Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Latin nyelv eltűnése, hogyan?

Latin nyelv eltűnése, hogyan?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdés, hogy hogyan tűnt el a latin nyelv. Tudom, hogy a Vatikán használja még. Olyan értelemben kérdezem, hogy volt a Római birodalom és az egész területén a latint használták. Akkor, hogy lehet hogy Spanyolországban, Franciaországban, Romániában, stb mégis különböző változatai alakultak ki? És főleg az, hogy Olaszországban - ami ugye a birodalom központja volt, és nyelvileg itt volt a legerősebb a latin - nem maradt meg?
2010. júl. 21. 17:24
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Megmaradt csak átalakult a mai olasz, spanyol stb. nyelvvé.
2010. júl. 21. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
1. válaszoló: pont az volt a kérdés hogy hogyan. Tudom, hogy ezek újlatin nyelvek.
2010. júl. 21. 17:54
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Hát az emberek használnak egy nyelvet akkor átalakul.
2010. júl. 21. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

"Az lenne a kérdés, hogy hogyan tűnt el a latin nyelv."


Kicsit sem tűnt el :)


"volt a Római birodalom és az egész területén a latint használták."


Nem. Először is, a birodalom keleti részén a görög töltötte be azt a szerepet, amit nyugaton a latin.


Másodszor, nem a birodalom egész lakossága beszélt latinul, hanem a latin volt a hivatalos, beszélték is sokan, de messze nem mindenki beszélt latinul.


Harmadszor, az, amit középiskolában "latin"-ként tanítanak, az nem más, mint kb. Cicero latinsága, vagyis egy bizonyos időszak irodalmi nyelve. A hétköznapokban nem úgy beszéltek, ahogy az egy középiskolai latin tankönyvben olvasható.


A középiskolában tanított nyelv a klasszikus latin. Ezzel szemben ott van a vulgáris (közönséges) latin, amit ténylegesen beszéltek is. Az Itáliában beszélt vulgáris latin a középkor végére már nagyon hasonlított az olaszhoz. A latinhoz a szárd dialektus van a legközelebb az olasz dialektusok közül. A birodalom "bukása" idején az a nyelv, amit a hétköznapokban használtak Itáliában, már eléggé közel van a korai olasz nyelvemlékekhez.


Tehát tévedés, hogy nem maradt meg a latin nyelv. Ami a vulgáris latin volt a középkor kezdetén, annak az itáliai változatát ma olasznak hívjuk.


Spanyolországban az eredeti latintól jobban eltávolodott a nyelv, mert ott kelta, baszk stb. hatások érték a nyelvet. Franciaországban még erősebbek az idegen hatások, ezért a francia is távolabb van a régi latintól, mint az olasz. A román pedig már nagyon messze van tőle, mert nagyon erős szláv és balkáni hatások érték.

2010. júl. 21. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"Az Itáliában beszélt vulgáris latin a középkor végére már nagyon hasonlított az olaszhoz."


Mármint "... a középkor elejére..."

2010. júl. 21. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
83%

Teljesen igaza van 58%-osnak, viszont van egy hiba, amelyet manapság elfelejtenek.


A klasszikus sztenderdet az írástudók többé-kevésbé ismerték, hiszen a legtöbb irodalmi emlék sokkal hasonlít Cicero latinitásához, mintsem a még nem teljesen restaurált vulgáris nyelvtől. Tehát az elit fenntartotta a sztenderdet, hiszen ezt vette alapul az ezüstkori latin, keresztyén latin, a középkori latin, a magyarországi latin, a humanista latin, s a neolatin, sőt kortárs latinság (sic!) is.


Dante korában bizony lehetett látni, hogy a felső házak által titulált "csőcselék nyelve", és az állam által használt sztenderd mennyire különbözik. Dante olaszul is, és latinul is írt műveket, tehát mesterségesen fenntartották a Csicseró-alapot, ha teljesen stilárisan, zamatával nem is.


Tehát ez egy mesterséges nyelv, amelynek a latin aranykorában ihletett meg, és csak a műveltség alkalmazta.


Mivel erre a nyelvre nem lehet azt mondani, hogy "élt", ezért azt sem alkalmazhatjuk, hogy eltűnt.


Itt ízelítőt találsz a különböző korok latinságáról:


[link]


A poént nem hagyhatom ki, hogy be ne illesszem, a latin nyelvű Wikit, és a kortárs latinitást. :)


[link]

[link]

2010. júl. 21. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Keress nagyszüleid, vagy dédszüleid idejéből valami fennamradt fejlegyzést, ha van! Hasonlítsd össze a ma használt hétköznapi magyar nyelvvel! Azt fogod látni, hogy szókincsben, stílusban, és talán kissé nyelvtanban is vannak különbségek. Pedig az történelmi szemmel nézve nem is egy nagy idő. Találni fogsz olyan szavakat, amik akkor mindennaposak voltak, ma már alig értjük őket, illetve észre fogod venni, hogy rengeteg olyan szó hiányzik, amit ma használunk. Továbbá észre fogod venni, hogy vannak olyan szavak, amik kicsit megváltoztak azóta. Ráadásul ha véletlenül '50 előtti hangfelvételt hallasz, azt is észreveheted, hogy kicsit "furcsán" beszéltek. Némelyik hangot árnyalatnyival másképp ejtették, mint most.

Pedig itt csak 50-100 évről beszélünk.

Gondold el, ugyanez egy fél Európát átölelő bitodalomban, ahol egy halom nép élt, két évezreden át mekkora változásokat hozhatott. Már a Római Birodalom idején sem lehetett 100%-ig előírni, hogy hogy beszéljenek az emberek, a felbomlása után meg főleg nem. A nyelvük folyamatosan változott, alakult, kicsit keveredett a helyi nyelvekkel, átvettek ezt-azt szomszédos nyelvekből, és az lett az eredménye, hogy a különböző területen élők nyelve bizony eléggé eltávolodott egymástól.

Természetesen egyik nyelv sem maradhat változatlan, még akkor sem, ha nagyon diktatórikus módon szabályozzák. (Azt ők sem befolyásolhatják, hogy Julcsa néni hogy beszéljen a szomszédjával.) Az olasz nyelv is alakult, a nyelvtan itt-ott módosult, a kiejtés szintén, keveredett más nyelvekkel, stb. Ezért nem latinul beszélnek ma Olaszországban.

2010. júl. 22. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!