Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az abszint és az agyszint...

Az abszint és az agyszint szavakat miért ragozzuk másként?

Figyelt kérdés
Pl. abszintot, agyszintet.
2014. aug. 16. 10:31
 1/8 anonim ***** válasza:
Én itt arra tudok gondolni, hogy az abszint egyrész egy magyarosított szó; másrészt úgy hogy "abszintet" nem túl szép szó, zavarja a fülünket.
2014. aug. 16. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Az "agyszint" esetében egyértelműen összetet szóról van szó, így az utótag határozza meg a ragozást.

Az "abszint" esetében nem így van. Lehet, hogy zavarja a fület az "abszintet", de ez még magában nem jelenti, hogy ne volna szabályos. Még ha én is inkább az "abszintot" formát használnám, jobban rááll a szám az "abszinttel"-re, ami meg már magashangrendű ragozás. Ugyanakkor óriási a különbség a kettő rag közt: az utóbbi esetben magashangrednű/mélyhangrendű megkülönböztetésről van szó (-val/-vel), a Te példádban viszont - hagyományosan mondva - közőhangról. Ez esetben négy megoldás volna: -et/-ot/-at/-öt. Vegyes hangrendű szavaknál rendszerint a mélyhangrendű érvényesül (bár ez nem általános szabály), és azért nem -at a vége, mert egyszerűen - meglepő módon - 'a' magánhangzó 'ot' ragot szokott bevonzani.

2014. aug. 16. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 BringaManó ***** válasza:
71%

#1:

Lényegileg igazad van, valóban azért agyszintet, mert összetett szó, a "másrészttel" kapcsolatban viszont: éppen az volt a kérdés, hogy miért van ez, miért zavarja a fülünket ugyanaz a rag az egyik esetben, míg a másikban nem.


#2:

Az *"abszintet" tényleg nem szabályos, hiszen a toldalékolás hangrendje szempontjából az i, í, é "átlátszó" hang, vagyis ha ilyen szótag áll a szó végén, akkor az előtte lévő hang határoza meg, hogy magas vagy mély hangrendű toldalékot kapcsolunk hozzá. (Ha esetleg egyes esetekben mégsem így van, akkor azok "szabálytalanok", más szóval rendhagyó esetek, vagyis kivételek. De most nem tudok ilyen példát mondani.)

A válasz második felében lévő "óriási különbséget" nem látom: mindkét esetben az a kérdés, hogy magas vagy mély hangrendű toldalék (vagy kötőhang) jön utána, és való igaz, hogy van -et/-ot/-öt, de toldalékokban is van ilyen: -hoz/-hez/-höz, -on/-en/-ön, -szor/-szer/-ször.

Nádasdyt idézem az egyszerűség kedvéért: „a »magas« csoporton belül van egy alcsoport, az ö-ü, ezek a »kerek« magánhangzók. Ha a tő utolsó magánhangzója kerek, akkor a toldalék is a kerek változatát veszi föl (-höz), már ha van neki ilyen változata.”

Az -at forma (hidat, nyilat, halat, lovat, hajat stb.) egy más kérdés, ezek mind kivételek bizonyos szempontból, vagy fogalmazhatunk úgy is, hogy egy speciális csoportot képeznek. (És azt már inkább egy nyelvész „kollégára” bíznám, hogy értekezzen arról, hogy ez hogy alakult így, beleértve a veláris i méltán népszerű témáját. :-)


Hogy jobban rááll a szád az "abszinttel"-re, csupán amiatt lehet, hogy az utóbbi esetében félreviszi ("becsapja") a nyelvérzékedet az, hogy a szó utolsó szótagja egyben megfelel egy magyar szónak is, így önkéntelenül is ahhoz hasonlóan toldalékolod, mint ahogy bármelyik más (összetett) -szint-re végződő magyar szót. Hasonló jelenségről volt szó nemrég a norvéggal kapcsolatban (amit most én is először véletlenül *norvéggel-nek írtam :-D), ld.: http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__574440..

Az pedig, hogy mindennek ellenére inkább a – szabályos – "abszintot" formát használod, arra utalhat, hogy talán már hallottad ezt a szót annyiszor életedben, hogy rögzüljön egy picit, és gyorsan "közbeszóljon", ha a nyelvérzéked a szabálytalan formát használná. :-)

2014. aug. 16. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 BringaManó ***** válasza:
Ne tessék. Jól lepontoztak. Kellett nekem ilyen hosszú mondatokat írni! Soha többé nem teszem. Úgy kell nekem. Sebaj, ezért járok ide. Mazó vagyok. Bár azt is szeretem, amikor a lepontozóknak megírom, hogy nem zavar. És ez nekik biztos fáj. Úgyhogy kicsit szadó is vagyok. :-)
2014. aug. 18. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 BringaManó ***** válasza:
(Oh, közben az 54-ből 70 lett. Érti ezt valaki?... :-)
2014. aug. 18. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Protonpumpa ***** válasza:

BM-nél a jó válasz, csak ismételni tudom. Amúgy ez kicsit olyan, mint a pótlék és a pótlék (értsd: pót + lék, olyan lék, amelyet valaki pótlólag vágott a jégbe, valami ilyesmi). Na, itt is megvan egy hasonló kettősség: pótlékot és pótléket.


(És ez úgy jött elő, BM, ezt neked mondom, hogy pampogtak, a helyesírásos portál [nem írom a nevét, mert még reklámozással vádolnak meg ismét] elfogadta a "pótléket" alakot is, és vajon miért.)

2014. aug. 22. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 BringaManó ***** válasza:

ElfogadTa? Tényleg múlt idő?

Megnéztem – tényleg nem fogadja el. Kár. :-(

Ha már úgyis kivétellista, akkor inkább tanítsuk meg a gépet arra, hogy az adott kivételt elfogadja ugyan, de írjon oda valami odaillőt, pl. (Csak akkor helyes, ha az eredeti szót összetett szóként értelmezzük.)

2014. aug. 22. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Azét, mert az "i" hang régebben a magyar nyelvben mély hangrendű volt és csak lassan magasodik. Ezért mondod, hogy írok és nem írek, pisilok, de jó a pisilek is.
2014. szept. 2. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!