Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Csak nekem tűnik úgy, hogy az...

Csak nekem tűnik úgy, hogy az egész világ XX.századi sorsa valójában Mayerlingben dőlt el, és ha Rudolf hercegből császár lett volna, nem lett volna sem első, sem következésképpen II. világháború? Vagy ha lett is volna, nem nálunk robban ki az első?

Figyelt kérdés

#herceg #monarchia #Habsburg-Lotharingiai Rudolf
2021. márc. 31. 19:09
 1/7 anonim ***** válasza:
54%

Igen. A huszadik század elejére már nem volt szükség a Osztrák-Magyar Monarchiára az európai hatalmi egyensúlyban.

Így vagy úgy, de lett volna háború.

2021. márc. 31. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
79%
Ha így nézzük, ezernyi kis részlet kellett ahhoz, hogy a történelem így alakuljon. Ezekből nem lehet egyet kiragadni.
2021. márc. 31. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Bármilyen pontot ki lehet ragadni, hogy itt meg lehetett volna változtatni a történelmet.

Ha pl. II. (Kun) László nem segít Habsburg Rudolfnak II. (Nagy) Premysl Ottokár ellen Morvamezőnél, a Habsburgok talán sosem emelkednek hatalomra Közép-Európában, így nem lesz Monarchia sem. Ha Nagy Károly utódai nem kötik meg 843-ban a verduni szerződést, akkor talán fenn marad még egy ideig a Frank Birodalom, és másképp alakulnak az utódállamok határai: nem lesz Németország és Franciaország, nem lesz Lotharingia, viszályok forrása sokáig.

Simán lehet, hogy Rudolf meghal később, ahogyan az is, (ez valószínű), hogy egy bizonyos szerb merénylő őt lövi le Szarajevóban (vagy bárhol máshol). Gavrilo Princip nem Ferenc Ferdinándot gyűlölte, hanem a Monarchiát, ami jelentős szerb területeket uralt, és nemrég annektálta Bosznia-Hercegovinát.

Az I. vh. kitörése előtti években már a küszöbön volt a konfliktus, 1912-ben is majdnem kitört a háború (agadiri válság), Ferenc Ferdinánd meggyilkolása csak a szikra volt a puskaporos hordónak.

Anglia és Németország utálták egymást, mert Németország egy ugyanolyan gyarmatbirodalmat szeretett volna kiépíteni, de már nem nagyon volt hova, Anglia pedig rossz szemmel nézte a német militarizációt (ami már a haditengerészetben is megmutatkozott) és No. európai befolyását. Franciaország utálta Németországot, mert bosszú után sóvárgott az 1871-es porosz-francia háborúban elszenvedett csúfos vereségéért; vissza akarta Elzász-Lotaringiát. Olaszország nem kedvelte a Monarchiát, mert kellett neki Dél-Tirolt az olasz nép egyesítéséhez, valamint Triesztet és egyéb dalmáciai területekre is igényt tartott. Oroszországban pedig már nagyon rég óta folyamatos forradalmak, lázadások voltak az elmaradott, abszolutista cári rendszer ellen, merényletek sorát kísérelték meg.

2021. márc. 31. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
58%
Bocsi az agadiri válság 1911
2021. márc. 31. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Nem, én pont azért gondolom, hogy Rudolf személye megakadályozta volna a háború (legalábbis ilyen) kitörését, mert az ő politikai nézetei merőben mások voltak, és elejét vették volna a Monarchián belüli etnikai széthúzásnak, ami a szarajevói merénylethez vezetett.
2021. márc. 31. 22:20
 6/7 anonim ***** válasza:
17%
Csak neked.
2021. ápr. 1. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Rudolf abszolút francia és angol barát volt. Egyik francia barátja és poltikai példaképe az a bizonyos Clemenceau volt. Emellett rettentő nagy osztrák hazafi és Anti-német. Rudolf személye a háború kitörésén nem is, de a végeredményen biztosan változtatott volna. Egyébként nagyon sokáig nem tekintettek úgy az OMM-re mint szükségtelen hatalomra. Franciáknak szövetséges kellett a németek ellen és sajnos rájöttek, hogy ebben a magyarok nem a megfelelő partnerek. Ezért jöhetett létre Csehszlovákia és a délszláv királyság is. Rudolf személye, illetve poltikai nézete viszont más volt és más irányba vihette volna az eseményeket. Rudolf nyíltan kimondta, ha nem lehet császár, szívesen lenne a francia köztársaság hű szolgálója. Az OMM valószínű háború ide vagy oda, de abban a formában nem tudott volna tovább működni. Vagy szétesés vagy szövetségi állammá kellett volna átalakulnia. 1918 nyaráig még a csehek, szlovákok, szlovének és horvátok is egy szövetségi átalakulást akartak. Budapest ebbe nem ment bele mert akkor az a magyar területek csökkentésével járt volna. Aztán amikor már a felső vezetés is hajlandó lett volna erre, már a szlávok nem akartak közösködni és megérezték a szabadság illatàt. Legalábbis azt hitték akkor, hogy az a szabadság illata. De, aztán már tudjuk mennyire volt életképes a délszláv állam és a csehszlovák együttélés.
2021. ápr. 4. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!