Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Létezik a magyar köznyelvben...

Létezik a magyar köznyelvben tényleg egy mondaton belüli szavakon átnyúló "újraszótagolás"? És miért van? Más nyelvben is van?

Figyelt kérdés

Pl.


"A zembereke ta zilyen dolgok egyáltalán ne mérdeklik."


Vagy csak én hallom bele?


2016. jan. 7. 10:34
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Létezik, hogy a magánhangzóval kezdődő szavakhoz kiejtésben hozzátapadni tűnik az előző szó mássalhangzója. Nem hiszem, hogy csak a magyar nyelvre jellemző. Ha nagyon hallani, az egyértelműen szónoki/beszédbeli hiba, szokás amúgy kifigurázni is. Képzett TV-bemondók, színészek nem nagyon követik el.
2016. jan. 7. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 BringaManó ***** válasza:
100%

mit nem követnek el?? hát már hogyne tapadna át a köv. szó elejére a mássalhangzó... hát ez nem hiba, ez a világ legtermészetesebb dolga (folyékony gördülékeny beszéd esetén).

természetesen van, amikor "rendes" tagolásban mondják a dolgokat, pl. ha lassan szavalunk valamit, vagy bizonyos nyomatékosítások esetén – de az, hogy ilyet úgy általában nem "követ el" egy igényesen beszélő ember, hát azt eléggé megütközve olvasom.

2016. jan. 7. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A gördülékeny beszéd tulajdonképpen folyamatos, csak a beszédérzékelésünk olyan, hogy kihalljuk a szavakat.
2016. jan. 7. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
És ez egyetemes, vagy nyelvspecifikus?
2016. jan. 8. 19:14
 5/6 BringaManó ***** válasza:
100%

szerintem egyetemes, de ez abszolút csak egy laikus tipp.

(csak a dolog működése alapján gondolom ezt, hiszen más nyelveken ugyanúgy tudnak folyamatosan beszélni az emberek, és ugyanúgy nincs olyan szóbeli "szóelhatároló akármi", mint írásban a szóköz.)

2016. jan. 8. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

folyamatos beszédben nem igazán van értelme "szavakról" beszélni, mert nem igazán van köztük semmiféle szünet (néha még mondatokról sem).

mivel a magyarban szóeleji hangsúly van, ezért természetes, hogy a hangsúlyos magánhangzókhoz tapad az előző mássalhangzó, ha nincs előtte más mássalhangzó, különben szünetet kéne tartani a hagsúlyossá tételhez, ami folyamatos beszédben nem igazán játszik.


maga a jelenség a beszéd sajátosságaiból eredően univerzális, azonban bizonyos nyelvekben előfordulhat, hogy bizonyos hangtani szabályok miatt "kötelező" szünetet tartani adott hangok előtt (mármint azért kötelező, mert a nyelv így működik, nem azért, mert valaki "előírta"). én hirtelen a németről tudok: magánhangzóval kezdődő szavak előtt itt mindig szünet van (pontosabban a "hangrést" egy pillanatra össze kell zárni, amit a nyelvészek önálló (néma) hangként tartanak számon). ezért a németben ezek alapján nincs ilyen "újraszótagolás", meg persze ugyanez más nyelvekben is előfordulhat

2016. jan. 10. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!