak számító érett harappai korszak (i. e. 2600 - i. e. 1900) idején. A régészeti konvenció szerint (egy korábban ismeretlen civilizációt az első feltárt lelőhelye alapján neveznek el), az Indus-völgyi civilizációt Harappai civilizációnak is nevezik.
Hm.
Ez a cikk azt írja, hogy „lakott volt”. Tehát a városias virágkora nem feltétlenül volt előbb, csak előbb ott voltak emberek. Nem biztos, hogy már az eddigi ismeretinknél kétezer évvel korábban építettek városokat.
Egyébként lehet, hogy igazuk van az indiai tudósoknak, de hát mindenki szeretné magát fényezni... Bár az Indus főleg Pakisztánban folyik :DD
Szerintem mindig lehet találni régebbit és régebbit. Ez az elképzelés lehet, hogy beissza magát a történelemtudatba, akárcsak Mezopotámia. Aztán találnak valamit mittudomén hol, ami átveszi a vezető szerepet, megint változik a nézet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!