Ha majd az emberiség a jövőben elkezdi kolonizálni és benépesíteni a világűrt (megkezdődik a Föld bolygóról való kirajzás, és az ember, mint faj interplanetárissá válik), akkor a tudományos-technológiai tudásanyaga mellett vinni fogja a vallásait is?
Mint például kereszténység, iszlám, judaizmus, hinduizmus, buddhizmus, sintó, dzsainizmus, stb...?
Illetve a hibrid hitek, kultuszok (pl New Age mozgalom)?
Mik lennének ilyen esetben a hosszútávú következmények az emberiségre nézve?
Vidiripi
Nézd meg a történelmet! A gyarmatosítók mindig vitték magukkal a saját kultúrájukat!
- Csak mert világűr akkor az ember megváltozik és teljesen másképp fog cselekedni?
Miért tenné? Nincs benne semmi logika!
Bizonyára. Nem hiszem, hogy az "űrkor" simán ki tudná radírozni évtizedek alatt azokat a vallásokat, amik ezer éveket túléltek.
Az viszont valószínű, hogy a vallások nem fogják megúszni változások nélkül. Csak a legegyszerűbb példát nézve, a mohamedánok imairánya elég rendes átdefiniálásra szorul.
Fentebb már említették a kultúrát. Én is általánosítanék, tehát kultúra, erkölcs, etika, stb. Például hogy mi számít jónak és rossznak, mi az elvárt és mi a bűnös, milyen az emberek közötti kommunikáció jellege, tisztelet, elvárások, hagyományos családi modellek, stb., csupa olyan dolog, amire egy társadalom épül. (A gazdaságon és technikán kívül persze.)
Ezek gyakran a vallásban is megjelennek, vagy épp abból erednek, esetleg ott vannak pontosabban meghatározva. Szerintem ha viszik a saját kultúrájukat, akkor óhatatlanul a vallásukat is. Vagy ha új kultúra alakul ki, akkor új vallás (filozófia, stb.) is kialakul vele együtt. Lehet, hogy nem vallásnak fogják hívni, hanem pl. hagyományoknak, értékrendnek, de a lényeg hasonló.
Általánosságban egyetértek, de #6 utolsó mondata nem igaz. A vallás nagyon pontosan meghatározott oknál fogva jött létre az emberiség történetében, és ez az ok kizárólag evolúciós. Az ismeretlentől való félelem valójában halálfélelem, amely ellen az ember úgy védekezik, hogy jó, védő tulajdonsággal ruházza fel a félelme tárgyát (vagy az azt kezelő erőt). Ezzel szemben a hagyomány a múlt értékeinek tisztelete és védelme, a valláshoz jelentéstanilag semmi köze. Hasonlóan az értékrend az a normarendszer, amely mentén az emberek adott csoportja az életét jobbnak tartja, mint anélkül. ez is fogalmilag más mint a vallás.
De természetesen azt, amit összefoglalóan kultúrának nevezünk, minden, a saját közegéből távozó csoport viszi magával, mert ez a támasza (legalább, míg az új befogadó kultúát - ha van - magáévá nem teszi).
A kérdés egyre aktuálisabb, hogy milyen módon fedezzük fel majd a világegyetemet. A kérdést morális oldalról nézni pedig a legfontosabb. Ha azonban nem vagyunk képesek a Földet megóvni, békét teremteni a földön, mi keresnivalónk van a világegyetemben?
Persze, hogy azt visszük, amink van, de a jelen formában nagyon éretlen és ellentmondásos értékrenddel lépnénk ki. Nincs nemzetek közötti egységes érdek, nincs faji és nemek közötti egyenjogúság, vallási tolerancia. Még az ENSZ sem működik normálisan. Ezenkívül, amíg afrikai embertársaink éheznek, hogy tehetjük a lábunkat nyugodt lelkiismerettel a Marsra, nem beszélve a távolabbi tervekről. Kedves barátom, ez így nonszensz. Tegyük rendbe a saját házunk környékét és aztán kacsintgassunk "felfelé".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!