Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tulajdonképpen csak az tartja...

Tulajdonképpen csak az tartja vissza a világot a robotizációtól, hogy a robotjainknak még nincsen eléggé könnyed, finom, emberi mozgása?

Figyelt kérdés

Jártam már diákmunka miatt néhány gyárba, ahol tippre ha napi 80-100 millió ft értékű élelmiszert/használati tárgyat nem állítottak elő akkor semennyit sem.


Relatíve kevés emberi munkás volt mindenhol, csak a targoncakezelést, gép karbantartást, és néhány ponton a termékek dobozolását/pakolását végezte ember.

Lehettünk 1 műszak alkalmával kb max 40-en a gyárban.

Gépek voltak mindenütt,és még puszta laikusként is rávágtam néhány munkafázisra hogy "itt-vagy ott ezt-azt lehetne automatizálni".


De mi van a hétköznapi munkákkal?

Pénztárosok, postások, vasúti munkások, építkezési egyszerűbb munkafolyamatok elvégzése, takarítók (pl hotelekben, ahol ablakokat, mozsdókat is kell takarítani emberi precizitással, nem csak elindítani a kis gurulós padlótisztító robotot).


Ezeknél a munkaköröknél mintha tényleg csak a robotok fizikai korlátjai, és nem az intelligenciája szabna gátat az automatizációnak.


Mikor lesznek elég hatékony akkumulátoraik, eléggé érzékeny hallást lehetővé tevő szenzoraik, eléggé finom mozgást lehetővé tevő izületeik a robotoknak?


Onnantól kezdve milyen üteműlesz a cégek részéről az átállás?



2019. nov. 20. 13:52
 1/10 LeonScottKennedy ***** válasza:
29%
Majd az androidok.
2019. nov. 20. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Garpe ***** válasza:
100%

Ennél a dolog egy picit bonyolultabb.


Egy robot drága s van karbantartási (esetleg frissítsi/fejlesztési) költsége is. Vannak munkák ahol sokkal olcsóbb bentanítani egy embert az adott feladatra, mintsem robotot építeni s programozni rá. Amikor egy cég robotosításba fog előtte mindig megnézi mennyire éri meg oda robotot tenni anyagilag, és hogy jó/jobb-e oda egy robot.


Bizonyos szempontból a robotok már most jóval precízebbek mint az emberek.


Kicsit off: de a robotosítás egyik nagy kérdése, hogy mi az amire soha sem lesz képes a robot. Ez a jelentés adás, hogy mit jelent az adott dolog.

2019. nov. 20. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
21%
Fene mik a hianyok . Kiszorít mindent az automatika alig lehet kikerülni . Drága es bonyolított . De a hadsereget vagy barmilyen rendszereket csoportok szervizelnek felügyelnek . Azok is sokan vannak egy terúletre , de a g3pek romlanak . Tul haladt a kor technikqja a valós igényeket 4 - 5D tv minek
2019. nov. 20. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

2#


Igen, ezt én is tudom hogy bármilyen vállalat csinál elsőnek egy pénzügyi mérleget, hogy mennyibe fájna egy munkafolyamatot automatizálni, és mennyibe kerül az adott munkafolyamatot jelenleg elvégző biorobot fizetése.


És ha az jön ki hogy jelentősen többet nyerne a a robotizációval a cég, a megnövekedett termelés és az egységesebb minőségű munka által, akkor belevághatnak.

Ha pont ugyanott tartanának, vagy egész egyszerűen még rá is fizetnének, akkor nem csinálják.


Az hogy mi drága az relatív. Egy kis cég nyilván jobban hagyatkozik emberi munkaerőre, egy nagy tartalékból fejlesztő gyár számára nem feltétlen komolyabb gondolkodás kérdése hogy kiad e ilyesmire.


A javítás egy valós gond, amit a gyárnak kell állnia, de gondoljunk bele hogy az emberi munkaerő számára betartott munkavédelem mennyi kiadásba is fáj a cégnek!

Munkaruha biztosítása, betegszabadság, fizetett szabadság, ünnepnapok, képzési költségek...


3#


Ha megy majd magyarul is akkor szólj.

2019. nov. 20. 16:09
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"Ezeknél a munkaköröknél mintha tényleg csak a robotok fizikai korlátjai, és nem az intelligenciája szabna gátat az automatizációnak."

Nem értünk egyet. Itt egy videó, amin egy robot törölközőt hajtogat. Figyelem, ez tízszeres sebességel van lejátszva, tehát tízszer ennyi idő alatt végzett vele valójában.

https://www.youtube.com/watch?v=fheA-lgVaxc


Ami tevékenységeket felsoroltál fent, azok is mind komoly mesterséges intelligenciát feltételeznek. Pl mosdó takarítás: fel kell ismerni a mosdót, foltokat, akadályokat, beleejtett papírt vagy árnyékokat ne suvickoljon napokig, stb. És persze a biztonság, mert ezek emberek között dolgoznának, nem egy elszeparált területen. Ha mondjuk egy gyerek odaszalad, hogy mit csinál ez a gép, akkor ne törje el a kezét.

