Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A civilizáció fejlődése nem...

A civilizáció fejlődése nem lineáris hanem ciklikus?

Figyelt kérdés

Tehát 1950-2000 között volt egy civilizációra emlékeztető valami, valós értékek, értékrendek, és utána lejtmenetre állt az egész.


Most ilyen BLM, Woke, LMBTQ mozgalmak, migrációk, vakcinázási apartheid, magyarán egy totális elbarmulása az emberiségnek van folyamatban. És biztosan van lejjebb.


A fentiek egyértelműen a divide et impera elvét követő generált baromságok. De ennyire nem lehetett ezt csinálni 1950-2000 között, talán azért mert a Hidegháború egyensúlyban tartotta a dolgokat.


De most mintha elszabadult volna a pokol, egyre hülyébbek az emberek, a gyerekek agresszívak gyepálják egymást mindenhol, érzelmileg nem fejlődnek semmit tiktokon, instagramon stb.


Ezért a kérdés, hogy a civilizáció fejlődése az lineárisan emelkedő vagy pedig ciklikus?


Például a görög kultúra is messze meghaladta a sötét középkor színvonalát.


2021. dec. 19. 11:27
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

"egyre hülyébbek az emberek"


Nem hülyébbek, csak egyrészt többen vagyunk, így több a hülye, a másik, hogy az internet felfedi a szörnyű igazságokat, mert itt mer mindenki "önmaga" lenni és ez több emberhez el is jut.

2021. dec. 19. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Az esetleges ismétlődésre hasonlító dolgok nem jelentenek ciklikusságot, legfeljebb valaki kellő ismeretek hiányában annak véli.

Az események jó vagy rosszabb volta nézőpont kérdése. A legtöbb esetben nem s értelmezhető ez. És gyakran csak egy sajátos nézőpontból látunk valamit rosszabbnak, miközben mindössze a magunk érzései rosszabbak.

A "hülyébb" egy érdekes dolog, valóban minél távolabbra látunk annaál többet láthatunk. Van azonban eg másik vetület, egyes korokban szándékosan hülyítik a népet az oktatás tönkretételével és a hazug médiával. Ez időlegesen relatív többséget jelen, ám jó része a "megfelelni akarás" miatt van így, a kényszerérzet elmúltával ez is elmúlik.

2021. dec. 19. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem szabad minden áron egy ideologikus, elméleti sémát ráerőltetni a múltra. A múlt nem működik sehogy, a nagy világmagyarázó elméletek mind hamisak, az emberek képtelenek az okok teljes láncolatát átlátni - igy az össze kíserlet a nagy átfogó elmeletre eleve kudarcra ítéltetett.


Te is hamis dolgokban hiszel: ezt irod:"Például a görög kultúra is messze meghaladta a sötét középkor színvonalát."


A középkor valójában fejlettebb volt mint az antikvitás, a "sötét középkor" csupán egy történeti mitosz.

2021. dec. 19. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Ez egy kicsit olyan mint a "régen minden jobb volt" mítosz, ami nyilvánvalóan hülyeség, de az idő megszépíti a dolgokat. 50 év múlva az akkori öregek a mai korra fogják azt mondani, hogy bezzeg az milyen volt, de ami most van, az olyan szörnyű...
2021. dec. 19. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

3


“A középkor valójában fejlettebb volt mint az antikvitás, a "sötét középkor" csupán egy történeti mitosz.“


Mely szempontokból volt fejlettebb? Mert nem látom, hogy kulturálisan, filozófiai vagy akár építészeti értelemben előrébb lett volna. De sem emberi jogok, törvénykezés tekintetében nem ütötték meg az ókori színvonalat.

2021. dec. 19. 14:25
 6/15 anonim ***** válasza:

"LMBTQ mozgalmak ... vakcinázási apartheid ... totális elbarmulása az emberiségnek ... egyértelműen a divide et impera elvét követő generált baromságok ... egyre hülyébbek az emberek"


Kb. 100 éve volt valaki, aki a börtönben hasonló dolgokon filózott, írt is róla egy könyvet, bár azóta a legtöbb helyen feketelistán van. (Hadd ne fejtsem ki.)

2021. dec. 19. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

#5


Kultúra:

Óriási kultúrális haladás volt a kottaírás feltalálása: a zenei irástudatlanság megszűnése. Az ókor zeneileg analfabéta volt, egy muzsikus csak annyi zenét ismert amennyit fejben tudott tartani, ha meghalt, vele együtt meghalt a tudasa is. A középkorban megtanulták hogy kell leírni a zenét, mint a beszédet, innentől fogva már meg lehett örökíteni és felhalmozni a zenei tudást.


Fontos tudni hogy eredetiben nem maradt ránk egyetlrn ókori könyv sem, mindent középkori masolatokból ismerük. A középkotban tehát mindent ismertek amit az ókorban, hiszen elolvasták és lemásolták. Filozófiailag pedig Aquinoi Szent Tamás és Nagy Szent Albert felette áll Arisztotelésznek, hiszen Arisztoteleszt (akit általában az ókori filozófia csúcsának tartanak) fejlesztik tovább és javitják ki a tévedeseit.


