Melyik a helyes kiejtés, illetve írás? "megbocsátani" vagy "megbocsájtani"
Az első megfejtő valószínűleg a saját ízlésének megfelelően írta,
a hivatalosabb álláspont pedig inkább az ellenkezője:
Ahogy a szótárakban is vagy csak bocsát van, illetve az az "alapváltozat", a bocsájt meg "kissé népies" vagy ilyesmi.
(Nekem egyébként speciel szintén a bocsájt a szimpatikusabb, nyilván a szüleimtől inkább azt hallottam, de ettől még el kell fogadnom, hogy nyelvészeti szemszögből én vagyok a kisebbség. :-)
Mindkettő helyes, ugyanazon szó változatai. A -(á)t egy vélt toldalék, és valószínűleg ezt felcserélve egy másik hasonló hangzású igeképzőre (-ajt -ejt) megszületett egy másik szóváltozat.
Kicsit más a hangvétele a kettőnek, így van aki egy jelentéshez inkább ezt használja, más azt.
Hasonló egyébként pl. a feled-felejt is.
Amit céltudatosan használnak az emberek, az előbb-utóbb a nyelvünk részévé válhat, ezért nem igazán jelenthető ki a hasonló dolgokra, hogy helyes-e vagy helytelen.
Na jó, a gyerekem kiskorában úgy mondta a fagylaltot, hogy "fagylajt" --, mert ő úgy hallotta. Azért ettől még nem lett az a helyes!
A feled-felejt szópáros azért nem jó példa erre, mert ott a szóvég is változik. És jelentésbeli különbség is van.
Engem mostanában a "zuhanyzás" idegesít! Mert mi ennek a főnévi igeneve? Zuhanyzani?
Miért a bocsát-bocsájtnál nem a szóvég változik? Nem értem..
Majd ha félmillió ember elkezdi fagylajtnak ejteni a fagylaltot következetesen*, akkor miért ne tekinthetnénk rá úgy, mint hogy az a szó a nyelvünk részévé vált? Rengeteg ilyen szótorzulás van a nyelvben.
Ez a zuhanyzás is valószínűleg csak a megszokás miatt irritál. Ez is csak egy szimpla egyszerűsítés, így is írhatnánk: zuhany'zás. Igen, lehet helyes továbbképzése a zuhanyzani és a zuhanyozni is. Erre is van nyelvi séma, pl. pár'zás-párzani. Semmi megvetendő nincs abban, hogy a nyelv az egyszerűsítésre törekszik.
Másik példa pl. az ikes ragozás. Mára nincs lényegi szerepe, kezd kikopni a nyelvből, és akkor ha valaki máshogy ragozza az ikes igéket, azt egyesek letirpákozzák. Rá kéne már jönni, hogy a nyelvet nem az MTA tudósai, hanem az emberek alakítják. Méghozzá nem ostoba, hanem önszabályzó módon.
*valószínűleg ilyesmik ritkán következnek be, mivel ilyen képző jelenleg nincs, úgyhogy a legtöbb embernek sérti a nyelvi-logikai érzékét. Ha ennek ellenére is tömegek ragaszkodnának ehhez, akkor el kell fogadni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!