Postás: az is hatalmas kihívás, hogy egy robot a forgalomban eljusson A pontból B-be. Nem csak az önjáró autókra gondolok, hanem hogy megtalálja a házszámot, kilincs, lépcső, ... ezek mind komoly akadályok egy MI-nek. Ha egy robot gond nélkül fel tud menni egy tetszőleges lépcsőn, azt már viszik kiállításra, bemutatókra, és akkor nem jön szembe vele egy gyerekcsapat, nem fúj reklámpapírokat a képébe a huzat, stb.

2019. nov. 20. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"A javítás egy valós gond, amit a gyárnak kell állnia, de gondoljunk bele hogy az emberi munkaerő számára betartott munkavédelem mennyi kiadásba is fáj a cégnek!"


Még az is lehet, hogy kijönne, hogy az ablaktisztítás megérné robottal egy szállodában. Csak az a probléma, hogy a szállodának nincs kapacitása (tudása stb) kifejleszteni egy ilyen robotot, tehát míg valaki ezt meg bem csinálja, addig marad az ember.

A robotgyártó cég meg nem fog random alkalmazásokra robotokat fejleszteni, hogy majd csak megveszi egy szálloda vagy egy autómosó. A robot kifejlesztésének van egy borzasztó nagy fix kezdeti költsége, amit majd az eladott robotok bevétele fog utólag visszafinanszírozni. Vagyis egy részt nagyon jól meg kell nézni, hogy mire is fejlesztünk robotot (tényleg lesz-e rá kereslet; eladunk-e annyit, hogy visszajöjjön a fejlesztés ára + profit), más részt pedig hiába van 100 jó ötletünk, csak az 5 legjobbal tudunk egyszerre foglalkozni és majd akkor tudunk egy új fejlesztésnek nekiállni, ha az az öt már eladási fázisban van és sikeres.


Úgyhogy leginkább azért nincs még annyi robot, mert ahhoz képest hogy mennyi helyen lehetne, nagyon kevés a robotcég, aki azt mindet kifejlesztené. (És nem is várhatjuk el, hogy a világon minden mérnök eldobja ami a kezében van és elkezdjen robotot fejleszteni, mert akkor más dolgokat nem fejlesztenének.)

2019. nov. 20. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyértelműen főleg az AI hiánya a legfőbb akadály.


Minden általad felsorolt munka komoly kognitív és motoros képességeket igényel. Ami viccnek tűnik, de a motoros skillek tanulása és adaptív alkalmazása ma még szinte totálisan nulla.


Célrobotokat lehet építeni, ez egyre jobban fejlődik is... de főleg ahol finommotoros skilleket kell tanítani és alkalmazkodóan felhasználni, ott teljesen elvérezne egy Atlas robot is.


Nagyon maximum segédmunkásnak lennének jók.

2019. nov. 20. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
0%

Ne felejtsük el a kilopható pénzeket.

Ha dolgoztál már bárhol, akkor láthatod, hogy fontos szempont az átláthatatlanság és a pénz. Sosem a hatékonyság számít itthon. Ez nagyobb akadály mindennél.

2019. nov. 21. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Itt egy másik videó. Ez 50-szeres(!) gyorsításban van, szóval négy törcsi több, mint másfél óra. :)

https://www.youtube.com/watch?v=gy5g33S0Gzo

Ezen látszik, milyen meló szegénynek megtalálni a törcsi két szomszédos csücskét. :)

30-szoros visszajátszás.

https://www.youtube.com/watch?v=-lBHNbiooxQ

2019. nov. 21. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
26%

A mobilis humanoid robotokra meg még tovább kell várni.

Egyelőre a megfelelő hajtórendszerűk ÉS elegendő nagyságú energiatárolójuk több helyet igényel, mint ami egy humanoidba belefér.


"Mikor lesznek elég hatékony akkumulátoraik,"

Na az talán nemsokára. Úgy néz ki, lassan beindul a STB forradalom, a szilárdtest-akkuk tömeges gyártása. Az elég méretes ugrás lesz a sima Li-ion akkukhoz képest.

De sok feladatra ez is kevés lesz.


"eléggé érzékeny hallást lehetővé tevő szenzoraik,"

Van.


"eléggé finom mozgást lehetővé tevő izületeik"

Van. Csak állati drága, egyelőre proto és általában még külön-külön van itt egy nagyon jó kar, ott egy nagyon jó kézfej, ujjak, egybe még nem lett kötve. Többek közt azért, mert egyetlen kéz vezérlését is olyan számítógép ,meghajtását olyan hidraulika, pneumatika, elektromos szervótömeg csinálja, amiből nem tudsz kezenként, lábanként stb. egyet-egyet betenni egy robottestbe. Még.


Egy nagyon jó mozgású robotkéz pl. előbb fog az ortopédiában megjelenni, mint humanoid roboton. És ez jó is így.


És ahogy többen is írták, a vezérlési háttér tényleg nagyon nagy számítógépes kapacitást igényel, legalábbis ha a robotnak akár minimális önállóságra van szüksége.

2019. nov. 21. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!