Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha csak kiejtés szerint...

Ha csak kiejtés szerint engednek neveket anyakönyvezni, akkor hogy lehet, hogy pl. a Cintia, Estella, Stella, Atos engedélyezett így leírva?

Figyelt kérdés

Vagy olyan hogy lehet, hogy Ashraf? Miért nem Asraf, ha a Shakira csak Sakira lehet?


Mondjuk a Spartakusz überel mindent, mert úgy tűnik, hogy az elejénél elfelejtették, hogy kiejtés szerint kéne írni, de a közepén meg a végén hirtelen eszükbe jutott.


2016. aug. 18. 01:13
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Jó kèrdés, ezt a főleg Cintiát nem értettem soha.

Esztellát így, sz-szel ismertem.

2016. aug. 18. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom biztosan, de el tudom képzelni, hogy hivatalosan ezek (mint magyar nevek) így ejtendők, ahogy írva vannak. Tehát a Cintia c-vel, Estella s-sel (mint az "este"), stb.
2016. aug. 18. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%

Amiket felsoroltál, azokat úgy kell ejteni, ahogy írjuk. Mindnek van az eredetihez hasonló ejtésű változata is: Szintia, Esztella, Sztella, Atosz. Lehet választani.


Persze ha valakit Estellának anyakönyveztek, attól még az egész család büntetlenül hívhatja egymás közt Esztellának, de a hivatalos ejtése nem az.


Az Ashraf nekem is kérdőjel.

2016. aug. 18. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
72%

Estella, Stella... Mikszáth, Beszterce ostroma. Estella így leírva, már az 1948-as filmben is sz-el van ejtve. Hogy a "hivatalos" ejtése s, ez max. csak belemagyarázás, de nyilván lehet erre hivatkozni, hogy valaki, valamikor talán úgy ejti/ejtette.


A Spartakusz amúgy tényleg nagyon durva. Most akkor vagy Szpartakuksz, vagy Spartacus, de a Spartakusz az se kiejtés szerinti leírásnak nem felel meg, se az eredeti alaknak. Vagy szerintük komolyan így ejtik? Akkor ennyi erővel a Ginger miért Dzsindzser, lehetne Gingernek is ejteni, vagy a Floransz miért nem jó úgy, hogy Florance, nyugodtan ki lehet azt is ejteni úgy, ahogy írva van.

2016. aug. 18. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Persze így a Spartakuszt is ki lehet magyarázni, csakhogy az egy 100%-ban ókori, latin név.


Magyarországon a latin 1844-ig államnyelv volt, a huszadik század közepéig az iskolában is kötelező volt, ez volt a deák nyelv, az alapműveltség része, így aztán a latin eredetű neveknél (mint amilyen a Stella, Estella is), amiket már akkoriban is használtak, ismertek, azt érdemes alapul venni, ahogy a latin alapján ejtendő.


Amúgy ropppant érdekes tényleg ez az egész, én biztosra veszem, hogy ha az Athalie lenne szívem vágya, akkor belekötnének és megerőszakolnák, hiába van tele vele pont így Jókai regénye. Bár még azt is el tudom képzelni, hogy arra hivatkoznának, hogy gonosz volt és azért nem lehet különben sem.

2016. aug. 18. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
0%

Mikszáth, Jókai korában szerintem még nem volt ez a szabály. Meg szerintem előkelőéknél volt ez szokás, kétlem, hogy a parasztlányok Athaliek lettek volna...

Utolsó, Atália lehet 😁

2016. aug. 18. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Az oké, hogy akkor még nem volt ez a szabály, de most akkor vagy engedjék, vagy ne.
2016. aug. 19. 00:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!