Van rá reális esély, hogy eltöröljék a ly betüt?
Nem. A helyesírás szabályait nem a praktikum alakítja. Elvileg a helyesírási szabályok nem úgy szabályok, mint a törvények, hogy ezt írjuk elő, ezt kell betartani, aki nem tartja be, az büntetést kap. A helyesírási szabályok inkább olyanok, mint a fizika szabályai, hogy úgy figyeltük meg, az emberek többsége így és így írja a szavakat, ilyen logikával, ilyen kivételekkel. Amíg az emberek többsége az „ilyen” szót ly-al írja, addig ez lesz a helyesírási szabályokban. Amíg ez lesz, ezt fogják tanítani. Amíg így tanítják, a többség így is fogja írni.
Persze ez az elv, de nem mindig érvényesül, vannak másfajta megfontolások. Pl. van még egy fontos elv, mint tényező. A helyesírási szabályok általában próbálják a változásokat visszafogni. Ha már az emberek 55%-a ly-al írja a muszáj szót, akkor is egy ideig még az j betűs alakot fogják preferálni, hogy lassítsák a nyelv változását. Erre azért van szükség, mert ha túl gyorsan változna a nyelv, a régi szövegeket nehéz lenne megérteni. Meg minden változásnak vannak akár anyagi vonatkozásai, mindenféle táblákat, feliratokat kellene utána cserélni, ha meg akarnak felelni az új szabályoknak.
Minden nyelvben vannak furcsaságok, kivételek. Nincs ezzel különösebb baj. Lehet, hogy praktikusabb lenne ezeket az egyediségeket, kivételeket eltörölni, de az írott és a beszélt nyelvvel szemben nincs ilyen jellegű elvárás, célkitűzés. Igen, kellemetlen, mert egy csomó dolgot meg kell tanulni ahhoz, hogy jó legyen a helyesírásod, sokat kell olvasni, hogy megszokd bizonyos szavak írásképét, bár ez utóbbinak vannak egyéb előnye is.
Na én általában jól írom, meg hagyománytisztelő is vagyok,de nagyon irritál, amikor rosszul írják alap szavakban is.
Lehet, hogy az eltörlés rossz kifejezés, de pl lehetne engedélyezni, hogy fokozatosan (aki akarja) az j-vel írhasson mindent.
Szerintem pár évtizeden belül meglenne az egyszerűsítésre az igény.
De akkor még mindig gond lenne a nevekkel.
A c is korábban tz, cz volt szóval volt már hasonló egyszerűsítés....
Én inkább a bugyuta és nyelvünket megcsúfoló rövidítések ellen kampányolnék, mint pl ismizz, szerizz, jelizz, lávcsi és hasonlók.
De válaszolva a kérdésedre, ma már semminek az eltörlésén nem lepődnék meg.
" Lehet, hogy az eltörlés rossz kifejezés, de pl lehetne engedélyezni, hogy fokozatosan (aki akarja) az j-vel írhasson mindent."
Nem, inkább arra kéne törekedni, hogy azok akik iskolába jártak/ járnak tanulják már meg rendesen a LY betű használatát-
Csak egy példamondat:
Lábszagod úgy fojt, hogy fellöktem a csészét, s a kávé kifolyt.
. . .
fojt - folyt
Tud még valaki olyan szó párt mely mást jelent j-vel, vagy ly-nal írva?
Mivel a reális esélyt kérdezed, szerintem a magyarok többsége túl hagyományfüggő, hogy ilyet támogassanak.
Amúgy nem lenne semmi akadálya: kijelentenénk, hogy mától ez az Új Magyar Nyelvtan, és kész. A gyerekek ezt tanulnák az iskolában, a felnőttek a hivatalos dokumentumokon. Az öregek/nosztalgiázők még használnák nem-formális levelezésben egy ideig, de legkésőbb 50-100 éven belül teljesen kihalna a régi mód.
Nincs ebben semmi, megtette sok nyelvben még a modern időkben is (pl. emlékezhetünk a német ß vs. ss vitákra), megtették a magyarok is a múltban. Ha kellő társadalmi támogatottsága van, logikus választás lehet.
Szerintem elképzelhető.
Mi még általános iskolában az ÁBC részeként tanultuk a "dzs" betűt - ma már az emberek 90%-a nem is tudja, hogy volt ilyen betű a magyar ÁBC-ben.
"Tud még valaki olyan szó párt mely mást jelent j-vel, vagy ly-nal írva?
súlyt - sújt
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!