A közeljövőben fejlődhet annyit az iparban már szinte most is domináns automatizáció-, robotizáció, hogy a hagyományos emberi munkavégzés jórésze kiszorul a termelésből? Mi lesz ennek a társadalmi következménye?
Az erre az esetre tervezett alapjövedelem bevezetéséről hallottam ugyan, de szerintem ez még több kérdést vetne fel (az ember egy következő technikai ugrást követően már egyenesen "haszontalanná" válna, a kapitalizmus-, a fogyasztói társadalom hogy alakulna át, stb...)
A témában jártas személyek véleménye?
Az a nagyon távoli jövő. Nem valószínű, hogy ~100 éven belül fennáll ez a veszély. Ehhez valami olyan hatalmas áttörés kellene az MI technológiákban, aminek még a közelében sem járunk.
Ha valamikor megvalósul, akkor valóban újra kell majd gondolni a sok ezer éves munka alapú társadalmat. Bár ha belegondolunk, az ókori rabszolgatartó társadalmak is hasonlóan működtek.
Ha a robotok valóban ki tudják váltani az emberi munkát a legtöbb szektorban, akkor is kérdéses, hogy az általuk megtermelt javakat mi alapján osztjuk el. Kinek a tulajdonában lesznek a robotok, és így a megtermelt javak. Érdekes kitalálni egy ilyen társadalmat és gazdaságot, de szerintem sci-fi írók már megtették. Valószínűleg többféle lehetőség van.
Nem éri ám meg. Konkrét példa rokonomék melóhelyén.
Azért nem álltak át automatizálásra, mert a teljes befektetés 300M+ lenne, és mellé folyamatosan kéne az alkatrész, a szerelő, a mérnök, a QS, a ..., ami 6-8 év alatt jönne vissza.
Inkább maradnak a sokkal olcsóbb betanított munkásoknál. Nekik jobban megéri fizetni.
Közeledünk hozzá, az automatizálás egyre szélesebb körű és egyre elterjedtebb.
A mesterséges intelligencia fejlődés is látványos eredményeket ér el, bár egyenlőre az emberi tevékenységeket végző robotok a játék szintjén mozognak, de ez nem jelenti azt, hogy mindig ez marad, ráadásul az emberi feladatok is jelentősen csökkennek az automatizálással.
Úgy vélem, a munka sosem fog eltűnni a társadalomból, hasonló lesz majd, mint mondjuk a sportban az egykor hivatásszerű tevékenység, mint a vívás, vagy a lovaglás, vagy megmarad hobbinak mint a kertészkedés, barkácsolás, sok esetben ez már ma is az, lévén bőven akadnak olyanok, akik ha a kerti munka helyett a saját szakmájukban tevékenykednének, akkor sokkal több terményt vásárolhatnának, mint amit megtermelnek, de szeretik csinálni, akkor is, ha nem kifizetődő.
Az bizonyos, hogy hatalmas társadalmi változásra lesz szükség, de ez folyamatosan meg fog történni, mert az új helyzet is fokozatosan fog kialakulni, így nem lesz drasztikus törés, összeomlás, vagy anarchia, előre láthatóan.
Az automatizáció lehet jó dolog HA sikerül embertömegek milliárdjait átképezni más, nem automatizálható területekre.
Az alapjövedelemmel (azon kívül hogy voltaképpen univerzális munkanélküli segély lenne és, mint olyan, épp annyira fenntartható) az is a baj hogy a mindenkori kormány osztaná el. És tudjuk a történelemből hogy ha a kormány osztja ki a napi betevőt akkor ott mindenki nélkülözni fog.
"az is a baj hogy a mindenkori kormány osztaná el"
És ki, ha nem az állam?
Az alapjövedelem olyan pénzből lehetséges, amit már gyakorlatilag nincs mire költeni, annyira magas profit esetén jöhet létre. Lásd Dubai.
Ez már az az anyagi állapot, amikor nincs már mit lopni, mert mindenkinek tele a zsebe.
#4-nek igaza van.
Minden ipari változás új szakmákat, szükséges munkákat is hoz, nem csak megkönnyít, gépesít régieket.
Éppen hogy azok a munkák fogynak, amiket senki nem csinál szívesen és senki nem fizet meg rendesen.
Ezt sokan fejtegették már, többek között én is, mintegy két évvel ezelőtt:
" "az is a baj hogy a mindenkori kormány osztaná el"
És ki, ha nem az állam?"
Az állami elosztásnál még a mostani felállás is jobb ahol a kereslet-kínálat dönti el melyik munka mennyit ér. Tudom, orvosok és tanárok stb. többet érdemelnének de pl. az ő fizetéseik állam általi kiegészítése egy adott összegre még mindig realisztikusabb mint az alapjövedelem ahol NULLA munkáért kapna MINDENKI annyit amennyit az állam tudna kiosztani. Univerzális munkanélküli segélynek hívtam az alapjövedelmet de mondhatnám azt is hogy "nyugdíjat mindenkinek" program (nézd meg így is hány nyugdíjas tengődik fillérekből). Ha nem Dubai-ról vagy Norvégiáról van szó akkor az egész egy vágyálom és aki mégis belengeti az átgondolatlanságból vagy politikai érdekekből teszi.
És a mérsékelten libertariánus oldalam is elutasítja azt hogy az állam adja a fizetésem 100%-át, akár elég akár nem.
Ez az opció csak olyan gazdasági helyzetben működik, amilyet leírtam, te pedig a MOSTANIRA értelmezed a működésképtelenségét, főleg hiba, hogy jórészt mostani magyarra.
Mostanira persze, hogy nem megy.
De nem tudom, mennyire tudod igazolni, hogy mondjuk Dubaiban nagyon reklamálnának miatta.
"Ehhez valami olyan hatalmas áttörés kellene az MI technológiákban, aminek még a közelében sem járunk"
Az MI szakértők többsége szerint már 2040re is reális lehetőség a strong AI.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!