Helyes ez? ". a csokoládék száma több ebben az üzletben, mint a másik üzletben TALÁLHATÓAKÉ"
Igen, a kérdezett szó helyes.
("találhatóké" formában is helyes lenne)
Az más kérdés, hogy a megfogalmazás kissé suta: ha nagyon precízek szeretnénk lenni, akkor vagy "több", vagy "nagyobb a száma":
Több csokoládé van ebben az üzletben, mint a másikban.
=
A csokoládék száma ebben az üzletben nagyobb, mint a másik üzletben.
=
Az ebben az üzletben lévő csokoládék száma nagyobb, mint a másik üzletben találhatóaké. (vagy: találhatóké)
" A magyar nyelvhasználati szótár (Pauz–Westermann, 2007) alapján sincs jelentéskülönbség a „hallhatók” – „hallhatóak”, „láthatók” – „láthatóak” alakok között:
„A kötőhangzó már régebben jelentkezett az ú, ű végű melléknevek -k többesjele előtt: szomorúak, keserűek, egyértelműek. Újabb fejlemény viszont a kötőhangzós -k többesjel a folyamatos melléknévi igeneveken. Ezek esetében még ingadozik a nyelvhasználat, sokszor mindkét forma, a kötőhangzós és az anélküli egyaránt létezik, de nem mutat jelentéskülönbséget: elbűvölők — elbűvölőek, elnézők — elnézőek, hajlandók — hajlandóak, használhatók — használhatóak.”
A nyelv szükségszerű tulajdonsága, hogy változik. A fent említett, egymás mellett élő alakok is ezt bizonyítják. Kézzelfogható, konkrét, objektív módon csak arról beszélhetünk: lehetővé teszi-e az újabb nyelvváltozat a kölcsönös érthetőséget, valamint az árnyalt, színes kifejezésmódot. A „láthatók” és hasonló szavak változása „láthatóak” típusúra nem sérti ezt az elvet: ugyanúgy megmarad a kölcsönös érthetőség, és a kifejezés árnyaltsága sem szenved csorbát. "
(Régebben találtam viszont olyan forrást is, amely tesz különbséget a kettõ között, és elmagyarázza hogy melyik esetben melyik a helyes -- én se nem tudom, se nem érzem)
Ez az -ÓAK állítólag a fiatalabbak nyelvhasználata, és terjedőben van.
Én utálom, és hányingerem van azoktól a dolgoktól, amik nem találhatóak, nem láthatóak és hallhatóak. Azok jók, amik láthatók és hallhatók stb.
Az óak-nak is van helye. Ha pl. jelezni szeretnénk, hogy nem főnévként, hanem jelzőként szerepel a szó.
Pl.: eladók, eladóak.
– jóllehet, nem sok szövegkörnyezet van, ahol ezzel félreértést oszlathatunk el :-) (legalábbis az eladó szó esetében)
de ettől persze még jelezhetjük, mondjuk rá, hogy a könnyebb érthetőség kedvéért.
de olyan nyelvhasználó is van, akinek főnévhez is teljesen jó, asszem Kálmán László mesélte a cirkuszi hangosbemondót: "Jöjjenek, jöjjenek! Elefántok, orrszarvúak, kígyóak!"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!