Jól látom, hogy a Buddhizmusnak van egy "agnosztikus jellege"?
A dr pepper agnosztikus:)
A buddhizmus azért tűnik agnosztikusnak, mert nem dogmatikus. Bármerről megközelítheted vele a világot. Nem állít szigorú feltételeket az emberekkel szemben.
A Dr Pepper... oké akkor ezentúl azt iszom.^^
Ezt értem ...na de az agnoszticizmusnak is az egyik fő ismérve, hogy elveti a dogmatizmust ...vagy legalábbis én ide lyukadtam ki vele.^^
Mit jelent az hogy bármerről? Illetve hogy bármerről, de vele?
Amúgy megkérem az összes buddhistát aki ezt olvassa, hogy ne sértődjenek meg, én nem azt mondtam, hogy a buddhizmus agnosztikus, csak azt hogy ...mondjuk úgy vannak agnosztikus beütései. Illetve erre kérdeztem rá. ...De ha jobban tetszik mondhatjuk úgy is, hogy az agnoszticizmusnak vannak buddhista beütései ...nekem így is jó.^^ Már ha így van.
A buddhista kozmologia tele van istenekkel. Te is szulethetsz ujra istensegkent, ha nagyon sok jo karmat halmozol fel. Azonban a buddhizmusban az istenek szinten a Szamszara reszei, azaz alavetettek a szenvedesnek, a szuletesnek, mulandosagnak, halalnak. Ebben az ertelemben kulonbozoen tekint a buddhizmus az istenekre, mint peldaul a keresztenyseg.
Ha "Isten" alatt definicio szerint azt ertjuk, hogy "eszlelesen (empirian) kivuli, megismerhetetlen entitas", tehat transzcendens letezo, akkor Buddha hatarozottan tagadta, hogy letezhet ilyen:
"– Szerzetesek! A mindent fogom tanítani nektek. Hallgassatok figyelmesen, beszélni fogok!
– Ahogy kívánod, urunk! – válaszolták a szerzetesek.
A Magasztos ekkor így szólt:
– Mi az a minden? Pusztán a szem és a formák, a fül és a hangok, az orr és az illatok, a nyelv és az ízek, a test és a tapintható dolgok, az ész és a gondolatok. Ez az, szerzetesek, amit úgy hívnak: minden. Bárki, aki ezt mondaná: „Elutasítva ezt a mindent, egy másikat mutatok“, ha megkérdeznék tőle, pontosan mire alapozza az álláspontját, képtelen lenne kifejteni azt, és nagy bajba kerülne. Miért? Mert (álláspontja) kívül fekszik az (érzék)tartományokon."
Ami viszont az agnoszticizmussal valo hasonlosagra utal, az a 14 megvalaszolatlan kerdes: [link]
6-os
A Buddhizmust követők célkitűzése épp a tudatlanságból, helytelen nézetekből fakadó evilági szenvedések túlhaladása. Ennek módja pedig a dolgok valódi mibenlétének felismerése.
Annyiban félrevezető a dolog, hogy ez a "tudás" nem azonos a hagyományos értelemben (nyugati kultúrában) használt ismeretekkel, amelyekkel szerintem az agonosztikus szemlélet is foglalkozik.
Sajnos nem voltam ott, így csak azt tudom mondani, amit olvastam, az meg vagy igaz, vagy nem :)))
A tanítások egyik első pontja, hogy NE TÁMASZKODJ AZ ÍRÁSOKRA.
Nos, a szövegek és tanítások szerint a Buddhizmus amiatt tűnhet agnosztikusnak mert ezzel a kérdéssel Buddha nem foglalkozott, illetve, az ilyen kérdésekre egyszerűen nem válaszolt.
A Csúla-Málunkja-szutta, amely egy rövid kanonikus szöveg. Ez tartalmazza a "megválaszolatlan kérdéseket" és a "mérgezett nyíl" történetét, amely arra utal, hogy időpocsékolás ezekkel a kérdésekkel foglalkozni.
Témájuk szerint a kérdések négy csoportba sorolhatóak.
