Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egyirányú időutazást a múltba...

Isti22 kérdése:

Egyirányú időutazást a múltba vállalnál a tudományért?

Figyelt kérdés

Bocsánat, tudom, hogy ez kicsit sci-fi/ezó kategória, de tekintsetek rá etikai vagy filozófiai kérdésként.


Tegyük fel, hogy megoldották a jövőben az időutazást, de csak a múltba lehet utazni, vissza nem. Robotokkal nem megoldható, ezért az időutazók elhivatott aktivisták, akik vállalják, hogy méréseket végeznek, felvételeket készítenek... stb., majd ezeket a megbeszélt helyen elrejtik, hogy a jövőben megtalálhassák.


Nyilván az ilyen emberek sok jóra nem számíthatnak, kicsi eséllyel tudnának betagozódni a társadalomba, védtelenek lennének az emberekkel, betegségekkel, éhséggel szemben.


Vállalnád a hírnévért? Sokan bizonyára örömmel vállalnák egy-egy történelmi esemény kedvéért, látni az állatok előtti Földet, a dinókat, az ősközösségeket, Jézust... stb. vagy akár ott lenni valamely meghatározó katasztrófánál.


2022. febr. 24. 17:27
A kérdező szavazást indított:
Válllanám akkor is, ha a 14. századi Polinézia januári középhőmérsékleteit kellene feljegyeznem
Válllanám, ha kiemelkedő eseményről tudósíthatok
Nem vállalnám
22 szavazat
 1/9 anonim ***** válasza:
21%

A dínók közé nem. Minek.

Az emberi társadalmakba igen.

Unalmas a mai modern világ.

2022. febr. 24. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Mindig akartam látni egy valódi sauropodát, szóval simán.

Ha lenne valami bunker vagy házikó velem, ahova vissza lehet húzódni.

2022. febr. 24. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

"Unalmas a mai modern világ."

ajánlom figyelmedbe a fejlődő országokat

2022. febr. 24. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

"Unalmas a mai modern világ."


Ezt nem ertem. Ma barmit megtehetsz a modern vilagban, amit 500 eve is megtehettel, de 500 eve meg nagyon sok minden volt, amit nem tehettel meg a mai vilaghoz kepest. Akkor mitol lenne erdekesebb az 500 evvel ezelotti vilag?

2022. febr. 24. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Ha visszamehetnék néhány ezer éve egy konténernyi cuccal, akkor istent játszhatnék az akkori társadalmakban, és az időkapszuláim átírnák a jelenkori történelemkönyveket!
2022. febr. 24. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Phoney ***** válasza:
94%

Nem. A legtöbb kor/hely 21. századi mércével ahhoz is életveszélyes volt, hogy két hétig ott nyaraljak. A régi embereknek normális volt a minden (nemcsak pénzügyi!) téren érvényes létbizonytalanság, de mi már nem ebben nőttünk fel, és kultúridegen jövevényként még rosszabb lenne.


Persze, vannak korok és helyek, ahová elég jól fel lehetne készülni pár év tanulással és bizonyos értéktárgyakkal ahhoz, hogy korrekt esélyekkel illeszkedj be, de így is igen kemény lenne, és sokan összeomlanának közben. Párszáz év távolságra is sokkal nagyobb lenne a kultúrsokk annál, mintha a jelenben bármelyik távoli országba költöznél. Ezt mi kultúránk jellegzetes sérülései/hiányosságai is súlyosbítanák, pl. többnyire nem vagyunk valami jók abban, hogy közösség részeként létezzünk (a szélsőséges individualizmusunk helyett), illetve sokunk személyisége a felnőttség kritériumainak se felelne meg a legtöbb kultúrában. Szóval miközben te baromi okos időutazónak hiszed magad, könnyen lehet, hogy a legkomolyabb viselkedésedet is gyerekesnek tartanák, és nem tudnának komolyan venni. És arról már ne is beszéljünk, hogy mi van, ha nő vagy.


Szóval tényleg borzasztó érdekes lenne bizonyos korokat vagy eseményeket megnézni, csak aztán hogyan élsz? Olyan alapvető, gyerekkortól kezdve beégett szükségleteink vannak, főleg biztonság és szabadság terén (emberi jogok meg ilyenek...), amik nélkül a többségünk teljesen elveszne.

2022. febr. 25. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Hintalow ***** válasza:
88%

Biztos, hogy nem mennék, a modern korban felnőve, élvezve/megszokva annak vívmányait, tuti megkattannék valami olyan korban, ahol a társadalmi elit életkörülményei talán esetleg elérték a mai teljesen átlagos életét (pár dologban)

A történelem előtti időkbe meg aztán pláne nem mennék vissza, persze epikus dolog lenne látni a régi földet, és állatvilágát, de valahogy nincs pariban azzal, amikor életed delén hihetetlen kínok között egy fa tövében elhagyatva kiszenvedek egy foggyulladástól :)

2022. febr. 25. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
33%
Visszamennék, Hitlerrel atombombát építetnék, és én lennék a világura, vagy legalább a második ember.
2022. febr. 26. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Elég necces lenne, szerintem én sem kérnék belőle, amúgyis a tudomány jelenlegi állása szerint a jövőben csak előre lehet utazni, vissza nem, ha jól értesültem.
2022. febr. 28. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!