Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit gondoltok miért hazudnak...

Manly kérdése:

Mit gondoltok miért hazudnak még mindig a tatárjárásról a magyarországi történelem tankönyvek ?

Figyelt kérdés
Mongóliában is azt tanítják, h sehol nem volt akkora veszteségük, mint a Magyar Királyság területén.Igyekeztek minél előbb kimenni innen mielőtt itt pusztulnak.Ezt a mongolok is így tanítják.Az is kimarad a tankönyvekből, h 4 év múlva a magyarok üldözték a tatárt Kijev környékén, Kun László idején meg labdába se rúghattak.

2021. nov. 7. 10:03
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
97%
Furcsa ez az elképzelés, hogy feltesz egy kérdést, majd amikor válaszokat kap, elkezd fröcsögni. Ez kb az egely fanok színvonala, mivel szegény tanárurat a tudományos elit elnyomja:)
2021. nov. 7. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
97%

Kérdező, fordítsuk meg a kérdést; miből gondolod, hogy a te igazságod „AZ IGAZSÁG”, és nem az, amit 100 másik mond?


De természetesen neked is áll a zászló; vonultass fel bizonyítékokat, érvelj mellettük és védd is meg őket a vitákban. Ha ez megvan, akkor már van esélyed arra, hogy igazad legyen.


Eddig eléggé gyenge lábakon állnak az érveid, szóval húzzál bele.

2021. nov. 7. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Phoney ***** válasza:
96%

Azt kéne megértened, hogy a történelem nem azért van, hogy neked tetsszen. "Divat mostanában" agymosottnak nevezni minden témában minden hozzáértőt, aki nem bólogat az "igazságot keresők" saját kis világának nedves álmaira.


De "bízzál vakon" a saját "tudományodban", ami nemzeti traumákból született mitológiával van tele.

2021. nov. 7. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
Egy szóval se mondtam, h általában a tudomány hamis, de az egyetemeken sok a hamis próféta-ott is mert politikailag erősen befolyásolt.
2021. nov. 7. 14:28
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

Annyiban igaza van a kérdezőnek, hogy a történészek mindig is árnyaltabban látták a tatárjárást, mint a mindenkori közvélemény.

A szörnyű pusztulás képe Rogerius mester Váradi kanonok Siralmas éneke alapján terjedt el, aki tanúja volt a mongol dúlásnak és krónikaíróként beszámolt róla, továbbá saját bujdosásáról is, amely alatt saját szemével láthatta a pusztulás egy hatalmas részét.

[link]

Sajnos a tatárjárásról elég hiányosak a hiteles információk, illetve kevés forrás áll a rendelkezésünkre, így lényegében arra kell hagyatkozni, vagyis alakulhat ki részben hibás kép róla.

A mongolok kezdetben valóban komoly pusztítást végeztek, ez szokásuk volt, hogy ezzel is megfélemlítsék az ellenséget, különösen Erdélyben és a Tiszántúlon.

Egészen Pestig előretörtek, majd a király serege elől visszavonultak a Sajó vonaláig. Közben más színtereken is voltak ütközetek, csaták, mivel eleve két irányból támadtak hazánkra és többnyire elsöpörték az ellenállást, amely nem volt rendesen megszervezve, de nem mindenhol, arattunk kisebb győzelmeket, fennmaradt Babenberg Frigyes osztrák herceg írásaiban, aki szintén megtámadta a mongolokat, kisebb győzelmet aratva, azonban összességében ez nem volt jelentős, csak valamennyire bátorítóan hatott.

[link]

A katasztrofális Muhi csata után a királyt komolyan üldözték a mongolok, ugyanis feltehetően az volt a szándékuk, hogy megtelepszenek egy kisebb haderővel a térségben, fel is osztották a területet maguk között, de ennek feltétele volt, hogy a királyt elpusztítsák, ugyanis tisztában voltak azzal, hogy az élő uralkodó képes komoly sereget gyűjteni, ám ha ő elveszik, a hűbéri lánc centralizáltsága megszűnik, így központosított ellenállásra nem kellett volna számítaniuk, csak esetleg regionális szórványos ellenállásra, aminek leveréséhez nem kellett volna nagy sereg a részükről.

IV. Béla üldözése olyan hevességgel történt, hogy meg sem álltak az útjukba eső várak, városok kifosztására, ami időt rabolt volna el tőlük, ám a királynak sikerült biztonságos menedékre lelnie, így a győztes mongolok nem is mertek kisebb haderővel hazánkban maradni, kivonultak, vagy a kánválasztásra indulva, vagy más miatt, de lényegében a hatalmas birodalmuk egy szegletében a peremvidéken nem állomásoztathattak komoly haderőt huzamos ideig, arra máshol is szükség volt.

A Dunántúl sokkal kevésbé sínylette meg a hódítást, gyakorlatilag azért, mert akkor már győztesnek érezték magukat, hiszen azok is voltak, így felesleges volt tovább pusztítani a sajátnak vélt eljövendő birtokaikat, amit szándékukban volt egymás között felosztani.

Erről Rogerius mester is beszámol, hogy nagybirtokosokat neveztek ki 'ezer falu' élére a sajátjaik közül és sanyargatták ugyan a népet, de nem ölték meg őket a továbbiakban.

Mindezt az is bizonyítja, hogy a tatárjárás után kis idővel IV. Béla nem folytathatott volna nagyhatalmi politikát, ha az egész országot teljesen elpusztították volna a mongolok, így bizonyára nem dúlták fel teljesen hazánkat, de ettől függetlenül szörnyű volt a pusztulás azokon a részeken, ahol az korábban megtörtént és semmiképpen nem nevezném győzelemnek, hogy a mongolok végül maguktól elhagyták az országot, amit találgathatunk, hogy pontosan miért, de ezt már biztosan aligha tudjuk meg.

2021. nov. 8. 04:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 hollófernyiges ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, itt megtalálod, hogy a mongolok mit mondanak a magyar hadjáratról (megelőlegezem neked, a nagykán halála és a folytatódó magyar ellenállás miatt vonultak ki).


[link]

2021. nov. 8. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Te nagyokos, nem azt mondtam, h általában a tudomány hamis hanem az amit politikailag megmanipulálnak.
2021. nov. 9. 12:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!