Szerintetek a környezetvédelem az egyén vagy a nagyvállalatok, esetleg a kormány felelőssége?
Arra gondolok, hogy vannak politikusok, akik például kizárólag a multikat teszik felelőssé. Hiszen rajtuk múlik mit és milyen technológiával állítanak elő.
Viszont nem érzem azt, hogy az ember felelőssége max odáig terjedne, hogy online petíciókat írogat alá.
Igenis vannak lehetőségei, mégha korlátozottak is.
Pl.: nem vesz eldobható műanyagot. Melyik vállalatnak érné meg tovább gyártani, ha nem viszik a terméket?
Környezetbarát anyagok, tisztitószerek, stb. már elérhető árban is vannak, mégha ezek nem is 100%ban azok.
Az, hogy ne folyasd a vizet állandóan, ne kocsival ugorj le a boltba minden alkalommal, mind az egyén felelőssége.
Igazából az alap érv ez, egy vállalatnak se érné meg gyartani a foscht, ha a kutya nem veszi meg. És vannak olyan dolgok, mint a víz, benzin fogyasztás, amik mégcsak nem is pénz kérdése.
Ezek nem igényelnek nagy költségvetést, se fáradsagot. Egyszerű szokasok kialakításáról van szó.
És bár bizonyos mértékben korlátozottak a lehetőségek, mert nem mindenki engedhet meg magának elektromos autót, vannak elérhető árucikkek is.
Szóval, bár az egyén felelőssége talán a legkisebb, nem zárható ki teljesen.
Is-is, de legkevésbé a nagyvállalatoké. A cégek nem azért vannak, hogy környezetbarátok legyenek hanem, hogy minél több nyereséget termeljenek. Ha valamelyik cég nem így tesz, akkor versenyhátrányba kerül.
Ezt a problémát két irányból lehet megoldani, felülről szabályzással a kormány által, vagy alulról a fogyasztók oldaláról, ha a "zöldebb" cég terméke nagyobb értéket képvisel a fogyasztó számára.
Utóbbi a gazdag országokban is csak részmegoldás, a szegény országokban meg egyáltalán nem működőképes alternatíva. Egyszóval szerintem az állam szerepe a legerősebb, nála van szinte az összes fegyver adók, támogatások, tiltások és szabályzások formájában.
Azért nem a nagyvállalat a hibás, ha a törvényeket, előírásokat betartva a nyereség maximalizálás a fő szempont a működése során. Ha pedig a bírságok megfizetése az olcsóbb alternatíva az előírások betartásával szemben, akkor ez a kormány hibája és emelni kell a bírságok összegét(1990-es és 20000-es években ez nem volt ritka).
Abszolút egyetértek.
A profitorientált világban az olyan, általában éppen profitot rontó dolgokat, mint a környezetvédelem, államilag kell regulázni.
A nagyvállalatok szintjén szabályozással, nem csak negatív ösztönzéssel (büntetések kiszabása), hanem pozitívval is (adókedvezmények, állami támogatások környezetvédelmi lépésekre).
Én örömmel látom, hogy a megújuló energiaipar, az elektromos autók gyártása is lassan profittermelő ágazattá vált.
A magánember szintjén meg ELŐSZÖR a környezetkímélő életmód lehetővé tevésével (például a szelektált hulladékgyűjtés és -tárolás biztosításával, ami elkezdődött, de ma valahogy elpangott Mo.-on), szintén pozitív ösztönzéssel (betétdíjak, leadási hálózatok kialakításának támogatásával), utána szigorított büntetésekkel (nyugaton az utcai szemetelés magyar szemmel horrorisztikus büntetéseket von maga után, meg is van a hatása).
Az a baj, hogy mindebből a negatív ösztönzés az egyetlen, ami az államnak nem kiadás, hanem bevétel és az állam sem szívesen nyúl a pénztárcába. Mármint a sajátjába.
mindenkié,
a nagyvállalatok miattad termelnek és te is pénzeled a nagyvállalatokat és ezzel megerősíted őket hogy jó amit csinálnak, a kormánynak ebbe bele kellene szólnia de mivel nem teszik ez egy ördögi kör
Egy 4 évre megválasztott kormánytól balgaság elvárni, hogy bármit is tegyen a környezetvédelemért. Pusztán azért, mert nem mindenkinek fontos, és akinek nem az, prüszkölni fog, hogy mire költik az ő adóforintjait.
Marad tehát az egyén és a multi. E kettő közül az egyén felelőssége nagyobb. A multi nem fog mutogatni az egyénre, legfeljebb az egyén a multira. De a mutogatás csak akkor hiteles, ha az egyén minden tőle telhetőt megtett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!