Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » (19.század) Miért nem rendelk...

BenceGT kérdése:

(19.század) Miért nem rendelkezett elegendő földel a parasztság körülbelül fele?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Ezzel a kérdéssel szeretnék hozzátok fordulni. Már mindenhol rákerestem de sehol nem találtam a választ. A válaszokat köszönöm!

2020. dec. 13. 10:39
 1/4 anonim válasza:
A három egységből álló, társadalomszerkezetről szóló rész bevezetéseként az alapvető forrásokról kell néhány szót szólni. A 19. századi átalakulás megismeréséhez általában a népszámlálásokból szokás kiindulni. A népszámlálások egyik bevallott célja az volt, hogy valamilyen szempontból klasszifikálják a talált népességet, az osztályozás rovatai, a táblázatok fejlécei azonban a 19. század során többször is átalakultak. A változtatás indítékai különfélék lehettek: egyrészt az aktuális témák szerint változott a kormányzat érdeklődése az egyes kérdések iránt, másrészt változott maga a társadalom, és a statisztika készítői igyekeztek követni az átrendeződéseket. Végül, de nem utolsósorban a nemzetközi statisztika példái is ösztönzően hatottak a különböző államokra, a statisztikusok nemzetközi konferenciákon vitatták meg a 19. század második felében, hogy melyek a legeredményesebb és követendő megoldások. A statisztikusoknak azonban mindig vigyázniuk kellett, hogy a kategoriális újítások ne tegyék lehetetlenné, hogy az új adatok legalább az előző (hazai) népszámlálással összehasonlíthatók maradjanak. Amikor tehát gyökeresen átalakított nómenklatúrát vezettek be, akkor is törekedtek arra, hogy a folyamatok a tíz évvel korábbi rubrikák fényében legalább durván értékelhetők legyenek. A népszámlálások közül három metszetet mutatok be: a II. József-féle, az 1857-es és az 1900-as népszámlálásokat.
2020. dec. 13. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A nagy Levin ***** válasza:

Gondolom a magyarországi helyzet érdekel. Itt a XIX. században a parasztságnak két rétege létezett a jobbágyok, illetve a zsellérek.Ebben az időben ezek aránya nagyjából 40- 60 % volt. A jobbágyok rendelkeztek saját művelésű telekkel, a zsellérek viszont nem. Ők tulajdonképpen bérmunkából éltek.

Az 1848-as törvények felszabadították ugyan mindkét réteget, de a jobbágytelket átmentek a jobbágyok tulajdonába, míg a zsellérek nem rendelkeztek birtokolható földdel. Rajtuk csak a földosztás segített volna, amit viszont csak a szabadságharc utánra ígértek. Aztán ebből a jól ismert okok miatt nem lett semmi.

Ezt az 1853-as úrbéri pátens némileg rendezte, de igazán megoldást csak az 1945-ös földosztás jelentett.

2020. dec. 13. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!
2020. dec. 14. 09:12
 4/4 anonim ***** válasza:
Elitták.
2024. jan. 27. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!