Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mennyire reális esély, hogy...

Mennyire reális esély, hogy az olyan területek, mint Padavia, Katalónia, Vallónia, Occitánia, Szászország, Kurdisztán és hasonlók a közeljövőben elszakadjanak az anyaországtól?

Figyelt kérdés
2010. okt. 16. 13:14
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
66%
Épeszű ember nem akar leválni egy országról ha azzal sokkal rosszabb helyzetbe hozza magát.Márpedig szinte mindegyik leválásnál ez történne.
2010. okt. 16. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Akkor Magyarország miért akart kiválni az Osztrák-Magyar Monarchiából?

Azzal mi is sokkal rosszabb helyzetbe hoztuk volna magunkat?


A nemzeti öntudatot sokan a gazdasági érdekek elé helyezik.

Sok neves katalán még az ellen is tiltakozik, hogy spanyolnak nevezzék és a katalánok sokszor még attól is idegenkednek, hogy a spanyol zászlót használják, helyette még a legbékésebb alkalmakkor is a katalán zászló kerül elő.

És szerinted ők azt mondanák, hogy jobb nekünk Spanyolországon belül?

A kurdokról már nem is beszélve, akik még robbantgatnak is.

2010. okt. 16. 13:38
 3/16 anonim ***** válasza:
44%

Azért, mert az Osztrák-Magyar monarchiában a Magyar Királyságnak meg volt mindene önállóan is, az Osztrák és Cseh területek, Galícia nem voltak annyira értékesek és hasznosak, a Horvát királyság pedig a Magyar királysághoz tartozó autonóm országrész volt.


Tehát a Magyar királyság területe min. az OMM 50%-a volt, a hasznosítható gazdasági értékek (termőföld, erdők, ércek, stb) pedig még ennél is magasabb.

Ráadásul a MK területén beszedett adó egy részét a bécsi császári kincstárba szállították, míg a Bécsben beszedett adóból egy fillér sem került a magyar kincstárakba...


Tehát a Magyar Királyságnak jobb lett volna, hogyha különválik.


Csak, hogy a te egyik példáddal éljek, katalónia, baszkföld agy bármelyik hasonló terület az anyaország töredéke, nemhogy 50, még 10%-a sincs a területnek és nincsen meg az önfenntartáshoz szükséges minden kritériumuk.


Mostmár továbbsúlyosbítja ezt az is, hogy a xix. századhoz képest mostmár ki vannak építve a közművek, az áram, az internet, a telefon, a víz és gázvezetékek, az utak, a vasutak. És ezek mind globálisan, az országra nézve. Ha Katalónia ki akarna válni Spanyolországból ezeket mind meg kéne oldani, mert nyilván Spanyolo. nem mondaná, hogy oké, használjátok a vizünk, áramunk, telefonunk, internetünk és egyéb infrastruktúránk ingyen...

2010. okt. 16. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

1. Katalónia alatt ilyen értelemben nem csak Spanyolország Katalónia tartományát, hanem kb. az egykori Aragón Királyságot értjük, ami a mai Spanyolországnak kb. a harmadát adja.

Szóval nem annyira kicsi.

De ha még ezt nézzük, Koszovó (a Koszovóval együtt mért) Szerbia területének hatod-nyolcad része csak. Gazdaságilag baromi rosszul jártak a kiválással, mégis meglépték. Akkor szerinted ők hülyék voltak?

Montenegró sem sokkal nagyobb.

A délszláv háború pont arról szólt, hogy Jugoszlávia integráns részei sorban leszakadoztak és így mindent előröl kellett kezdeniük, ami az egységes Jugoszláviában megvolt.


Írországnak is valószínűleg sokkal jobb lett volna a Brit Birodalom részeként, 1922-ben mégis leváltak és most igencsak középszerű országuk van.


A Magyar Királyságra visszatérve, lehet hogy a birodalom másik felének jövedelmei nem jutottak el ide, de Magyarország agrár ország volt. Így ha elszakadunk, akkor az ipari termékeket külföldről kell behozni, ami sokkal bizonytalanabb és költségesebb, mint a birodalom másik feléből.


De ha ilyen szempontból nézzük, a német tartományok simán leszakadhatnának, pl. Bajorország, Szászország (hogy csak a szeparatista törekvésekkel rendelkezőket említsem).

Németország elég decentralizált ahhoz, hogy ezek a tartományok leszakadva életképes országokat alkothassanak és rövid időn belül kb. arra a szinte eljussanak, mint Ausztria, Csehország, Belgium, vagy Hollandia.

Ami pedig Katalóniát illeti, a Katalónia néven emlegetett szeparatista terület Spanyolország egyik központi területe.

