Ha a mondatban van megszólítás, azt nagybetűvel kell írni?
Most konkrétan nem a mondatkezdő nagybetűre gondolok, hanem ha a megszólítás a mondat "belsejében" van. Például:
Szeretnék venni egy autót Neked.
Nagyon szeretem, amikor az Ön társaságában lehetek.
Mert sokszor találkoztam már ilyennel, és olyannal is, amikor a megszólítás ugyanebben a helyzetben volt, és nem volt nagybetűvel írva...
Ahogy az előző írta...
Udvariasság, tisztelet vagy a szeretet jelzése. Ám nem kötelező.
Nem kell nagy betűvel írni, s nem illetlenség kicsivel. Így pontos. Nem elvárás.
Én úgy mondanám, helyesírási szabályokkal nem ellentétes, ha nagy kezdőbetűvel írod a tisztelet, megbecsülés jeleként.
Sokan viszont nagy betűvel írják az Őt, Én, Nekik stb. szavakat is, ami már helytelen.
Hivatalos levél elején a megszólításban valóban vannak speciális szabályok, de a levél törzsében, egy chat esetén, egy GYK válasz esetén, vagy Facebookon – ahol nincs ilyen jellegű megszólítás – már nem ezek a szabályok érvényesek. Illetve ott sem kötelező a közneveket nagy kezdőbetűvel írni, csak így szokás. A helyesírás szabályai alapján viszont a személyes névmásokat kisbetűvel helyes írni. Hivatalos levélben általában azért a magázó formánál inkább írják nagybetűvel a személyes névmásokat (Ön, Önök), ha ez afféle fokozott tiszteletadás, de ez sem kötelező, viszont a helyesírás szabályai lehetőséget adnak erre. Tegezésnél, és főleg E/1, T/1 esetén viszont már inkább mondanám hibának.
Az általad felhozott példákban egy tegező forma van, illetve a másik példában egy olyan magázó forma, ami nem éppen hivatalos, inkább közvetlen, így itt inkább a nagybetűs forma a hibás, mintsem a kisbetűs.
Lásd: [link] :
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
149. Levelekben és hivatalos iratokban a megszólítás első szaván és tulajdonnévi tagján kívül nagybetűvel szokás kezdeni a megszólításban szereplő közneveket is (de a mellékneveket, kötőszókat már nem): Drága Ilonka Néni! Tisztelt Osztályvezető Úr! Kedves Kovács Bácsi! Mélyen tisztelt Asszonyom és Uram! Stb.
Magánlevelekben a megszólítás első szaván és tulajdonnévi tagján kívül a többi szót kezdhetjük kisbetűvel is: Kedves barátom! Tisztelt Nagy úr! Édes jó anyám és apám!
Azokat a közneveket, névmásokat és névmási szerepű határozószókat, amelyek a megszólított személyére vonatkoznak, szöveg belsejében általában kisbetűvel kezdjük: Légy szíves, barátom, látogass meg minket! Arra kérem a polgármester urat, szíveskedjék ügyemet kedvezően elbírálni. Bárcsak itt lehetnél te is! Valószínűleg önöket is érdeklik fejlesztési terveink. Örökké hálás leszek neked a segítségedért. Melegen érdeklődött irántatok. Stb. – Fokozott tisztelet kifejezésére azonban az ilyen esetekben nagybetű is alkalmazható: Szeretném, Apám, ha nem értene félre. A legfőbb érdem az Önöké. Szeretnék mindig Veled lenni. Stb. Két (vagy több) szóból álló megszólításoknak ilyenkor is csak az első szavát kezdjük nagybetűvel: Bocsássa meg, Igazgató úr, hogy soraimmal fölkeresem! Tisztelettel emlékeztetem (az) Államtitkár asszonyt arra, hogy… stb. Hasonlóképpen: Felkérem Horváth akadémikust vitaindító előadásának megtartására. Ezt Ferenc bátyám és Erzsi néném is jól tudja. Stb. (Vö. 144., 253.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!