Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyarország mitől vált...

Magyarország mitől vált ennyire jelentéktelen országgá?

Figyelt kérdés
Az alapítását követő évszázadokban azért elég komoly tényezőnek számított a térségben. Ahhoz képest a 20 - 21. századra egy teljesen jelentéktelen ország lett. A többi európai ország azért nagyjából tartotta a szintet, a régi nagyhatalmak franciák, németek, törökök most is elég erősek, a csehek vagy horvátok sosem számítottak nagyhatalomnak, az osztrákoknál is inkább csak a Habsburg uralkodóház volt jelentős nem maga Ausztria. Magyarország eléggé lecsúszott ezen a téren
2020. dec. 8. 22:53
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
77%
koszonjuk meg okos politikusainknak, akik ketszer is haboruba vittek, es persze nem a jo oldalon...
2020. dec. 8. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
81%
Egész Europa kezd jelentéktelenné válni. Nem véletlenül van pl EU. Magyarország pedig soha nem volt jelentős világ szinten. A környező térségben volt jelentős egy ideig, de a török majd a világháborúk utána a Kommunizmus nem volt előnyős. Mivel több környező országot ezek kevésbé érintették és gyorsabban fejlödtek, igy nem meglepő hogy magyarország jelentéktelen országgá vált.
2020. dec. 9. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes, hogy a válaszok közt nem jelenik meg a nagy mumus Trianon. Pedig ebben a kérdésben nagyon fontos a szerepe. Amig a térségben a legnagyobb ország volt, addig jelentős volt térségi szinten, ahogy a méret elveszett, elveszett a szerepe is, de valóban hozzájárult ehhez a lecsúszáshoz a monarchiából való kikerülés és a 20. századi vezetők maximális alkalmatlansága. Egyetlen normális politikust sem lehet sorolni ebből az időszakból és sajna a trend ma is fennáll.
2020. dec. 9. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
2-es: azért a Monarchia hadserege világszinten is jelentős volt
2020. dec. 9. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
A méret számít szerintem is. Tehát Trianonnak is van ebben szerepe. De hát azért 1526-tól 1918-ig nem nagyon volt független, önálló Magyarország. Jelentéktelen ország vagyunk, de vagyunk így egy páran még Európában. Szlovákia, Szlovénia, Macedónia, Albánia éppennyire jelentéktelenek, de akár Luxemburgot, vagy Finnországot is bevehetjük a jelentéktelen országok körébe. A különbség ezen országok és Magyarország között az, hogy mi csak a saját kelentéktelenségünk okát firtatjuk, mert más országok “nagy korszakairól” nem tudunk. Azok az ottaniak nemzeti büszkeségét alapozza meg, az bennük veti fel azt a kérdést, vajon miért lettek ilyen jelentéktelenek?
2020. dec. 9. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Pont erre célzok, hogy ha megnézel mondjuk egy Európa térképet az 1000 és 1500 közötti időszakban, Magyarország folyamatosan ott volt a jelentősebb államok között. A horvátok, csehek, szlovákok, szlovének, albánok, stb nem tudtak sosem igazán jelentős szerepet játszani Európa történelmében, még rövidebb időszakokra sem nemhogy 500-600 éven keresztül mint a magyarok. A lengyelek pl elég erősek voltak a középkortól kezdve egészen az 1700-as évekig, aztán felosztották a környező nagyhatalmak az országukat 120 évre, de mégis fel tudtak támadni úgymond és most is Európa 10 legnagyobb és legnépesebb országa közé tartoznak. Az oroszokkal ugyanez a helyzet, a mongolok igázták le őket évszázadokra, aztán az 1500-as / 1600-as évekre új erőre kaptak és egy még erősebb birodalmat hoztak létre. A törökök is azért eléggé leeresztettek a 19. - 20. századra, még az is tervben volt az első vh után hogy teljesen felosztják az országot, de valahogy nekik is sikerült megőrizni legalább a regionális hatalom státuszt. A franciák meg a németek sosem kerültek igazán komoly bajba ilyen téren, ők lassan ezer éve folyamatosan ott vannak a kontinens legerősebb államai között. Számomra a magyarok lógnak ki nagyon, azért Magyarország elég jelentős tényezőnek számított Európában több mint egy fél évezreden keresztül, aztán lényegében egy csatával (Mohács) vége lett az egésznek, onnantól kezdve végig csak egy alárendelt tartomány / jelentéktelen gyenge ország szerepét játszotta.
2020. dec. 9. 10:32
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Igen, én értem, miről beszélsz, a középkor alapján minket nem a szlovákokkal vagy a finnekkel kéne egy lapon említeni (vagy akár a csehekkel), hanem a lengyelekkel, spanyolokkal stb. Mátyás király korában Magyarország lakosságszámát tekintve Anglia-nagyságú ország volt, politikai erejét tekintve pedig egy regionális nagyhatalom. A Habsburg-dinasztia felemelkedéséig a térségben Magyarország hadereje volt a legnagyobb (leszámítva a Német-Római Birodalmat, Bizáncot, majd a törököket).


