Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az ókorban (a Rómában székelő...

Az ókorban (a Rómában székelő hatalom részéről) mennyire volt tudatos a "romanizáció" folyamata?

Figyelt kérdés

2022. máj. 24. 13:16
 1/3 anonim ***** válasza:
62%
Számukra mindenesetre csak a latin és az ógörög volt a "művelt" nyelv. Persze összehasonlítási alap híján számukra ez volt a kézenfekvő, "normális" megközelítés. Így talán voltaképpen tudatosnak nem kellett lennie. Inkább ellenkezőleg: tudati szinten sem volt egyértelmű, hogy lehet máshogy is gondolni más népek nyelvéről és kultúrájáról, mint barbár állati szintű kapcsolatrendszerről, ami "nyilván" nélkülözi a művészi és filozófiai kifinomultságot, a retorika nagyra becsült tudományát, a magas röptű gondolatokat. Szerintem eleve úgy tekintettek azokra, akik latinul nem tudtak, mint akik az "éhes vagyok" szintnél összetettebb gondolatokra sem képesek.
2022. máj. 24. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 MDaniel98 ***** válasza:
48%
Szerintem sem volt tudatos, inkább annak volt az egyenes következménye ahogy az ókori rómaiak gondolkodtak a világról.
2022. máj. 24. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
70%

Sok Rómában született életében nem hagyta el Rómát, a távoli vidékekről, provinciákról legfeljebb elmesélésekből, leírásokból, az onnan származó foglyok, rabszolgák lévén volt valós, vagy vélt tudása.

Rómában sem volt mindenki szabad római polgár, és nem volt minden szabad római politikus, de jellemzően magadabb rendűnek tartották magukat a "barbároknál".

A romanizáció ugyanakkor lényegében kikényszerített folyamat volt, ami sokszor nem is működött.

A birodalomban a rendet képzelenek lettek volna fenntartani az ott élők segítsége nélkül, és a céljaik elérése érdekében kénytelenek voltak előnyöket adni a mellettük állóknak.

Ennek lett hosszú távon a következménye, hogy a római légiók katonái, parancsnokai is a leigázitt nemzetekből lettek feltöltve, és több esetben is fordultak szembe Rómával.

Legismertebb a germánok lázadása, de a birodalom többi népe is többször azért lázadt fel, mert voltak ugyan kiváltságos személyek, római polgárok a népből, de magát a népet leigázott barbárokként kezelték Rómában, tehát egyáltalán nem a nép romanizálása volt a birodalom célja, csak a kiváltságos személyek megtalálása, akik majd kordában tartják a többit, illetve a légiókba sorozás.

A gondok akkor fordultak komolyra, amikor a római légió magas rangú katonái álltak vissza a népük mellé, fordultak szembe Rómával.

2022. máj. 24. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!