Valóban lelasslult a fejlődés?
Nem lassult le, hanem valójában egyre gyorsuló ütemben fejlődik. 2010-ben ki gondolta volna, hogy a lítium-ion akkumulátorok ilyen elterjedtek lesznek? Ki hitte volna, hogy feltalálják a krio-elektronmikroszkópot, ami lehetővé teszi, hogy úgy készítsünk nagy felbontású 3D-s képeket a sejtjeinkről, hogy nem kell őket megfestenünk kontraszt anyaggal (ami egy vesebeteget simán meg is ölhet)? 2010-ben továbbá még nem ismertük a TOI 700 d nevű bolygót sem, amely egy 101 fényévnyire lévő vörös törpe "lakható övezetében" kering és állítólag a Földhöz közel azonos életkörülmények alakulhattak ki rajta.
Azt hiszem, a XXI. század még izgalmas meglepetéseket tartogat...
"Ha meg kérdeznétek egy embert 2010-ben hogy szerinte milyen technológia lesz 2020-ra valószinüleg átlátszó telefonra, repülő kocsikra, és egyebekre gondolna. A jóslataik nagyrészt nem valósultak meg."
Átlátszó telefon:
Majdnem megvan.
Viszont akik telefonban tippeltek erre, nem gondoltak bele, hogy hiába "kúl", a praktikuma nulla, csak rontja a láthatóságot.
repülő kocsik:
Többszörösen megvan, a terjedést a tárolási energiasűrűség és a még kialakulatlan biztonságtechnikája hátráltatja.
Ha régebbi jövőtippeket nézünk, még több ponton bukik ki, hogy a "jósok" a tippjükből sok szempontot kihagytak, ami határt szabott volna a jövőképüknek.
A régi Metropolis némafilm futurisztikus városa tele volt repülőeszközökkel, kétfedelű repülőkkel, léghajókkal. Az sem vette figyelembe, hogy akár fejlettebb légijárművekkel is, de ennek a biztonságtechnikája még 100 évig megvalósíthatatlan lesz, mondjuk nem csoda, mert abban a korban a biztonságtechnika szinte nem is létezett.
A 20. század eleji jövőtippek nem számoltak a fosszilis üzemanyagok fogyásával, áremelkedésével és főleg nem számoltak a környezetvédelmi korlátozásokkal.
Az ötvenes évek jövőtippei a fissziós energiatermelés otthonokba, mobileszközökbe költözésével számoltak, a veszélyeket alulkalkulálva, miközben ma még a nagy atomerőműveket is próbáljuk leépíteni.
A hatvanas évek első űrsikerei miatti nagy optimizmus nem számolt a nagyobb űrbeli lépések nagyságrendekkel nagyobb nehézségeivel, a kisebb anyagi lehetőségekkel és a szigorúbb biztonsági elvárásokkal.
Nagyon sok tudományos eredmény éppen arra vezetett, hogy az új ismeretek nem feltétlenül azonnal nagy ugrásokat eredményeznek, hanem a megvalósítási nehézségek szélesebb tárházáról rántják le a leplet (pl. a fúziós energiával is ez a helyzet).
Viszont sok területen meg éppen a tippek voltak szerényebbek, mint amit végül elértünk.
Semmikor, senki nem számított az internetre és annak hatására a mobileszközök terén. Arra, hogy 2020-ra mindenki a farzsebében fog hordani egy, a nyolcvanas évek legjobb tévéinél négyszer nagyobb felbontású kijelzős eszközt, ami egyben ellátja a háztartási számítógép, a tévé, a rádió, a hifitorony, a fényképezőgép, a videokamera, a telefon, a határidőnapló, az ébresztőóra stb. szerepét.
Arra sem számított senki, hogy a csillagászati távcsövek fejlődésével szinte egyik napról a másikra nő az ismert exobolygók vagy a fekete lyukak száma nulláról több ezerre.
Arra sem, hogy az állami űrkutatás, űrterjeszkedés háttérbe fog szorulni a magáncégek mögött, akik nem hogy gazdaságosabbá, de még profittermelővé is tudják tenni az ágazatot.
Talán az a gond, hogy a drasztikus fejlődés nem a legpopulárisabb területeken látható, a régi sci-fi jövőtippek meg pont ott lőttek túl messzire.
Ahol meg éppen a populáris területeken kiugró a fejlődés, olyan gyorsan vált életünk részévé, hogy észre sem vesszük, mekkora változást jelent.
Számomra vicces egyébként, hogy pár olyan jövőtipp kezd mostanában formát ölteni, amit már évtizedekkel ezelőtt irreális jövőképként elvetettünk.
"Semmikor, senki nem számított az internetre és annak hatására a mobileszközök terén"
Ami azt illeti, de:
"We shall be able to communicate with one another instantly, irrespective of distance. Not only this, but through television and telephony we shall see and hear one another as perfectly as though we were face to face, despite intervening distances of thousands of miles; and the instruments through which we shall be able to do his will be amazingly simple compared with our present telephone. A man will be able to carry one in his vest pocket." - Nikola Tesla, 1926
Egyébként meg nehéz megtippelni, mi fog hatalmasat fejlődni az elkövetkező évtizedekben. A 60-70-es években még azt gondolták, hogy repülő autók lesznek és olcsó lesz az energia. Ehelyett az energia drága, a számítógépek viszont olcsók lettek.
Na igen többen írták hogy igazából felgyorsult ami tény! Ami volt a múltban a filmekben az mind fikció!!!
Amugy valószínűleg meg lehetne építeni egy repülő autót... csak dollár milliárdokba kerülne... az elméleti technológia meg van rá de megint más kérdés a finanszírozás és a gyakorlati része! Amúgy csak szólok 2025-re Márai expedíció!!! Ez mi ha nem gyorsulás?!
Igen van hogy lassul is mert igen a mai media nagyba le butítja az embereket csak nem azokat akik alapból zsenik...! Kevesebb szellemiségű értelmiségi ember jön létre szoval az alap társadalom nagyon buta jelenleg! Mind politikailag mind társadalmilag mind érzelmileg mind logikailag mind művészetileg! De ahogy írtam vannak zsenik akik meg vannak olyanok akik kihasználják a nép butaságát és terelik őket mint a Juhász a bárányt!
Nem mellesleg nagyon sok technológiai találmány És újítás jött létre! Mind a zenében művészetben Könnyű és nehéz iparban szórakozásban És elektronikában!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!