Kérdések, amelyek a világ időbeli létezésére vonatkoznak
1. Örökkévaló a világ?
2. ...vagy nem?
3. ...vagy mindkettő?
4. ...vagy egyik sem?
(a páli szövegekben nem szerepel a "mindkettő" és az "egyik sem")
Kérdések, amelyek a világ térbeli létezésére vonatkoznak
5. Végtelen a világ?
6. ...vagy nem?
7. ...vagy mindkettő?
8. ...vagy egyik sem?
(a páli szövegekben nem szerepel a "mindkettő" és az "egyik sem")
Személyazonosságra vonatkozó kérdések
9. Az én megegyezik a testtel?
10. ...vagy különbözik a testtől?
A halál utáni életre vonatkozó kérdések
1. Létezik a Tathágata (Buddha) halál után?
12. ...vagy nem?
13. ...vagy mindkettő?
14. ...vagy egyik sem?
Más szutrák másképpen írják le lényegében ugyan ezt a kérdéskőrt.
Buddha egyik válasza:
"Ha a világ örökkévaló, akkor lehet szerzeteskedni? Ez nem igaz; avagy ha múlandó, akkor lehet? Ez sem igaz. Akármelyik nézet is a helyes, mindenképpen van születés, van öregség, van halál, s van fájdalom, siránkozás, szenvedés, bánat, csüggedés, és én azt hirdetem, ezeknek már e világon véget lehet vetni.”
Nos, köszönöm a válaszokat. Azóta KICSIT beleástam magam a témába. Több videót is megnéztem, például a 3-as válaszadó linkjét is. ...Továbbra is kissé ellentmondásos számomra a dolog. Egyrészt világos hogy a buddhizmusnak vannak elég konkrét tanításai. Egy másik kérdésre amit az oldalon tettek fel, nevezetesen: "Van-e agnosztikus vallás?" egyébként pont én fejtettem ki, hogy miért lenne fából vaskarika. ...szóval ilyen értelemben világos hogy nem az. ...Másfelől azt mondjátok, hogy a buddhizmus nem dogmatikus ...és el kell ismernem más vallásokhoz képest tényleg nem az. ...Mégis azt látom, hogy vannak olyan alapvetései, amik kvázi igenis dogmák. Kapásból az hogy mindent illúziónak titulál, hogy "nincs én". Vagy maga ez hogy a Nirvana a "cél", ami ha jól értem a szenvedés tehát a lét végleges megszűnése(?). ...Értem hogy erre az a válasz hogy ezek mind nem dogmák mert tapasztaláson alapulnak de ...egy keresztény is azt fogja mondani,hogy az ő hite tapasztaláson alapul, hiszen: "az apostolok saját szemükkel látták a csodákat amiket Jézus véghez vitt és az ő szavai alapján írták az evangéliumokat". Vagy az ószövetség esetében: "magát a teremtő Istent látták/hallották emberek különféle módokon".
...Az iszlámnál ugyanez: Mohamednek egy angyal jelent meg és az mondta el neki a tutit.
7-es válaszadó: azért furcsa amit írsz mert egy volt buddhista, jelenleg református teológus határozottan állította, hogy egy buddhista olyat nem jelent ki kategorikusan, hogy "nincs isten". ...Bár végül is az idézet sem cáfolja egyértelműen, a "másik valóság" (és hát a keresztények Istene voltaképp az, hiszen függetlenül létezik az érzékelhető világtól) létezését, csak azt mondja hogy nem bizonyítható, tehát kvázi felesleges foglalkozni a kérdéssel. ...Ne haragudj, de ez már tényleg nagyon közel áll egy agnosztikus ateista hozzáállásához.^^ ...Tehát fenntartom, hogy magát az isten-kérdést illetően továbbra is agnosztikusnak látom a buddhizmust, UGYANAKKOR világos hogy más tekintetben nem az. ...Ezért sem tudom én agnosztikusként igazán befogadni, éppúgy ahogy egyetlen más vallást, vagy akár az ateizmust sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!