Az angolszász és germán népeknél miért nincs (vagy ha van, miért marginális és jelentéktelen más nemzetekhez képest) maffia?
a szervezett bűnözés általában azokban a szegmensekben tud kibontakozni, ahol az állami ellenőrzés gyenge vagy korrupt. ahol az egész állam korrupt, gyakran összefonódva a maffiával, ott nem túl rózsás a helyzet (a fent említett országok többsége). az sem mindegy, mennyire van összefonódva a kultúrával, a hétköznapokkal, mennyire alakul ki kényszerhelyzet vagy akár egyfajta érzelmi kötődés a lakosság részéről (pl. az állam nem foglalkozik a nehéz helyzetbe került kisemberrel, a maffia meg ételt oszt neki).
egyébként a németeknél, svédeknél is van szervezett bűnözés, de kisebb szegmenseket érint (prostitúció, kábítószer).
és még valami fontos abban, hol tudott hagyományosan megerősödni a maffia: erőforrás. ahol se nyersanyag, se termőföld, csak néhány rénszarvaspásztor bóklászik magyarországnyi területen, ott nem igazán tud nyereséges bizniszbe vágni a maffia.
Szerintem nagyjából az, hogy a német polgár például bízik a rendőrségben és hiába fenyegetik meg, hogy hallgasson, jó, jó, mindent megígér, ha muszáj, de aztán első dolga, hogy rohan a rendőrségre, annyira nem tudják megfélemlíteni, legalább is a többséget.
A hallgatás szolgálja a maffia érdekeit, ami lényegében a rendfenntartókkal szembeni bizalmatlanságból fakad, történelmi okai vannak, hogy az olaszok nem beszélnek, nem tanúskodnak, mert nem bíznak a hatóságokban.
"Spanyol, portugál, francia, görög, argentin maffia sincs."
mondjuk inkább úgy, nincs híres, klasszikus, filmekből is ismert maffiájuk. de egyébként szervezett bűnözés terén kb. hasonló szintén állnak, mint a jakuzák országa (sőt az argentinok jelentősen rosszabbul)
Olaszországban a rendőrség, vagy a zsandárság, mert ott az is van, nagyban közreműködött az elnyomás fenntartásában amikor Itália nagy része Habsburg, vagy francia, esetleg spanyol uralom alatt állt, a maffia akkor alakult ki és kezdett beépülni a közigazgatásba is.
A németekről meg köztudott, hogy rendszeretők, a rendőrség által hozott intézkedésekkel egyetért a nagy többség és a hatóságnak nagy a tisztelete, legalább is a közelmúltig nagy volt.
#6
Egy érdekes szociológiai kérdést boncolgatsz: megfigyelték, hogy észak felé haladva egyre szervezettebb államokkal találkozni, legalábbis az északi féltekén ez így van.
Okait arra vezetik vissza, hogy a mostohább életkörülmények miatt nagyobb szervezésre, ezáltal bizalomra volt szükség a túlélés érdekében, mint délebbre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!