Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan alakulhatott volna az...

Hogyan alakulhatott volna az emberiség sorsa, ha már az ókorban kitalálják a hatékony fogamzásgátlást?

Figyelt kérdés

Minden eddigi ismeretünk szerint az erre való igény már az ókorban is megvolt, hiszen különböző állati belekből próbáltak kezdetleges óvszereket gyártani vagy a Bibliában is megjelenik a megszakított közösülés, mint gyakorlat.

Szóval a történelem során nagyon is érdekelte az embereket hogyan lehetne elkerülni a nem kívánt terhességeket, de az igazán hatékony módszerek csak a XX. század második felében váltak széles körben elérhetővé.

Mi lett volna, ha ez hamarabb történik? Lett volna egyáltalán igény arra, hogy kialakuljon a monogám házasság intézménye? Vagy egyáltalán mennyi gyermek született volna, hiszen olvasom, hogy ma is világszinten a terhességek 45% nem tervezett? Jó, bizonyára régen a gyermekvállalás ösztönzése militarista törekvés is volt, de ha csak az egyének döntésén múlt volna, akkor nem tudom hány gyereket akartak volna vállalni.

Tudom, hogy a gondolat hipotetikus, de mégis egy kardinális kérdés volt ennek a problémának a megoldása és még nem látjuk teljesen a hosszútávú következményeit.



2021. jún. 3. 13:12
 1/9 Wadmalac ***** válasza:
83%

Szerintem semmi befolyással nem lett volna.

Illetve kimutathatatlan mértékűvel.

Esetlegesen az uralkodó elitnél dívott volna, ha megnézed, pont ott, ahol a GDP a legxarabb és a népszaporulat a legtöbb, legnagyobb a nyomor, ma is tojnak rá, ott vannak az öt vagy még több gyerekes családok, em ott, ahol a jólét megvan.

2021. jún. 3. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
13%
A buta emberek szaporodtak volna el, míg az intelligensek kihaltak volna.
2021. jún. 3. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
91%

Komoly hatása nem lett volna.

A gazdagék szaporodtak, hogy a vérvonalat továbbvigyék, ehhez legalább egy fiú gyermek kellett, aki életben is maradt felnőtt koráig, az meg gyakran nem jött össze. Szóval jó volt, ha van pluszba pár tartalék. A szegények meg azért szaporodtak, mert kellett a munkaerő a családba. A paraszti család egy kis kollektívaként működött, és bizony már a pár éves gyerek is aktívan kivette a részét a munkából.

Házasságon kívül született gyerekből biztos kevesebb lett volna valamivel, de ez azért nem jelentet volna olyan nagy különbséget társadalmi szinten.

2021. jún. 3. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
72%

Oké, ezzel (a fenti válaszok alapján) most nem fogtok egyetérteni.

A modern fogamzásgátlás olyan volt a nyugati társadalom számára mint egy társadalmi atombomba. A változás amit elindított felért Gutenberg nyomdája hatásaival. A populáció fele a fogamzásgátló tabletta feltalálásának hatására olyan mértékű önrendelkezésre és döntésszabadságra tett szert amit azelőtt nem ismert. És döntött: sokan inkább dolgoznának mint hogy még pár gyereket felneveljenek (ami miatt sokkal több dolgozó lett a munkaerőpiacokon, ami pedig lejjebb nyomta az átlagbéreket ami miatt pedig manapság akkor se tudna a legtöbb család egy fizetésből élni ha akarna - az egész egy egyirányú utca). Igen, a társadalom nem a jólét miatt öregszik hanem a lavina részeként amit a tabletta elindított.

Ha a tabletta már az ókorban megjelenik akkor Róma lakossága is elöregedett volna és a barbároknak még könnyebb dolguk lett volna leigázni őket.

2021. jún. 4. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
48%
Nem tudom miert van a #2-es valaszolo lepontozva. Most is ez van, a romak szaporodnak, a feherek fogynak.
2021. jún. 4. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nagy a valószínűsége, hogy különféle hatékonyságú fogamzásgátlási módszerek az ősidőktől fogva ismertek voltak és minden bizonnyal volt közöttük kifejezetten hatékony is.

Egyesek ennek tulajdonítják a boszorkányüldözést, azt állítva, hogy a pestisjárványok után olyannyira lecsökkent a népesség, hogy a kellő népszaporulat elérése érdekében az Egyház meg akarta szüntetni a fogamzásgátlást, vagy a vetélőszerek használatát, amiket csak a kor javasasszonyai ismertek és igazából ezeket akarták eleinte a pápák kivonni a forgalomból, de a kezdeti lendület másokra is kiterjesztette a vádat, mert végül maga az egyház is komolyan vette, ugyanis az alsóbb papság nem ismerte a valódi szándékot.

2021. jún. 4. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#6

Ez érdekes felvetés, soha nem kötöttem össze ezt a kettőt.

2021. jún. 4. 10:02
 8/9 anonim ***** válasza:
Pedig tényleg nem a saját ötletem, egy boszorkányüldözésről szóló filmben láttam, elég jól megindokolták, még talán a fogamzásgátló eljárásról is volt benne bővebb információ, de már nem emlékszem rá, régen láttam a filmet.
2021. jún. 4. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Hintalow ***** válasza:
100%

Ha ismerték is volna, max akkor lett volna értelme használniuk, ha az orvostudomány is modern kori fejlettségű lett volna.

A modern kori népességrobbanás, ami miatt előtérbe került a fogamzásgátlásra való igény, ugye pont azért történt meg, mert az orvostudomány fejlődésével nagyon lecsökkent a halandóság (főleg a gyerekhalandóság)

Az ókorban fogamzásgátlásra minimálisan volt igény, szaporodni kellett, mert nem sokan élték meg a felnőttkort.

2021. jún. 5. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!