Építeszet. Jóval magasabb a szinvonal. Elég csak ránézni a megmaradt ókori épületekre (Colosseum, Pantheon, Okori templomok) mennyivel nehézkesebbek, zömökebbek mint egy gótikus katedrális (Parizs, Chartes, Reims, stb.) Az utóbbiak szinte lebegnek a levegőben az ókori épületek mellett. Légiesek, könnyedek, annak ellenére hogy sokszor nagyobbak, nehezebbek mint az ókoriak


Egészségügy

• A karantén középkori találmány. Az ókorban nem ismerték.

• Szemüveg, Az ókori nem tudták semmivel korrigálni a rövid vagy távollátást. Az üvegcsiszolással együtt jár a nagyítók készítése is.

• Szappan - az ókorban nem ismerték

• Desztillálás (A bizánci Zoszimosz találja fel - egyreszt lehet alkoholot gyártani, másreszt, a gyógynövenyek hatóanyagait koncentrálni)


Mechanika

• Mehanikus óra.

• Menet és csavar

• Kukccsal zárható-nyitható zárszerkezet

• Bütykös tengely

• Pedál (pedálos szövőszék, pedálos eszergapad)


Gazdaság

• Szügyhám

• Nehézeke

• Nyomásos földművelés

Divat: A gomb feltalálasa lehetővé tette a lepelruhák helyett a testhezálló, könnyebb mozgást biztosító ruházatot.


Közlekedés:

• Latinvitorla: lehetővé válik a széllel szembeni, lavírozó haladás

• Hajógerinchez csatolt kormánylapát. Lehetővé teszi a stabil iránytartást a hajóval.

• Rugózott kocsi


Fémművesség.

A középkorban születik meg a minőségi acélgyártás: Rugók: kocsi, óra, számszeríj íve, lakatok , stb.


Fegverek:

A számszeríj is középkori találmány. Puska, ágyú, ide lehet irni a puskaport is és a tűzfegyvereket.



Emberjogi szempontból semmivel nem volt jobb mint a középkor, sők.

Attól tartok nem igazán vagy tisztában azzal milyen brutális volt a római világ. A legsúlyosbb gond az hogy egy rabszolgatartó rendszerről van szó.


A büntetések pedig kirívoan kegyetlenek voltak. Gondolj a Capua es Róma között keresztre feszített 6000 rabszolgára, Spartakus után. Vagy amikor egesz városokat rombolnak le es a túlélőket eladták rabszolgának (Karthago, Korinthosz, stb.) Az igazsagszolgáltatas kegyetlenségét pedig jól mutatják a keresztény mártírok kivegzésenek a változatos módjai: a lefejezés és a kereszte feszítes mellett volt rácson való megégetés, szurokkal való leöntés és felgyujtás, csontok husángokkal való apróra törése, élve megfőzés, elve megnyúzás, élve feldarabolás, felakasztás, jeges vizbe hajítás ahol megfagy az áldozat (ezt tömegesen is alkalmazták) vizbefolytás (ezt is tömegesen alkalmaztak) forró gőzzel való megfojtás, stb.


A birósági eljárásnak a kínzás természetes része volt.


Általános gyakorlat volt a kollektiv büntetés: a tizedelés. Vagyis nem szemely szerint a bűnöst büntették hanem a bűnös kötösségét.


A középkorban viszont gyakorkatilag megszünt a rabszolgaság. Megszünt pl a ókor legnagyobb emberjogi botránya a gladiátorviadalok; Nem uszítottak emberekre vadállatokat vagy nem kényszerítettek élethalálharcra egymással embereket a nép szórakoztatására. A mai emberjogi elvek jó része a kersztény morálból, a lovagi erényekből es a nemesi jogokból származik. Ezek támaszkodnak a római jogra, de jelentősen továbbfejleszik azt.

2021. dec. 19. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Nem ciklikus, hanem hullámos.

Lefelé csak rövid ideig mehet.

2021. dec. 19. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

A középkori jog találta fel a Habeas Copust is.


Valójában a középkor szinte mindenben felülmúlta az ókort. Az ókor végén és a kora középkorban tapasztalható visszaesés az általanos elszegényedés, és emberveszteség oka volt, amit a népvándorlás korának nonstop háborúi okoztak.

2021. dec. 19. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
A Római birodalom lakosságának nagy része törzsi szinten élt. Csak a nagy építkezések és a nagyvárosok fényűző élete fejlettebbnek mutatta mint amilyen valójában volt. Ezek azonban rabszolgamunkán nyugodtak. Emberek tízezreit rabolták el a lakhelyükről, és hurcolták a birodalom centrumaiba, hogy kényszermunkájukkal megteremtsék pár ezer ember jólétét.
2021. dec. 19. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!