Szerintetek jó így ez a mondat?
Az élet nem könnyű, mint a hegymászás.
Ha benne lenne az OLYAN (Az élet nem olyan könnyű, mint a hegymászás), akkor azt jelentené, hogy a hegymászás könnyű, tehát az nem jó.
De anélkül én úgy értelmezném, hogy az élet nem könnyű, (csakúgy), mint a hegymászás. Tehát az élet és a hegymászás is nehéz, és így már helyes.
Mit gondoltok?
Lehet úgy is értelmezni, ahogy te mondod, kérdező, hangsúlyozás kérdése. Képzeld el így hangsúlyozva:
Az élet nem könnyű. Mint a hegymászás!
Viszont mindenképp szokatlan megfogalmazás, én elkerülném.
"A mint kötőszó egyik jelentése: akár. Ebben az értelemben a kérdezett mondat helyes."
Igen, nyelvtanilag helyes a mondat, de tartalmilag helytelen. A mint kötőszó az amennyire, a mi módon, az akárha, a mintha, a hogyan, a miféle úton-módon, a miféleképpen vagy az amennyire kifejezésekkel is rokon értelmű, mégsem helyettesíthető egyikkel sem ebben a mondatban.
A válaszoló hölgy nem fogta fel a kérdés lényegét, mint... izé... ahogy elnézem.
:)
A fű nem kék, mint az ég. A só nem édes, mint a méz. A szivacs nem kemény, mint az acél. Stb.
Remélem, így már érted, hogy tartalmilag miért nem helyes a mondat.
Sün Integré!
A mondatot abban a formában, ahogy a kérdező írta, csak egyféleképpen lehet értelmezni, ennek számodra is magától értetődőnek kellene lennie.
A kérdező nem azt kérdezte az e-nyelv.hu-n, hogy "abban az értelemben" helyes-e a mondat, hanem azt, hogy rendben levő-e tartalmilag.
A válaszoló hölgy nem gondolkodott, csak gyorsan rávágta, hogy "ebben az értelemben" helyes, mert a mint és az akár szinonimák.
Azt figyelmen kívül hagyta a drága, hogy a rokonértelműség nem feltétlenül jelent teljes egyezőséget, és így nem is lehet mindig, mindenhol helyettesíteni a rokonértelmű szavakat egymással.
A te kedvedért még egyszer leírom, hogy megértsd: a mondat abban a formában, ahogy a kérdező először leírta azt jelenti, hogy az élet nem könnyű, a hegymászás viszont az.
Ha a mint helyett az akár szót használta volna, vagy ha önálló mondatokra osztotta volna a mondatrészeket, ahogy te is javasoltad, akkor értelmileg is megfelelő lenne a két különálló mondat.
Íme, néhány példa, hogy érzékeltessem, mennyire nincs igazad!
1. A hó nem fekete, mint a feketeszén.
2. A nagymama nem gyerek, mint a kisunoka.
3. A légy nem kétéltű, mint a béka.
4. A labdarúgás nem egyéni sport, mint a tenisz.
5. A pihenés nem fárasztó, mint a futás.
6. A gyász nem örömteli, mint az esküvő.
7. A biciklizés nem nehéz, mint az erőemelés.
A fenti mondatok szerinted azt jelentik, hogy a feketeszén nem fekete, a kisunoka nem gyerek, a futás nem fárasztó, az erőemelés nem nehéz stb.? Áruld már el nekem, hogy miért én vagyok az, aki nem értette meg az értelmileg inkorrekt mondatot!
A "két különálló" természetesen zárójelben értendő.
Úgy látszik, nekem is sok minden elkerüli a figyelmemet, miközben próbálok rávilágítani arra, hogy mások mennyire figyelmetlenek :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!