Mi haszna van manapság megkülönböztetni a j és a ly betűket és műveletlennek és trehánynak tartani azt, aki nem tud, ja tökéletesen alkalmazni ezeket?
(Komolyan gyakorikérdések.hu, el kellet írnom a tudja szót, hogy kiengedd a kérdésem? Köszi...)
Van ez a két hang... Izé, akarom mondani EGY hang, amit kétféleképpen is le tudunk írni a j és az ly formájában.
Manapság teljesen ugyanazt a hangot jelölik, bármelyik szóban kicseréljük a j-t ly-re vagy az ly-t j-re és hangosan felolvassuk, akkor ugyanazt a szót halljuk. Viszont rengeteg fejtörést okoz a gyerekeknek megtanulni hogy melyik szóban használunk j-t és melyikben ly-t, nagyon kevés mankónk van ennek a megtanulásához. (Összesen van hogy az egyetlen ly-vel kezdődő szó a lyuk és származékai, a ragok többnyire j-vel írandók (pl.: -ja, -je) és hogy r után és a szótőhöz tartozó t előtt j-t írunk, és itt kifulladt az összes segítség.)
Ellenben, ha valaki rosszul írja ezeket a szavakat (pl.: papagály, malyom, súj, mosoj) akkor azt előszeretettel tartják műveletlennek, trehánynak és lustának, mondván ezt már általános iskolában meg kellett volna tanulna tökéletesen.
Kérdem én, mi haszna van mindkét betű megtartásának, amikor láthatóan csak fejtörést okoz a legtöbb embernek, feszültséget okoz, és semmi haszna sincs?
Nincs értelme, csupán hagyományból használjuk így. A nyelvnek nem feltétlen célja, hogy logikus vagy egyszerű legyen.
# 1/1 Időpont ma 18:14
simán*
Valóban nincs értelmi és hangtani fontossága, de megtanulása ha már egyszer pont így van az műveltség és a társadalmi szokások megértése is egyben.
Onnan ered az "ly", hogy volt két hasonló hangunk, ami végül egy hanggá vált. Az "ly" régen egy olyan lágyabb "l" volt, mint ahogy a "gy" és "g" viszonyul egymáshoz, vagy a "ty" és a "t", vagy az "ny" és az "n" is hasonlóak.
Egyébként nyelvészek is időnként foglalkoztak már a témával, de a lecserélésére nem került sor, feltehetően maradiságból, mert hát ezzel is kell számolni. A kivitelezése is nagyon szokatlanul hatna, mert egy ly megszüntetés után, jó sok könyv régiesnek hatna.
a gy nem a g lágy párja, hanem a d-é
vö.: [link]
Egy olyan új generációnak, aki nem tanulta a két mássalhangzó és betű különbségét, teljesen szükségtelen lenne.
De aki ebben nőtt fel és anno megtanulta rendesen, borzalmasan szemet bántó helyesírási hiba.
Persze aki cseszett rendesen megtanulni, annak nem. Mint ahogy aki nem tanult illemet, annak nem bántó a bakancs a konyhaasztalon sem.
"fejtörést okoz a legtöbb embernek"
Régen ez nem tűnt ennyire népbetegségnek. Nem az tűnt ki az általános iskolás tömegből, aki tudta ezeket, hanem az, aki nem.
Teljesen nem lehetne kihagyni, mert van pár példa, amely j-vel egyet jelent, ly-nnal mást.
fojt - folyt
sújt - súlyt
# 9
Szövegkörnyezetből kiderül.
Nem ezek lennének az egyetlen többjelentésű szavak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!