A lecsúszás a 16. században kezdődött, de én nem egy csatát (Mohács) emelnék ki, hanem azokat a politikai tendenciákat, és geopolitikai tényezőket amelyek Magyarország jövőjére nézve nagyon kedvezőtlenül hatottak. Az 1500-as években a világ két "szuperhatalma" a Habsburg-dinasztia és az Oszmán Birodalom voltak, amelyek egymás riválisai lettek, az ütközőzónájukban pedig éppen a Magyar Királyság volt. Az a lényeg, hogy 2 évszázadra Magyarország a két világhatalom küzdőtere lett, és ebben szétforgácsolódott az ország. A népesség stagnált, aminek az lett a következménye, hogy 1700-ban ugyanannyi volt az ország lakossága, mint 1400-ban, azzal a különbséggel, hogy a magyarság aránya drasztikusan lecsökkent. Ezzel szemben Anglia 1400 és 1700 között egy középkori államból egy kapitalista-gyarmatosító világhatalom lett úgy, hogy a népessége megtöbbszöröződött.

A másik kedvezőtlen tendencia szintén a 16. században a világkereskedelem kialakulása, és ebben Magyarország szerepe volt. A fő kereskedelmi útvonalaktól a középkorban is távolabb voltunk, de a világkereskedelem kialakulásával mi kiestünk a fejlődő, modern nyugati fejlődésből, nálunk a második jobbágyság, a feudális társadalom konzerválódott (ezt most nem akarom részletezni, az a lényege, hogy ezzel újabb évszázadokat veszítettünk el társadalmi értelemben a nyugathoz való felzárkózásban).


A másik kedvezőtlen európai fordulat, amely ránk nézve végzetes volt, az a francia forradalom eszmeisége, és 19. században kialakuló nacionalizmus, amely végleg véget vetett a dinasztikus, rendi berendezkedésű, feudális társadalmon alapuló hatalmaknak, mint amilyen Magyarország volt. Nem azt írom, hogy ezek a dolgok önmagukban rosszak, hanem azt, hogy a történelmi Mo. számára végzetesek voltak. Onnantól kezdve, hogy minden nép nemzetállamban kezdett el gondolkodni, és nem úgy, hogy melyik dinasztia alattvalója, az ilyen országok számára ketyegni kezdett az óra (cári Oroszo., Oszmán Bir., Habsburg Bir. és benne Magyarország). A magyar politikai elit súlyos ellentmondásba került, mert ők is egy nagy magyar nemzetállamot akartak, miközben a lakosság fele nem magyar volt. Ez az eredendő oka annak egyébként, hogy a 20. században, 1918-19-ben az I. vh. végén annyira avittnak és "bénának" tűntek, mert mi megmaradtunk a történelemben, a politikai elitünk nem mozgott együtt az európai trendekkel, a változó szelekkel. Egyébként a 20. században minden soknemzetiségű államkísérlet csődöt mondott (Jugoszlávia, Csehszlovákia stb.), a 20. századba már nem fért bele a történelmi Magyarország :(


1945-ben pedig egy újabb rossz tendenciába kerültünk, amikor a keleti blokkba sodródott az ország.


És akkor még nem beszéltünk a rengeteg háborúról, népirtásról, lakosságcseréről, amelyek Magyarországot mindig minden korban súlyosan érintették, ha háború volt.


Azt kell mondani, hogy ezek a dolgok sok néppel megtörténtek rajtunk kívül, de így egyszerre az összes szerintem egyikkel sem. Mondjatok egy népet, amely elveszítette a világháborúkat, és a területének a kétharmadát, és jelenleg a nemzet egyharmada a határain kívül van! Egy ilyen sincsen Európában. Vagy a 16. században nem sok olyan vidéke volt Európának, mint pl. a Hódoltság, amit hol a törökök, hol a császári Habsburgok, hol a hajdúk fosztottak ki, sarcoltak meg. 1700-ra a Temesköz népsűrűsége akkora volt, mint a Szaharában! És itt van a dolog nyitja szerintem, hogy ha tényleg objektíven szemléljük, akkor más nép is elszenvedte a törököket, elszenvedte a feudalizmust, elszenvedte a kommunizmust, a nácizmust stb., de így, ilyen mértékben MINDEGYIKBŐL nem vette ki egyik sem a részét, mint mi. Egyik népnek sincsen Trianonja, nekünk van.

2020. dec. 9. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Más népnek is van Trianonja:)


Ha meglennének az 1941-es határaink, akkor sem lennénk jelentős ország.


De egyébként jól leírtad.

2020. dec. 9. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Még a tatárokat is mi szívtuk meg az oroszok után a legjobban...
2020. dec. 9. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Az oroszok nem szivták meg, mert nem léteztek:) Kijevi rusz volt. Az orosz birodalom Dolgorukijnál kezdődött mikor megalapitotta Moszkvát.


Oroszországnak Moszkva a feje, Szent-Pétervár a szive és Kijev az anyja. :) ez egy orosz mondás.

2020. dec. 9. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!