Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A középkori csaták után mit...

A középkori csaták után mit csináltak a holttestekkel?

Figyelt kérdés

Én egészen idáig azt hittem, hogy a holttesteket összegyűjtötték és tömegsírba temették.


Itt viszont a régész kifejezetten temetetlen holttestekről beszél, amit kint hagytak a csata után.


https://www.youtube.com/watch?v=SvWsjH57658


Ez nekem túl morbidnak hangzik, hogy igaz legyen.



2021. júl. 22. 02:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
A közkatonákat ott hagyták. A nemeseket, lovagokat esetleg megkeresték, hogy normálisan eltemessék, de nem mindig találták meg. Nem lehetett felismerni, ha összetaposta a ló, vagy a feje 10 méterrel arrébb volt, mint a teste. Sokszor idő, kedv sem volt keresgetni, mindenki fáradt volt, a hadseregnek menni kellett tovább, stb. Senki se sétálgatott napokig a sárban a hullák között.
2021. júl. 22. 04:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
10 kilométerenként volt 1 tucat lakos. Hidd el, elfért az ott, járványt se csinált. Varjak, szarkák, farkasok, hangyák, dögbogarak, lebontó baktériumok tették a dolgukat. Később is inkább azért tüntették el a tetemeket, mert már minden centi valakinek a földje volt, és nem kellett oda, mert útban volt. Tatárjáráskor meg aztán azok is ki lettek irtva, akik eltemethették volna.
2021. júl. 22. 04:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Mit gondolsz, mi lett Hunyadi János veszte?

A csaták után a holttesteket vagy eltemették vagy nem. Ezt a körülmények és a hadviselő felek vezetőinek habitusa határozta meg. Minden változatra van példa. Sőt,igaz ez nemcsak a középkori, hanem az újkori csatákra is, legfeljebb az arányok mások.

2021. júl. 22. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
88%

Elég hülye egy válaszok. :D

Minden második ásatás arról szól, hogy csatatéri tömegsír. Akár Mohács, akár Anglia (nem olyan régen volt valaki, aki egy kérdésre belinkelt félig szétvert koponyákat).

2021. júl. 22. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
#4 Akkor a linkelt videóban miért temetetlen holttestekről beszél a régész?
2021. júl. 22. 21:03
 6/11 A kérdező kommentje:

"A nemeseket, lovagokat esetleg megkeresték, hogy normálisan eltemessék, de nem mindig találták meg."


Az ismerősei kimentek a csatatérre és végignézték az összes hullát, hátha ismernek valakit? Nekem ehhez biztosan nem lenne gyomrom. Más módszer akkoriban tudtommal még nem volt a beazonosításhoz.

2021. júl. 22. 21:05
 7/11 UlfOrmson ***** válasza:
100%
Általában a győztes sereg a saját halottait eltemette a csata után tömegsírba, a veszteseket meg gyakran ott hagyták. Az ő maradványaikról a farkasok, madarak és rókák gondoskodtak. Tudom ez egy kicsit morbid, de általában a szembenállók nem törődtek az ellenség hulláival. amikor Kanizsay Dorottya 1526-ban a mohácsi csata után eltemeteti a keresztény eleseteket (magyarok, németek, csehek, stb), akkor sok esetben már csak igen hiányos torzókat találnak a temetést végző jobbágyok a csatatéren
2021. júl. 22. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Értem. Morbidnak morbid, de ha belegondolok, akkor a Mount Everesten is ott vannak hagyva a holttestek, csak az azért elfogadhatóbb számomra, mert ugye ott a környezeti viszonyok miatt nem tudják lehozni és a test sem bomlik el, plusz takarja a vastag öltözet.


Egyébként ennek példastatuálás szerepe volt, hogy az ellenség hulláját otthagyták? A földbirtokosok nem szóltak ehhez semmit, hogy a földükön ott van egy fekvő holttest?

2021. júl. 22. 21:43
 9/11 UlfOrmson ***** válasza:
100%
Nem példastatuálásnak mondanám, hanem inkább pszichológiai hadviselésnek. Tételezzük fel, hogy egy középkori háborúban vonulsz egy sereggel, aki igyekszik kiszorítani a tatárokat az országból (ha már a szanki ásatást linkelted be, maradjunk a példánál). Muhi után ugyan a fősereg felbomlott, de az ispánok és bárók igyekeztek megszervezni a területeik védelmét több-kevesebb sikerrel. A sereg eljut a szanki erődített templomhoz és látja, hogy az épület ki van égve, a sáncon belül és az árokban halott földművesek/harcosok fekszenek. Ez nagyon lenyomja a morált. Az ilyen élmények után indulnak meg a dezertálások. Mentek tovább és 10 faluval arébb találtok néhány lemészárolt tatárt. Ez pedig pozitívan hat rátok és nagyobb erővel harcoltok abban az esetben ha belefuttok egy tatár egységbe.
2021. júl. 23. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
már aki volt még hajlandó 10 falut arrébb menni. Akkoriban Béla királlyal is ki volt a töke minden nemesnek kb. nagyon elhivatottnak kellett ott lenni hogy valaki mégis kötelességtudóan beálljon harcolni a királyi seregbe azok után amit csinált a földek visszaveszegetésével előtte. pedig csak nekik köszönheti az életét hogy el tudott a kritikus pillanatban menekülni
2021. júl. 23. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!