Melyik ideológia szakít a legerősebben a tradíciókkal?
Az #1-es rosszul mondja, a kommunizmus az általad említett dolgokat a legtöbb esetben elismerte.
Ilyen ideológia nincs, mármint olyan van, ami nem foglalkozik ezzel, illetve nem mond erről semmit és az egyénekre bízza, de olyan nincs, ami szabályosa "megválást" vár el az emberektől.
Ami legközelebb áll ahhoz, amit írsz - de nem ideológia - az a technokrácia.
#3
Pont ezért épített ezekre a kommunizmus is. Sehol a világon nem vettette el ezeket a kommunizmus.
Nuygodtan nézd meg, hogy a történelem során hol és hogyan valósult eg a kommunizmus, mivel a vallásra és nemzeti érzésre pont, hogy rendszeresen épitkeztek.
Nem véletlenül szokták a szélsőséges ideológiákat egymáshoz sokkal közelebb állónak tartani, mint amilyen közel vannak a mérsékelt ideológiákhoz.
"a vallásra és nemzeti érzésre pont, hogy rendszeresen épitkeztek"
Erősen átértelmezve.
A nemzeti érzés átszabva a lenini út, a nagy Szovjetúnió és szövetségeset "testvéri nemzetére".
A vallásokból meg csak a tárgyilagosságtól mentes ideologizálás, idealizálás lett átvéve, a lokális vallások max megtűrve, de mindenképpen háttérbe szorítva.
Nem véletlen, hogy a szoci időszak durvájában "fú alatt" voltak a gyerkőcök megkeresztelve, a hittanra járás meg már végképp titok volt.
Annyit azért szögezzünk le, hogy a Párizsi Kommün hozta az eszme csíráját, nagy ideológusok dolgozták ki (Lenin azért nem számít ide, mert ő - talán akaratlanul - speciálisan az orosz viszonyokra értelmezte) az eszmerendszerét. Azonban ez messze nem olyan alapos, mint mondjuk a hegeli idealizmus vagy akár a materializmus. Ez az eszme (ideológia)!
És van egy adott ideológia megvalósulása. A kommunizmus, mint ideológia soha sehol nem valósult meg. Kezdetben jószándékú vezetők elképzeléseiben talán szerepelt, egyes vonásai meg is jelentek, azonban "létező kommunizmus" még előszoba szinten sem jött létre, pusztán diktátorok hivatkoztak rá. Ebből következik, hogy a kérdésbeli tulajdonság akár a keleteurópai, akár a távolkeleti vagy más helyeken nem vizsgálható.
A Szovjetunióban már előtte Lenin leszögezte, hogy előbb létre kell hozni a feltételeit, ami csak vérrel lehetséges. Ettől lett olyan a kezdet, amilyen. Ezzel vége is lett, jött a nagy polgárháború, majd Sztálin hatalomátvétele, e pillanattól csak véres diktatúráról és semmiképpen nem kommunista alapú eszmemegvalósulásról lehet beszélni. A későbbiekben pedig az összes változat a sztálini rendszert másolta.
Ami pedig a kérdést illeti, ideológia (elmélet) nem szakít hagyományokkal, mert az ideológusokannyit azért tudnak, a társadalmi folyamatok folytonosak. A megvalósulás pedig tisztán soha nem jön létre, mert a politikus mindig pragmatikus (legfeljebb gyenge képességű és nem jön össze neki). Ez azt jelenti, a politikus (ha nem diktátor) irányítási lehetőségben gondolkodik, és ehhez a hatalomhoz jutás feltételeit nézi. Minthogy ez a 19. század óta civilizált helyeken választással történik, minden megvalósult ideológia a hagyományok erős figyelembe vételével jön létre, legfeljebb stabilizálódása után a fejlődést gátló hagyományokat igyekszik háttérbe szorítani. És ez általában propagandaeszközökkel történik, ezáltal egyre nagyobb tömegek lesznek hívei egy új szemléletnek.
Vélelmezhetően a kérdés félreértésen alapul. Talán ha a kérdező példákkal világítja meg, mire gondolt, előbbre jutnánk. Tehát bármely megvalósulásmiféle konkrét tradiciókkal szakított a jövő érdekében?
Még annyit: a hagyomány nem más, mint sokszorosan kipróbált és bevált módszertan adott helyzetek kezelésére. Ez megszokássá válik, az ember pedig nehezen válik meg a megszokásaitól, mert akkor helyette egy bizonytalan új dolgot kellene vállalnia. Ezért történik mindig az, hogy néhány kiváló elme (ezeket nevezték mindig is úttörőknek) talál ki új módszereket, egyre többen veszik át, mikor pedig látható lesz a haszna, általánossá válik. Ez nem ideológia, hanem a fejlődés egy fontos tulajdonsága.
A modern balliberalizmus.
A kommunizmusban még volt kultúra, csak a nyugatot ítéltek el.
A liberalizmus bár régen is úgymond "szakított" a hagyományokkal, mikor még jobb oldali volt. Nem gondolom hogy Napoelon egy olyan világot álmodott, ahol a nemek el vannak törölve. Ma már baloldali ( Marxnak köszönhetően ) és célja a teljes kultúra lerombolás. És érdekeségkép jegyzem meg, hogy akitől a modern balliberalizmus ered az Karl Marx volt, aki kommunista volt :D
Tehát A még a sajáthagyományait tisztelő kommunizmusból megszületett a marxizmus mely, minden ami a mai modern liberális eszmék közé tartozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!