Az 1945-től kezdve begyűjtött német tudósok, mérnökök, szakemberek (és az általuk addig elért fejlesztések) nélkül az USA és a Szovjetunió közötti hidegháborús technológiai és űrverseny jóval szerényebb formát öltött volna (több éves késéssel)?
Nem volt két von Braun, így az oroszoknak nem jutott, ettől függetlenül nélküle is megelőzték az amerikaiakat az úrkutatásban, először lőtték fel a szputnyikot, élőlényt, embert, nőt a világűrbe.
Mellette már korán felszerelték a csatarepülőiket,illetve ezek egy részét (41-ben) levegő föld rakétákkal, aztán ugye a katyusa, a rakéta sorozatvető is mutatja, hogy nem voltak ők sem teljesen pancserek a rakétatechnikában.
Valójában a világ tudományos közössége eléggé egy színvonalon volt, konkrét eredményekben sikerült csak kicsiny, ideiglenes előnyöket szerezni, ami a háború alatt számított valamit, de már békeidőben sokkal kevésbé.
Például a sugárhajtást is minden nemzet kipróbálta már a háború előtt, de erre igazi fejlesztéseket csak a németek csináltak, a légcsavaros hajtás volt a fő irány, mert azonnali eredményeket ígért, de talonban megvoltak az eredmények, sőt a fejlesztések is ugyanúgy megtörténtek, csak szériákat nem rendelt belőle a hadügy, így nem kezdték el a gyártásukat.
Mind az amerikaiaknak, mind a ruszkiknak megvoltak a jól képzett mérnökeik, tervezőirodáik, például a Mikojan-Gerevics a szovjeteknek, akik közreműködésévek hamar túl tudták lépni a haáború alatt gyártott repülőgépek színvonalát, egyre jobb MIG-eket gyártva, de hasonlóképpen az USA is, ahol a volt német tudósokból végül csak keveset alkalmaztak, pedig a legtöbbet nekik sikerült begyűjteni.
5
Pedig így van, eleinte próbáltak belőlük kiszedni 'titkokat', de nem sokat sikerült és a kinti konkurrenciaharcban csak kevesen tudtak labdába rúgni, mivel fölös számban voltak saját kutatóik, mérnökeik is az amerikaiaknak.
Volt akit azért sikerült munkára fogniuk, de rövidesen teljesen új technikák jelentek meg, így nem sok vizet zavartak, az új eredmények elérése mindig finanszírozás kérdése elsősorban, de mellesleg az USA mindig híres volt arról, hogy mindenhonnan begyűjtik a legjobb szakembereket, így a németek sem jelentettek nagy konjunktúrát, máshonnan is, például saját nevelésből is voltak kompetens emberek, akikre tudtak és tudnak támaszkodni, hogy a világ vezető tudományos hatalma legyenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!