Madrid után Barcelona (Katalónia természetes központja) Spanyolország második legnagyobb központja. Ezt gondolom te sem vitatod.

Tehát ha Katalónia leszakadna, akkor Barcelonára támaszkodva könnyű lenne stabilizálni a közüzemi rendszert.


Ami pedig az olyan területeket, mint Vallónia, vagy Occitánia, illeti, ezek az anyaország (Franciaország és Belgium) területének 40-50%-át magukba foglalják, tehát még az sem igaz, hogy túl kicsik lennének.

A független Occitánia nagyobb lenne, mint sok európai ország és olyan nagy és központi városai lennének, mint Marseille, Lyon és Bordeaux, amikre támaszkodva nem lenne túl nagy probléma kiépíteni a közüzemi hálózatot.

Ami pedig Padaviát illeti, Olaszország legnagyobb városai közül Nápolyt, Rómát és Firenzét (meg talán még idevehetjük Palermót is) leszámítva az összes a területén van. Az a térség Olaszország ipari centruma és mezőgazdaságilag sem utolsó a Pó-síkság miatt.

A legtöbb neves olasz személyiség ebből a térségből származik. Páran jönnek még Szicíliából, de Padaviához képest onnan is kevesen.

És mivel ott vannak olyan nagyvárosok, mint Genova, Velence, Torino, Bologna, Padova vagy Verona, nem lenne nehéz stabil államot kiépíteni.


De, mint említettem, a szeparatizmusnál sosem az a szempont, hogy mennyivel lenne rosszabb független államként (mellesleg Padaviának kifejezetten jó lenne, mert nem kéne eltartaniuk a messze alulfejlett Dél-Olaszországot). Legfeljebb az, hogy működőképes lenne-e az állam.

2010. okt. 16. 19:01
 5/16 anonim ***** válasza:
29%

nem értem, miért írsz ki kérdést, hogyha nem érdekel mások véleménye.

szerintem sem fognak ezek a területek önállósodni, ugyanis a XXI. században már lassan rájönnek a népek, hogy mind európaiak vagyunk, és nem szabad ellenségeskednünk egymással, hanem inkább össze kell fognunk!

2010. okt. 17. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Érdekel más véleménye, de kedves barátunk nem az esélyeket latolgatod, hanem kategorikusan kijelentette, hogy aki ilyenekre törekszik, az hülye.

Mellesleg mondott egy-két dolgot, ami elgondolkodtató, és ezért hálás vagyok neki, de alapvetően nem a kérdésemre válaszolt.


"szerintem sem fognak ezek a területek önállósodni, ugyanis a XXI. században már lassan rájönnek a népek, hogy mind európaiak vagyunk, és nem szabad ellenségeskednünk egymással, hanem inkább össze kell fognunk!"


Na látod, ez válasz!

Bár nem értek egyet vele, mivel a tendencia nem ezt mutatja.

Mint már fentebb is leírtam, a katalánok pl. már attól is frászt kapnak, ha spanyolnak merik nevezni magukat. Még a spanyol zászlót sem hajlandók használni.

Az ilyenekről nehezen tudom elképzelni, hogy megbékélnének, de annyi igazság lehet abban, amit mondasz, hogy megelégszenek a területi autonómiával.


Mellesleg Kurdisztán nem Európában van, úgyhogy a kurdok nehezen vallhatnák magukat európainak.

Velük mi van?

2010. okt. 17. 20:35
 7/16 anonim ***** válasza:

"Mennyire reális esély, hogy az olyan területek"


Már itt látszik, hogy rossz a kérdés, mert ezek nem "olyan" területek, alig van közös jellemzőjük, mindegyiknek megvan a külön története és egy sor különböző tulajdonsága.


Padavia nincs, hanem Padánia van. Elszakadására kb. nulla az esély, mert csak egy kisebbség akarja az elszakadást.


Katalóniában ugyancsak egy (hangos) kisebbség ragaszkodik hozzá, egyébként az átlag "katalán" semmit se nyerne ezzel, viszont a katalóniai spanyolok sokat vesztenének, szóval az elszakadás mérlege negatív lenne, ezért sosem fogják elfogadni.


Okcitánia nem jelent semmit a XXI. században, csak történelmi jelentősége van, semmilyen komoly mozgalom nincs az elszakadásáért.


Szászország nem is értem, hogy kerülhet szóba.


Kurdisztánnak meg nincs "anyaországa", amúgy egy részének autonómiájára, sőt függetlenedésére van esély (az iraki rész).


Vallóniának sincs "anyaországa", hanem az Belgium egyik alkotórésze Flandria mellett, és inkább van értelme szétválásról beszélni. A szétválást Flandria erőlteti inkább, tehát az fog "elszakadni". A felsoroltak közül Belgium szétesése az, ami viszonylag hihető.

