Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért és milyen körülmények...

Miért és milyen körülmények között váltották le Hruscsovot?

Figyelt kérdés
Egy diktatúrában nem jellemző az ilyen fajta vezetőváltás, ezért gondolkodtam azon, hogy mik is lehettek a részletek. De nem nagyon találtam semmit. Személyes konfliktus volt? Vagy ideológiai? És érdekes, hogy aztán nem volt Hruscsov-ellenes kampány, nem nyilvánították bűnözőnek. Mit mondtak akkor a szovjet embereknek, hogy mi történik?
2010. júl. 31. 12:52
 1/9 anonim ***** válasza:
66%
Állandó hatalmi harc folyt a háttérben, de ezek soha nem kerülhettek a nyivánosság elé. Nem érted a diktatúra lényegét: majd mi mondjuk meg, hogy mit olvashatsz, miben hihetsz, mit tehetsz, mit hallgathatsz a rádióban! Itthon: még hogy Szabadeurópa rádió? Nesze nektek zavaróadó! Cenzúra és állandó kémkedés, munkahelyeken és mindenütt. És nemcsak a Szovjetúnióban, minden "szocialista" országban, még nálunk volt a legpuhább az egész később. Nézd meg, mi folyik ma Észak-Koreában, nyilvánosan pellengérre állították a VB-n szereplő focistáikat, mert nem győztek! Nem kérdezhetett senki semmit, átvette a KGB a teljes hatalmat és (alkoholista) vének tanácsa ült a magas polcokon. Gorbacsov volt a kivétel a pártfőtitkárok között, fiatalabb volt és reformer.
2010. júl. 31. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
A KB Plénuma összeült, és új főtitkár jelöltet állított a Kongresszus elé, ennyi. Sztálin halála után már nem egyszemélyi vezetés volt a SzU-ban, inkább a Politikai Bizottság szava döntött, azon belül pedig meg kellett tartani a támogatást. Hruscsovnak ez nem sikerült, ezért tudták leváltani. Amúgy állítólag ő maga annyit mondott utána, hogy abban az enyhítésben amit tett, talán épp az a legszebb, hogy ilyen könnyen le tudták őt váltani, 20 évvel azelőtt még mindet agyonlőtték volna...
2010. júl. 31. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
13.26: Ha ez csak "ennyi", akkor miért nem történt máskor is a szocialista táborban ilyen vezetőváltás? (Leszámítva most a lengyel válságot és a végső felbomlás időszakát.) Brezsnyev, Zsivkov, Kádár, Honecker, Husak évtizedeken át uralkodtak.
2010. júl. 31. 13:33
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Hruscsovot nem is temették a Kreml falához, díszsírhelyre, moszkvai köztemetőben van a sírja. Emlékszem a Brezsnyev temetésére, de még jobban a Csernyenkóéra, ők Lenin közelébe kerültek. Fél napig adta élőben a Magyar televízió ezeket a temetéseket, másfél éven belül kettőt. Hruscsov orosz paraszt volt, nem túl művelt, nem értelmiségi, viszont II. Világháborús veterán parancsnok. Voltak is külföldön enyhén szólva gyerekszoba nélküli megnyilatkozásai. És ne felejtsd el, az 1956-os magyar forradalom leverésekor is ő volt a szovjet pártfőtitkár. Érdemes elolvasni a fia könyvét az apjáról és a korszakról.
2010. júl. 31. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
2010. júl. 31. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a linkeket és a válaszokat, mindegyik hasznos, bár azt még mindig nem tudom, mi lehetett Hruscsov bukásának közvetlen oka.
2010. júl. 31. 21:32
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Őszintén szólva lsuta voltam elolvasni az eddigi hozzászólásokat, szóval ha elmondták már előttem, akkor bocsi. Frissen érettségiztetett tudásom alapján a következőket mondhatom:

Több oka is volt Hruscsov bukásának. Ezek egyike elhibázott taktikája a kubai válságban, ami ugye kis híján újabb világháborúhoz vezetett. Ezen kívül sok gazdasági probléma is volt ekkor a Szovjetunióban, mégsem ez volt Hruscsov legnagyobb hibája, hanem a szembefordulás Kínával. Eddig ugye Kína és a Szovjetunió puszipajtások, a két nagy kommunista ország, összefogás, ilyesmi. Kína azonban atomfegyvert akar, a terveket pedig Hruscsov nem hajlandó átadni nekik. A kínaiaknak a desztalinizáció sem tetszett, ők ugyebár a durvább eszközökhöz vannak szokva, Hruscsov uralma pedig - nyilván a hatalomátvételt követő némi leszámolás meg hasonlók után - enyhülést hoz mind belpolitikájában, mind külpolitikájában (gulágok felszámolása, megszűnnek a koncepciós perek, újra csúcstalálkozók,...). Ez nem tetszik Mao Ce Tungnak, ő egyáltalán nem fél egy harmadik világháborútól, ezért árulónak tartja Hruscsovot. Így ugye ideológiai ellentét is támad. Továbbá Kínának területi követelései is vannak a Szovjetunióval szemben (az Amur-folyó mentén), így katonai feszültség alakul ki. Mivel a Szovjetunió legnagyobb szövetségese Kína volt, ezért fájó veszteség volt, Hruscsovnak pedig menni kellett.

2010. aug. 1. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
71%
Azt olvastam, hogy már 1917 után felvették a kapcsolatot a kínai és a szovjet "elvtársak", sőt az évtizedekig a harcot a hatalomért Kínában is a szovjetek pénzelték és irányították. A Nagy Menetelés sem jött volna létre a sztálini Szovjetunió nélkül. És azt is a kínai kommunista párt követelte ki, hogy 1956 után Magyarországon akasszanak! Ennyit a nagy NÉPI Kínáról. (A saját lakosságukat is terrorizálták, érdemes az erről írt könyveket elolvasni). Mao Ce-tung milliók gyilkosa volt, Hruscsov idején pedig Ukrajnában milliók haltak éhen. Diktatúrák egymás közt. Madarat tolláról.
2010. aug. 1. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

"Hruscsov idején pedig Ukrajnában milliók haltak éhen."


Sztálin idején, nem Hruscsov idején.

2010. aug. 4. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!