Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az összeesküvés elméletek és...

Az összeesküvés elméletek és a különféle konteók megszaporodása és népszerűsége azt bizonyítja, hogy a modern korban élő ember alól (szellemi és lelki téren) kicsúszott a talaj?

Figyelt kérdés
Úgy értve, hogy a nyugati mintájú modern társadalmakban már nincs stabil istenhit/vallás, a 19. és 20. századot formáló "izmusok"-nak is leáldozott, emiatt pedig az emberek belekapaszkodnak mindenféle új teóriákba, amik (kisebb-nagyobb mértékben) "megmagyarázzák" számukra az őket körülvevő világ zavarosságát és ellentmondásait?

2021. szept. 28. 19:12
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
26 szavazat
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
94%

A konteózást kevésbé hasonlítanám egy valláshoz, inkább mitológiához, vagy mondakörhöz.


Az hogy ma ezek globálisan tudnak terjedni, a lehetőségeknek (internet, social media) köszönhető.


Régen is konteóztak, sőt mindig is, csak ez nem volt ennyire egyértelmű. Leghíresebb ilyen dolog a szabadkőműves mozgalom és az őket övező "misztikum".


De nem kell ilyen egzaktan venni, amikor egy törzs a mennydörgésre azt hitte, hogy égi lovak patadobogása, az is egyfajta konteó, hiszen bár elsőnek tök logikus és hihető (egy akkori ember számára) mégis csak random tények összeillesztése.


És nem, továbbra sem gondolom egynek a hitvilággal. Egyik legfontosabb dolog, hogy egy konteós nem hisz, hanem az állítja magáról, hogy tud.


Megtévesztő, de egy laposföldhívő nem hisz abban, hogy a Föld lapos, hanem meg van győződve arról, hogy minden ez ellen szóló bizonyíték hamisított.


Egy Istenhívő pedig annak ellenére hisz Isten létezésében, hogy tudományosan nem bizonyított a létezése. Van pár hívő, aki úgy érzi, hogy megbizonyosodott erről, de a legtöbb csak bízik benne, hogy tényleg létezik. Ez a hit lényege, hogy valami olyasminek a létezését próbálod elismerni, amiről nem lehet eldönteni, hogy létezik-e.

2021. szept. 28. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
91%

Te vagy az, Erdekeskerdesek? Régebben volt itt a Tud. kat.-ban egy öregember, aki tök inkoherens, ok-okozati összefüggéseket minimálisan sem tartalmazó magyarázatokat fabrikált a szubjektív valóságát alátámasztandó. Remélem, azóta szakszerűbb áplást kap. Gyakran megnevettetett, de még gyakrabban kellett kitessékelnünk a kat.-ból.

---

Nem azt bizonyítja. Jóval inkább azt, hogy a modern kor embere sem tudja megfelelően szűrni, súlyozni, csoportosítani a felé ömlő információmennyiséget. Hogy merre húz félre a valóságismeretük, az már folyománya a neveltetésnek, szockult körynezetnek, egyebeknek.

2021. szept. 28. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Tislerics Máté ***** válasza:
89%

Ahogy az ember megismeri a világot, egyre több létező jelenséget és összefüggést fejt meg a természetről és a társadalomról. Ez a folyamat pont, hogy csökkenti a konteók számát. Mivel egyre csak szűkül az a terület, amibe még kényelmesen bele lehet képzelni összeesküvéseket.


A globálisan kiterjedt médiumok által nyilván kényelmesebben tudnak terjedni a konteók, de ugyanakkor könnyebb is tájékozódunk valódi ismeretekről miattuk. Hogy éppen melyik érvényesül jobban globális szinten (pl. az internet, tv, stb. miatt), nagyon nehéz megállapítani.


Szóval egyáltalán nem biztos, hogy több konteó van manapság. Sőt én inkább az ellenkezőére tippelnék...

2021. szept. 29. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Régen sokkal több volt a pletyka, ami kisebb - nagyobb közösségekben lezajló események konteós magyarázatainak felelt meg.

Sokkal kevesebb szórakozási és tájékozódási lehetőség volt, így az emberek mindent és mindenkit kibeszéltek és a saját szájuk íze szerint kerekítették ki a történeteket és a bennfentesnek tűnő sztorikat gyakran toldották is és ezeket roppant nehéz volt nyomon követni, vagy cáfolni, mert értelemszerűen pont az nem tudott róla, akiről szólt.

Ez erősödik fel a jobb kommunikáció miatti szélesebb körben való terjedés által és bővül ki nagyobb témakörrel, ennyi az egész.

2021. szept. 29. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Szerintem is régebben durvább volt a helyzet. Gondoljatok a Rákosi-korszakra amikor állami szinten ment a konteó a beszivárgó kémekről és háborús felbujtókról.

Liszenkó ámokfutása a szovjet tudományos akadémián, középkori boszorkány üldözés stb.

2021. szept. 29. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Wadmalac ***** válasza:
83%

Hát nem tudom. Biztosan benne van az is, ami a kérdésben szerepel, hogy alapvetően a legtöbb ember nem elégszik meg az objektív valósággal, főleg, ahogy annak teljes megismerése egyre lehetetlenebb lesz, egyre komplexebb, egyre több információ értelmezését igényli.

Nem tudják követni. Feladják.

És akkor tényleg hiány van biztos pontban. Sokak ezt nem viselik el és keresik, kreálják a hamis kapaszkodókat. Lehetőleg olyat, amihez nem kell mély objektív ismeret (és ezzel a cáfolat is ismeretlen marad).

Ha megnézed a konteósokat, klasszisokkal magabiztosabbak, mint egy objektíven mérlegelő, saját véleményét is ellenőrző ember.


És nem tudod őket kibillenteni, mert azzal tényleg a maguknak kreált biztos talajukat vennéd el.


Én tudom, mi az igazság.

Mindenki, aki mást állít, hazudik vagy hülye.


Innentől bizonyítási igény nincs is.


Kényelmes, biztonságos komfortzóna.

2021. szept. 29. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

2 "Te vagy az, Erdekeskerdesek? Régebben volt itt a Tud. kat.-ban egy öregember, aki tök"


Honnan veszed hogy öreg volt?

2021. szept. 29. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

20:39-es vagyok


Ó, egy halom privátot írt nekem arról, hogy milyen végzettségei vannak, azokat hol szerezte (meg másról is). És volt köztük olyan intézmény, aminek a rendszerváltozáskor megváltozot a neve. Nem volt nehéz kitalálni.

2021. szept. 29. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
7%
Attól függ. Mert pl az akadémiai tudomány jelentős része is konteo. ott van pl az ősrobbanás. Bizonyíték semmi. Senki semmit sem tud. És eközben egy zárt csoport (akadémikusok) megszavazták zárt körűen az elméletet. Hoppácska👌
2021. szept. 29. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Wadmalac ***** válasza:
81%
#9: Láthatóan fingod nincs a tudomány működéséről és mai eredményeiről sem. Hoppácska.
2021. szept. 30. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!