Az európai feudalizmus és a japán feudalizmus között mik voltak az alapvető különbségek, és mik az egyezések?
Európában az uralkodók és földesurak a jogrendszer részei voltak, törvényben meghatározott hatáskörrel.
Ezzel szemben Japánban a császár maga volt a jogrendszer(illetve ez korszaktól függött, mert a központi hatalom aktuális gyengélkedése esetén egyes területeken a daimjók voltak alattvalóik korlátlan hatalmú urai).
A Japán feudalizmus tulajdonképpen az európai feudalizmus radikálisabb, agresszívebb változata volt.
A két rendszer egymástól elszigetelt volt, nagyon eltért a Japán rendszer bármelyik Európai feudális államétól.
A japán császár istentől származik, ő is isten, akit úgy is tisztelnek.
1192 fontos dátum a japán történelemben, ekkor kapta meg Minamoto no Joritomo hivatalosan a császártól a sóguni címet, és egészen 1867-ig a japán császároknak nem volt politikai hatalmuk, a sógun (katonai diktátor) a hatalom igazi birtokosa.
A sógun jelölhette ki a kormányzókat, a hadsereg, a rendőrség vezetőit, és ő szedhette be az adókat is.
A politikai vezető réteg részévé váltak a szamurájok, akiknek pl joguk volt megölni bárkit - kezdetben nem volt szabály, később kódex szabályozta, hogy milyen esetben megengedett, vagy tiltott.
A busik, szamurájok a lakosságnak csak 5-10 százalékát jelentették (korszaktól is függően), kiváltságosak voltak, rájuk épült évszázadokon keresztül a rendszer.
A sógunátus csak 1967-ben szűnik meg, akkor a politikai hatalom ismét a császár kezébe került vissza, véget ért a szamuráj korszak, akkor lépett át Japán a középkorból a modern korba, nem sokkal később már agresszív hódítóként jelentek meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!