Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hoyg kel hejjesen mondni?

Hoyg kel hejjesen mondni?

Figyelt kérdés

1.Hogyan kell mondani az ízlik-et E/3-ben felszólító módban?

2.Hogyan kell mondani a hámlik-ot E/3-ban felszólító módban?


3. Hogy kell rendesen befejezni a mondatot:

Az ital meg lett... ivva?

Az étel meg lett... évve? evve?



Nyelvtantanáromat felhúztam vele. :D

Ősze fog-ást a hej jesírásért! ((:


2010. máj. 7. 19:00
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

Találtam forrást:


Nagy Olga: A Nap meg a pakulár.


[link]


Valójában cigány népmesék vannak benne (ezt egy későbbi bibliografikus műben olvastam róla, a hetvenes évekbeli kiadásban ezt nem tüntették fel politikai okokból). Lehet, hogy átdolgozta a gyűjtő (lehet, hogy nem), mindenesetre a nyelvezet általában nem tartalmaz olyan fordulatokat, amelyek a mai nyelvérzéknek furcsák lennének.


Itt volt az a szövegrész, hogy a király valamelyik lakomáján ,,minden meg lett iva, éve'' (egy vé és rövid i). Végül is érthető, mert ugye ivó, evő, tehát elég jól elképzelhető, hogy iva, éve. (Az ,é' használata az évő-ben gondolom szintén jól érzékelhető, hogy nem hibás, hiszen ilyen alakváltozata a lesz igének is van: lévén, levő/lévő)

2013. márc. 16. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!