2010. okt. 18. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

"Padavia nincs, hanem Padánia van. "


Akkor bocsánat.

De úgyis érted, mire gondoltam.


"Elszakadására kb. nulla az esély, mert csak egy kisebbség akarja az elszakadást. "


Ez viszont már korrekt.

Köszönöm a megjegyzést.


"Katalóniában ugyancsak egy (hangos) kisebbség ragaszkodik hozzá, egyébként az átlag "katalán" semmit se nyerne ezzel, viszont a katalóniai spanyolok sokat vesztenének, szóval az elszakadás mérlege negatív lenne, ezért sosem fogják elfogadni. "


Hát én nem ezt tapasztalom.

Sok "átlag katalánt" láttam már nagy büszkén lóbálni a katalán zászlót, amikor simán lehetett volna az spanyol zászló is.

Erősen kétlem, hogy ez pusztán csak egy hangos kisebbség lenne.

Mellesleg egy hangos kisebbség még nem tudja elérni az autonómiát, a katalánok mégis elérték.

Nem mintha ezzel a hozzászólásodat akarnám lefitymálni, mielőtt bárki leordítaná ezért a fejem, de etéren nem értek veled egyet.


"Szászország nem is értem, hogy kerülhet szóba. "


Ott is vannak szeparatista törekvések.

Bár jellegükről, mértékükről semmit nem tudok, ezért is tettem fel ezt a kérdést.


"Kurdisztánnak meg nincs "anyaországa", amúgy egy részének autonómiájára, sőt függetlenedésére van esély (az iraki rész). "


Kurdisztán esetében anyaországOKról beszéletünk. De miért pont az iraki résznek van esélye függetlenségre és a töröknek nem, ahol a legerősebb a függetlenségi mozgalom?


A többi megjegyzésedet is köszönöm.

A válaszodat "hasznosnak" értékeltem, már ha ez számít bármit is.

2010. okt. 18. 00:12
 9/16 anonim ***** válasza:

"szerintem sem fognak ezek a területek önállósodni, ugyanis a XXI. században már lassan rájönnek a népek, hogy mind európaiak vagyunk, és nem szabad ellenségeskednünk egymással, hanem inkább össze kell fognunk!"


Ugyan már, tündérmese...


Tudod mi volt az EU elődje? Az EGK.

És tudod miért jött létre? Mert fostak az USA és a SZU nagyhatalmi befolyásától, attól, hogy valamelyik nagyhatalom bekebelezi őket és kizsákmányolja (mint most pl. minket a rendszerváltás óta a nyugati "barátaink").


Ezért kell az EU országoknak összefogni, hogy jelentős gazdasági hatalomként legyenek jelen a világban. Azóta ugyan a SZU megszűnt, de ott van helyette Kína a maga 1 milliárd lakosával és dübörgő gazdaságával.


Szóval aki abban a hitben él, hogy azért "egyesül" többé kevésbé Európa, mert a szeretet mindennél fontosabb az térjen magához. Az egészen csupán a gazdasági érdekérvényesítés az oka.

2010. okt. 18. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Katalónia önállósodása csak idő kérdése. Nagyon jól meglesznek egyedül is, nem kell őket félteni. Baszkfölddel együtt Spanyolország iparilag legfejlettebb részéről van szó. A katalánok spanyolul megszólalni sem nagyon hajlandók, és többségüknek meggyőződése, hogy a lusta spanyolokat ők tartják el. Van ebben valami hasonló ahhoz, ahogyan annak idején a szlovének meg a horvátok gondolkodtak Jugoszlávia többi, szegényebb régióját illetően.


Belgium kettéválása szintén valószínűnek tekinthető.


Kanada esetében sem lefutott dolog Québec függetlenné válása. Egy 1993-as népszavazáson ez hajszálon múlt.


A Közel-Keleten számos területi átrendeződés várható. Irán egy Amerika elleni vesztes háború következtében valószínűleg darabokra fog szétesni. Ennek következtében létrejöhet majd Nagy-Azerbajdzsán, egy új önálló Öböl-menti arab állam és a független Beludzsisztán is (afgán területekkel kiegészítve). Afganisztán valószínűleg szintén darabokra lesz szétdobva. Kurdisztán önállósága viszont nehéz dió lenne, mivel ehhez a NATO tag törököket is meg kéne faragni elég durván. Ez meg nem érdeke a Nyugatnak és Amerikának.


Bosznia kettéválása is elképzelhető. A szerbek alighanem a Boszniai Szerb Köztársasággal való egyesülés megengedése révén lesznek kárpótolva Koszovó elvesztése miatt.


Független Szászország, Padánia, Occitánia szerintem is esélytelen.

2010. okt. 18. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!