Észak- és Dél-Amerikában miért alakult ki ennyire más gazdasági fejlettség?
Olvastam ebben a témakörben, hogy más politikát folytattak a gyarmatosítók meg mások is voltak az adottságok. A spanyolok által elfoglalt déli területeken nagyobb számú lakosság volt és ők inkább megpróbálták leigázni őket meg később el is kezdtek velük keveredni, ezzel szemben a britek inkább arra törekedtek, hogy kiszorítsák az indiánokat és saját telepeseket hoztak dolgozni, nem az őslakosságot akarták kiszipolyozni. A nagy indiánbirodalmak is mind inkább délen voltak, nem csoda, hogy Cortez vagy Pizarro neve maradt fenn, ha ezek elfoglalására gondolunk.
Ezután északon az egyre nagyobb számú telepes jobban megszervezte saját közigazgatását és kirobbantotta a függetlenségi háborút, mely után megszületett az USA, a kapitalista világ azóta is leghűségesebb országa, ahová európaiak tízmilliója vándorolt a következő századokban. Délen ezzel szemben a gyarmati felszabadító mozgalmak után is kvázi továbbéltek az előtte lévő strukturák, csak a szereplők változtak, de maga a hatalmas korrupció és instabil politikai berendezkedés nem változott. Erre még azt is mondják sokan, hogy a spanyol katolikus vallás is hozzájárult ehhez, az USA kezdettől fogva protestáns karakterű ország volt, ahol a korrupció nem tudott ennyire elburjánzani és engedték az embereket vállalkozni, a szellemi tőkét kamatoztatni.
Nyilván ez nem egy tudományos szakanyag, illetve jelentős része nem is kapcsolódik a kérdéshez, de a dél-amerikai rész elmegy egy esetleírásnak amiben valóban lényeges a hozzáállás.
Az írás valóban jó és tanulságos, ugyanezt más szemszögből két tudós is leírta igen komoly tanulmányban.
Ajánlom az érdeklődőknek, megtudhatják belőle, mi a feltétele a változásnak (sajnos a mi politikusaink is ismerik ezt és ellendrukkerek). Több, mint 450 oldal. Daron Acemoglu, James Robinson: Miért buknak el nemzetek?
De hogy az elején (vagy közepén?) kezdjük: a nagy pestisjárványok idején a sok halál következtében azért törtek ki éhínségek, mert nem volt elég munkaerő a föld megművelésére. A sok kísérlet lényegében két főirányt vett. Nyugaton, ahol a hatalom belső harcok folytán ingatagabb volt, arra jutottak, hogy nagyobb szabadság jobban használ a kreativitásnak, és bejött. Ma már tudjuk, hogy tényleg. Majd minden zseni különc és nem befolyásolható. Keleten a hatalom megerősítésével válaszoltak, azaz központosítás, fegyelem, szigor. A munka ment, de ez kitermeli a csalafintaságot, mert nélküle az élet akadozik.
Persze ezek kivitelezéséhez eszköztár kell, azaz apparátus. A szerkezet pedig önfenntartó, mert drága, nagy tömegű, tehát nagy a tehetetlensége, és ezért nehezen szánja rá magát a a vezető a változtatásra. Nálunk erre példa József, a kalapos király. Nem lehet ekkora erővel az intézményrendszer ellen szegülni.
Az intézményrendszer tehát meghatározó, hat az emberekre, azok meg visszahatnak, így erősítik kölcsönösen egymást. Ahol a függetlenséget és szabadságot támogató rendszer van, ott önállóak és egyéniek az emberek, nem tűrik a beleszólást. És ez fejlődést hoz. Ahol a központosítás a rendszer fő eleme, ott fűnyíróelv működik, nem tűri a magányosan kibúvó palántákat, zseniket, bedarálja. És ez kialakítja a szolgai gondolkodásmódot, az önállótlanságot, a mindent mástól várást, esély sincs a változásra, na és persze motiváció se a fejlődésre.
Latin Amerika azért latin, mert elfoglalta a központosított spanyol birodalom. A tengersok rabolt kincs, ment a parádéra, elképesztő paloták sora mutatja magát ma is. Létrehozták ugyanazt a rendszert, és ebből azóta se tudnak szabadulni. A spanyolok aztán kikaptak Angliától és behódoltak - intézményeikkel együtt.
Észak Amerikába jó 100 évvel később érkeztek a gyarmatosítók, a 100 év új ismereteivel együtt. És Észak Amerika jó része földrajzilag is drasztikusan más, mint Dél Amerika. Ott meg kellett küzdeni az előrejutásért, zömében nem az ott élőkkel, hanem a természettel, ami növelte az angol-francia kreativitást és főleg a maximális önállóságot. A kovbolyfilmek arról is szólnak, hogy ott egy egységnek teljhatalma volt a körzetében, nem tűrte a központosítás, azt szolgáló intézményrendszernek semmi esélye nem volt kialakulni.
A történelem viharaiban sok érdekesség van, közöttük sok kettévágott település, ami a hódítások során két eltérő településrészt eredményezhet. Nálunk ilyen települések nincsenek, közel egyformák. Annál több az USA-mexikói határon, ahol az az elmélet kiválóan tanulmányozható. Van néhány ilyen település a zsidó-palesztin határok mentén is, Jeruzsálem a fő példa. És bár az eltérés naponta tanulmányozható e helyeken, az emberek hétkoznapjaikban élik meg, változásnak még sincs esélye, erről a két fél gondoskodik, hiába, a megszokás nagy úr. Az ilyen helyeken a megszokást az entitás megőrzésének hívják. Pedig nem az.
Ezért hát sem ott, sem itt a közeljövőben nem lesz változás. Az okait mindenütt máshogy nevezik, a rendíthetetlenség se politikai nézőpontok mentén változik, sokkal inkább a mentalitás mentén, aki akarja, itt kiválóan megfigyelheti. A változás az ambiciózus vezető halálát jelenti (képletesen), hiszen az újban ő kezdő lesz, elvész az előnye. Nem tűri tehát a változást, és az nem gonoszság, puszta általános emberi tulajdonság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!