Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hová vezet az okostelefonok...

Hová vezet az okostelefonok előretörése a helyesírás tekintetében?

Figyelt kérdés

Értem én, hogy a telefonnal sokkal nehezebb a szöveg írás , szerkesztés.

Ha egy asztali gépen is ilyen szavak születnek, hogy "eccer , mien , kijé " és társai, akkor mi lesz itt 10-20 év múlva ?

Egy fiatal, a helyesírást most tanuló embernek, ha állandóan az okos telefonok által szerkesztett szövegeket látja, teljesen eltorzul az írása.


2018. szept. 29. 02:37
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem konkrétan az okostelefonnal van baj, hanem általában az egész kulturális váltással, amin átmegyünk észrevétlenül. Az írott szöveghez a mindennapi embernek ugyanis egyre kevesebb köze van, lassan átveszik ennek a szerepét a digitális jelek, képek. Egyébként ezzel már szakirodalmak is foglalkoznak.
2018. szept. 30. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 Wadmalac ***** válasza:

#11-essel értek egyet. A digitális váltás vezet lassan a kézírás és annak olvasásának teljes elkorcsosulásához. A számítógépes felolvasás és beszédfelismerés meg majd lassan viszi magával az írás képességét is. Az persze alaptalan pánikkeltés, hogy ezzel az olvasás ki fog halni, a z elektronikus és a NEM elektronikus írott információra is mindig szükség lesz, nem lehet mindent ikonokkal kiváltani.

Természetesen ez az olvasás képesség tutira nem lesz olyan "profi", mint az olyan emberé, aki havonta 4 könyvet felzabál.

Egyben az is ott lesz a pakliban, hogy a totál analfabéták sem lesznek kihalásra ítélve, de erősen gyanítom, hogy a digitális fejlődés nem rontani, inkább javítani fogja a globális oktatási színvonalat és ezzel az olyan alapképességeket, mint az olvasás.


A nyelv változásait nem merem tippelni, de a digitális jövő biztosan változásokat fog hozni, az írott nyelv egyre jobban igazodni fog a gépi írás optimalizálódási igényeihez (merem jósolni, hogy az ékezetek és egyéb "sallangok" ki fognak halni). Valószínűleg a beszélt nyelvekre is erős befolyása lesz.


Mindenesetre nem hiszem, hogy a mai elterjedt nyelvi "slendriánság" ezzel összefüggésben lenne.

Ez egy soktényezős eredmény, benne van az oktatás minősége, a kulturális "tömegigényben" az írott információ és szórakozás erős visszaesése a filmekhez képest, a média katasztrofális kulturális trendjei és még sok dolog, ami most eszembe sem jut.

Konkrétan a mobiltelefonok ebben nem hogy romlást, de javulást kéne, hogy hozzanak, a fejlődő prediktív szövegbevitel a helyesírást éppen hogy javítania kellene, mert az embernek minden hibánál a képébe tolja a helyes szót.

Számomra egyébként a helyesírási hibáknál ijesztőbb az a trend, hogy az emberek egyre képtelenebbek normálisan mondatot fogalmazni, gyakran már az érthetőség is teljesen elvész. Ez már nem simán az írott, hanem a beszélt nyelv romlását is mutatja.

2018. okt. 1. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
Viszonylag gyakran kommunikálok telefonon idegen nyelven úgy, hogy max B1 szinten vagyok az adott nyelvből, és nagyon hasznosnak találom az okostelefonom által szerkesztett szöveget. Sokszor magamtól nem tudnék fejből megmondani egy többes számot, nőnemben és semlegesnemben egy birtokos/részes esetet, de a telefonom automatikusan felajánlja a jót/kijavítja a szövegem a jóra, ezáltal is rögzül.
2018. dec. 10. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!