Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az angolszász és germán...

Az angolszász és germán népeknél miért nincs (vagy ha van, miért marginális és jelentéktelen más nemzetekhez képest) maffia?

Figyelt kérdés
Orosz, albán, szerb, olasz, kolumbiai maffiáról már mindenki hallott. Yakuzákról, kínai maffiáról is már mindenki hallott, de német maffiáról vagy svéd maffiáról én még soha nem hallottam. Mi annak a szociokulturális háttere, hogy hol alakul ki maffia és hol nem?
2021. júl. 20. 10:17
1 2
 1/11 hollófernyiges ***** válasza:
84%
Spanyol, portugál, francia, görög, argentin maffia sincs. Ez nem nemzeti sajátság.
2021. júl. 20. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy van, vélhetően rendészeti szinten mások a lehetőségek, és fel tudják számolni ezeket a szervezeteket, mielőtt beépülnének mindenhova.
2021. júl. 20. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

a szervezett bűnözés általában azokban a szegmensekben tud kibontakozni, ahol az állami ellenőrzés gyenge vagy korrupt. ahol az egész állam korrupt, gyakran összefonódva a maffiával, ott nem túl rózsás a helyzet (a fent említett országok többsége). az sem mindegy, mennyire van összefonódva a kultúrával, a hétköznapokkal, mennyire alakul ki kényszerhelyzet vagy akár egyfajta érzelmi kötődés a lakosság részéről (pl. az állam nem foglalkozik a nehéz helyzetbe került kisemberrel, a maffia meg ételt oszt neki).

egyébként a németeknél, svédeknél is van szervezett bűnözés, de kisebb szegmenseket érint (prostitúció, kábítószer).

és még valami fontos abban, hol tudott hagyományosan megerősödni a maffia: erőforrás. ahol se nyersanyag, se termőföld, csak néhány rénszarvaspásztor bóklászik magyarországnyi területen, ott nem igazán tud nyereséges bizniszbe vágni a maffia.

2021. júl. 20. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nagyjából az, hogy a német polgár például bízik a rendőrségben és hiába fenyegetik meg, hogy hallgasson, jó, jó, mindent megígér, ha muszáj, de aztán első dolga, hogy rohan a rendőrségre, annyira nem tudják megfélemlíteni, legalább is a többséget.

A hallgatás szolgálja a maffia érdekeit, ami lényegében a rendfenntartókkal szembeni bizalmatlanságból fakad, történelmi okai vannak, hogy az olaszok nem beszélnek, nem tanúskodnak, mert nem bíznak a hatóságokban.

2021. júl. 20. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

"Spanyol, portugál, francia, görög, argentin maffia sincs."

mondjuk inkább úgy, nincs híres, klasszikus, filmekből is ismert maffiájuk. de egyébként szervezett bűnözés terén kb. hasonló szintén állnak, mint a jakuzák országa (sőt az argentinok jelentősen rosszabbul)

2021. júl. 20. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
De az pl. mitől függ, hogy hol mennyire erős az állam és mennyire van bizalom a hatóságok felé? Mi az oka annak, hogy ez Németországban erős, Dél-Olaszországban meg gyenge?
2021. júl. 20. 11:55
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Olaszországban a rendőrség, vagy a zsandárság, mert ott az is van, nagyban közreműködött az elnyomás fenntartásában amikor Itália nagy része Habsburg, vagy francia, esetleg spanyol uralom alatt állt, a maffia akkor alakult ki és kezdett beépülni a közigazgatásba is.

A németekről meg köztudott, hogy rendszeretők, a rendőrség által hozott intézkedésekkel egyetért a nagy többség és a hatóságnak nagy a tisztelete, legalább is a közelmúltig nagy volt.

2021. júl. 20. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Hozzáteszem, az amerikai maffia is ezért alakulhatott ki, egyrészt ugye a bevándorló olaszok vitték magukkal a saját maffiájukat, de a népszerűtlen szesztilalom idején erősödtek meg, mert piálni szeretnek az emberek, elhibázott dolog volt tiltani és ráadásul a szeszcsempészet óriási pénzeket hozott, amiből futotta a terjeszkedésre és a szervezésre, a megvesztegetésre, de a lényeg, hogy a hatóság volt az ellenség az emberek számára, mert nem hagyták őket piálni, mulatni, a megszokott módon szórakozni.
2021. júl. 20. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
71%

#6

Egy érdekes szociológiai kérdést boncolgatsz: megfigyelték, hogy észak felé haladva egyre szervezettebb államokkal találkozni, legalábbis az északi féltekén ez így van.


Okait arra vezetik vissza, hogy a mostohább életkörülmények miatt nagyobb szervezésre, ezáltal bizalomra volt szükség a túlélés érdekében, mint délebbre.

2021. júl. 20. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
52%
#9 ehhez linkelhetnél forrásokat, mert ma sem egészen állja meg a helyét ez az ökölszabály, több száz, több ezer éve pedig nagyon nem.
2021. júl. 20. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!