Tényleg eltűnhet a kézírás?
Amíg az ember használ papírt, addig nem fog eltűnni a kézírás. Modern technika ide vagy oda, 22 évesen is ha valamit csak gyorsan fel kell írnom, akkor biztos, hogy nem állok neki számítógéppel meg telefonnal sz..rakodni, ha van kéznél egy darab papír meg egy toll.
Biztos, hogy egyre kisebb a szerepe a kézírásnak, de nem hinném, hogy eltűnik. Nem értek hozzá, de eléggé valószínű, hogy fontos szerepe van a finom motorikus mozgások fejlesztésében. Egyik biológiából is diplomázott egyetemi tanárom mondta ezt, hogy nem véletlenül 6-7 éves korban kezdik el a gyerekeket írni tanítani, ebben a korban lesz hozzá elég fejlett a gyermek valamije, gondolom az idegrendszere (ennyire már nem emlékszem rá). Persze, nyilván ezeknek a mozgásoknak a fejlesztésére jó a gépelés is, de azért kézzel írni sokkal finomabb mozgást igényel.
Eltűnni szerintem nem fog, max. nagyon visszaszorul a használata.
Tény az, hogy manapság aki nem tud számítógépen írni, annak elég komoly hátránya van az élet szinte minden területén. Rengeteg ügyet ma már gépen intézünk, amit régen még kézírással tettünk...
Ennek ellenére a kézírás szerintem meg fog maradni, mert aláírni azért még ma is kell. És az iskolákban is elég sok tere van még a kézírásnak. A másik, hogy én nem tudom elképzelni, hogy elsőben nem kézzel kezdenek el a gyerekek írni tanulni, hanem számítógépen. Amúgy hallottam, hogy egyes amerikai államokban már létezik ez, de én ezt a ló túloldalának tartom.
Az unokáink még meg fogják tanulni a folyóírást, mert a magyar nép konzervatív.
Továbbá, aki nem tanulja a folyóírást, az a mi jegyzeteinket sem fogja tudni olvasni.
Egyébként, ha olyan irányba megy a technika, hogy érintőképernyőre lehet majd írni (biztos van már ilyen), akkor a kézírás nem vész ki, csak a papír alóla. Azt meg végül is nem baj, ha nem pazaroljuk.
Én is életem egyik felében kézzel rajzoltam, másik felében az egeret húzom a rajzolóprogramban. Ott úgyanúgy be kell gyakorolni a "szépírás"-hoz hasonló precíz mozdulatokat. Szóval valamilyen formában fenn fognak maradni a kézmozdulatok, csak a cetlit és a tollat másképp hívják majd.
Ha hirtelen fel kell valamit jegyezni, akkor azt az ember kézírással felfirkantja a naptár sarkára, nem fog rohanni a legközelebbi digitalis anyámkínjáig. Szerintem előbb lesz digitális a cetli, minthogy kivesszen a kézírás.
És a begépelős technika az kizárólag azokra a karakterekre korlátozódik, amit a billentyűzet meg az unicode megenged. Amint valami mást akarok, úgyis jön a papír ceruza... Az kötetlen, ott bármit lehet. Megnézném, mikor fogja tudni az iskolás gyerek a mobil-képernyőjére berajzolni a geometria feladathoz a háromszögeket és bármilyen ábrákat. Kelleni fog még a kézhasználat jó ideig.
"Ha hirtelen fel kell valamit jegyezni, akkor azt az ember kézírással felfirkantja a naptár sarkára, nem fog rohanni a legközelebbi digitalis anyámkínjáig."
a digitális anyámkínja kéznél van, és úgysem fogok firkantani, ha elég (lesz) mondanom, és már fel is van jegyezve, szövegesen (is). :-)
Jaj most jutott eszembe, hogy mennyire passzol ide egyik egyetemi gólya sztorim.
Egyetem, első nap, első előadás: társaság 90%-a előveszi a laptopot, hogy ő majd ott jegyzetel, modern technika, anyámkínja.
Közgázos óra, jön az első ábra meg képlet és szépen lefagy mindenki. Aki papírra ír, az ír tovább, aki meg gépen, az ha tudja is, hogy kell képletet beírni, szenved vele annyit, hogy lemaradnak közben 3 percnyi szövegről.
Pár nap múlva a laptopok nagy része otthon maradt, 1 év múlva meg már csak az visz laptopot órára, aki facebookozni akar és nem szeret telefont taperálni. Egyenlőre marhára nem kell félni a kézírás kiszorulásától. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!