Hogyan kell ezt helyesen írni?
Ne szólj bele, jó!
Ne szólj bele, jó?
Ne szólj bele, jó?!
Ne szólj bele! Jó?
Ne szólj bele, jó!?
Egyéb
Ne szólj bele, jó?
és
Ne szólj bele! Jó?
egyaránt helyes. Előbbi azért, mert a mondatvégi írásjel mindig az utolsó tagmondathoz kapcsolódik, ami ebben az esetben kérdés. A másodiknál pedig logikusan két tőmondatra szedted a felszólítást, ezáltal megint helyes lesz, hiszen mindkét helyen megfelelő írásjel szerepel.
A ?! írásjel halmozás nem annyira szerencsés, az olyan esetben megengedett, ahol kérdő hangsúlyú felkiáltásról van szó. (Pl. Csöndben maradnál végre?! Mi lenne, ha nem szólnál bele?!) A te példádban, mivel két tagmondat van, ez már nem megfelelő formátum. Btw, mindig a kérdőjel van elöl halmozásnál, ezt jó tudni.
> Előbbi azért, mert a mondatvégi írásjel mindig az utolsó tagmondathoz kapcsolódik, ami ebben az esetben kérdés.
Szinte már szőrszálhasogatásszámba menő kiegészítés, de a pontosság kedvéért megjegyzem, hogy ez a szabály csak mellérendelt mondatok esetén igaz. Alárendelő mondatok esetén nem az utolsó tagmondat számít, hanem a főmondat. Ha ez kijelentés, akkor hiába kérdés a mellékmondat, és hiába követi a főmondatot, attól még kijelentésről van szó. Amúgy logikus is, ha megnézzük, hogy kérdésről van-e ténylegesen szó, és ha kérdés, akkor a rá adható válasz – pl. egy eldöntendő mondat esetén – mire vonatkozik. Pl.:
„Az a kérdés, hogy iskolás-e.”
Ez egy kijelentő mondat, egy megkérdőjelezetlen megállapítás arra vonatkozóan, hogy mi a kérdés. Lehet kérdőjelet is tenni a mondat végére, csak akkor nem a mellékmondatra – iskolás-e? – kérdezünk rá, és a válasz sem erre vonatkozik.
- Az a kérdés, hogy iskolás-e?
- Igen, tényleg ez a döntő kérdés az adott probléma esetén.
- Nem, nem az a lényeges kérdés, hogy iskolás-e, hanem hogy elmúlt-e már 18 éves.
(Látható, hogy egyik válasz sem az „iskolás-e?” kérdésre válaszol, hanem arra, hogy mi a kérdés.)
Fordítva is igaz, ha a főmondat kérdő és a mellékmondat kijelentő, akkor is kérdőjel kerül a mondat végére:
„Szerinted igaz, hogy a Föld banán alakú?”
~ ~ ~
Az írásjel halmozása lehet indokolt, ha ki akarjuk fejezni, hogy ez egy indulatos, felkiáltó hangnemű megnyilvánulás volt. Nem szükséges ennek a hangsúlyozása írásban, a jelentésből, kontextusból úgyis kiderül, hogy valószínű nem kedvesen mosolyogva mondta ezt valaki, de megengedett a használata. Itt A magyar helyesírás szabályai a ?! formát hozza példának, de a !? sem rossz. (A mai betűtípusokban megvan ezeknek az egyesített, egyetlen karakterbe sűrített ligatúrája is – …, ⁇, ‼, ⁈, ⁉, sőt ‽ –, mert néhány betűtípusnál sokkal elegánsabb ezek használata, a külön karakterek esetén lehet, hogy túl nagy lenne a távolság a két karakter között. Főleg a három pont – ... – és a hármaspont – … – között van szembeötlő különbség, ez utóbbinál kisebb a távolság a pontok között.)
"ez utóbbinál kisebb a távolság a pontok között"
Már ahol... Itt, a GYK oldalán pl. pont nagyobb… :-)
(Times New Roman)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!