A lovasíjászat hagyománya meddig élt a magyarok között?
A német mintájú hadászat hamar háttérbe szorította, de később Mátyás még visszahozta egy rövid időre.
"Az államalapítás után I. (Szent) István nyugati típusú hadsereg szervezésébe kezdett. A könnyűlovasságot nehézlovassággal és gyalogos egységekkel egészítette ki. "
"A Fekete Sereg részeként jutott nagyobb szerephez ismét a könnyűlovasság, huszárok és jászok (lovas íjászok) formájában."
A lovasíjászat az egész középkorban jelen volt a magyar hadviselésben. Ezt nem úgy kell elképzelni, hogy jött Szent István, és a magyar haderő egy csapásra nyugatias típusú, nehézpáncélos lovagi hadsereg lett. Ez elég nagy tévképzet, a valósághoz semmi köze. Főleg már csak azért sem, mert maguk a nyugati seregek sem csak nehézpáncélos lovasságból álltak... A magyar haderőnek ez a fegyvernem egyébként mindig csak kis részét tette ki, gyakorlatilag a király közvetlen kísérete (pár száz fő) engedhette meg magának, hogy nyugati típusú nehézpáncélja legyen.
A hadsereg zöme, a vármegyei bandériumok, a nemesség által kiállított haderő nem volt nehézpáncélos.
A haderő egy jelentős része az egész középkorban könnyűlovas íjász sereg volt, akik tipikusan olyan hadviselést végeztek, mint a honfoglaló magyarok. Ide tartoznak a székelyek (bár nem az egész középkorban), illetve a betelepülő különféle szteppei nomád népek kieségzítő haderejei (besenyők, kunok, jászok stb.). Ezeknek révén ez a fajta hadviselés a magyar haderő szerves részét képezte, jelen volt a könnyűlovas íjászat a magyar seregben az államalapítás után is, sokkal nagyobb mértékben, mint a nyugati jellegű hadviselés. A könnyűlovas íjászok fő feladata az utánpótlási vonalak bizotsítása, felderítés, hátvéd biztosítása, elővéd, tehát a hagyományos könnyűlovassági feladatok ellátása. Egyébként elég félelmetes seregtesteknek számítottak, sok csatát is el döntöttek el a középkorban. A magyar katonai haderő létszáma egyébként kb. 30 ezer fő volt összesen, ami pl. az Árpád-korban egyedülálló volt a térségben, ehhez fogható vagy jelentősebb haderőt kb. a bizánciak és a németek tudtak kiállítani a térségben.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!