Szingularitás! Mikor fog megtörténni?
#1
Írd le,hogy miért értelmetlen a kérdés!
Nyilván a kérdés a technológiai szingularitásra vonatkozik. A kérdés nem értelmetlen, csak megválaszolhatatlan. Persze arra jó, hogy különböző jövőképeket lehessen ütköztetni.
Szerintem a technológiai szingularitás nem fog bekövetkezni. Minél gyorsabb a technológia fejlődése, annál kevésbé tudják az emberek követni azt, alkalmazkodni hozzá, elsajátítani a használathoz szükséges tudást. Így aztán egy csomó dolgot nem fog megvalósítani az ipar, mert nincs rá valódi igény, valódi kereslet, és a keresletet is nehéz generálni hozzá. Ha a tévé kezdeti korában jöttek volna elő a számítógéppel, mint termékkel, rá egy évre meg a mobiltelefonnal, akkor az egész értelmezhetetlen lett volna az embereknek. Minek az? Mire jó? Eladhatatlan lett volna egy mobiltelefon, így nem is gyártották volna.
Tervezési oldalról is problémás a dolog. Minél komplexebb rendszereket tervezünk, annál átláthatatlanabb a működés egészének átlátása. Lehet persze részekre osztani egy-egy tervezési feladatot, és a már megtervezett részegységekből építeni új rendszert, de ezzel együtt nőni fog a részegységek működési sajátosságainak nem várt egymásra hatásából származó hiba lehetősége.
Sokan a mesterséges intelligenciában látják a következő ugrást a technológiai szingularitás felé. Ahogy az ember számára idővel követhetetlenné válna a technológiai fejlődés, úgy az MI-re lehetne bízni a tervezést, kutatást, fejlesztést. És bizony az MI-t használni fogjuk ilyen céllal, de nem gondolom, hogy ami technológiailag megvalósítható, azt feltétlenül meg is fogjuk valósítani.
Kicsit úgy látom, mint a televíziózást. Anno volt egy tévécsatorna. Majd lett kettő. Aztán négy… Ha a tendenciát megnéztük, akkor volt valamiféle exponenciális jelleg a tévécsatornák számának növekedésében. De aztán valahogy mindenki ráébredt, hogy az ötször annyi tévécsatorna nem azt jelenti, hogy ötször több értékes tartalmat lehet nézni, hanem inkább azt, hogy minden csatorna ötödannyi értékes tartalmat képvisel. A növekedés megállt. Részben persze az internetnek is köszönhető, de részben meg a dolog természetéből is fakad, hogy az emberek egyre kevesebbet néznek tévét. A tévécsatornák számának növekedése megállt, és inkább várható a számuk csökkenése.
Az egész technológiára is igaz ez szerintem. Minél több technológia vesz minket körbe, minél pörgősebb, rohanóbb az élet, az emberekben egyre inkább támad az igény a nyugodt, természetes életre. Már ma is lehet látni ennek az előjelét. Minél gyorsabban fog a technológia fejlődni, annál többen fogják elutasítani a technológiai vívmányokat. Nem úgy, hogy tüntetni fognak a mobiltelefonok ellen, egyszerűen csak úgy, hogy kirándulás alatt kikapcsolják a telefont. Aztán hétvégére kapcsolják ki. Aztán a hétköznapokban is kikapcsolják este. Az én sejtésem az, hogy minél gyorsabbá válik a technológia fejlődése, ezek a tényezők annál inkább fékezni fogják azt.
És akkor nem beszéltünk olyan tényezőkről, amik radikálisan megváltoztathatják az egészet. Háborúk, társadalmi változások, gazdasági válságok, kataklizmák stb…
A trend tehát egy szinguláris pontba mutat, de egyáltalán nem biztos, hogy meg is érkezik oda. Pl. egy járvány terjedése is exponenciális jelleget mutat, de szükségszerű, hogy ez megváltozzon, és az exponenciális növekedésből lineáris növekedés, majd stagnálás, majd csökkenés váljon.
Ha egyszer megjelenik az emberfeletti MI,akkor már nem lesz vissza út.
Onnantól kezdve az emberiség napjai meg lesznek számolva...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!