Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Levélcímzésnél a dr-i, egyetem...

Levélcímzésnél a dr-i, egyetemi titulust nagy betűvel kell írni?

Figyelt kérdés

2014. júl. 3. 21:53
 1/3 anonim ***** válasza:
39%

A doktorátusnak két típusa van:

- doktori fokozat

- doktori cím

Az előbbit a PhD adja, utóbbit az orvosi, gyógyszerészeti, jogi egyetemek elvégzései. A doktori fokozatokat alapból is nagy betűvel írjuk (pl. Dr. xy), így nyilván levélcímzésnél is. A doktori címet viszont kisbetűvel szokás írni (pl. dr. xy). Az egyetemi titulust alatt mit értesz? Egyébként nagybetűvel kell írni.

2014. júl. 3. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Címzésnél minden lényeges elemet nagybetűvel kezdünk (azaz a kötöszavak és névelők kivételével mindent).


Tisztelt Igazgató Úr!

Tisztelt Dr. Kiss Béla!

Kedves Géza és István!

Kedves Szomszéd, Aki a Medencébe Szart!


A szövegközi dr/Dr helyesírása közel sem olyan egyértelmű, mint az első állítja. A helyesírás szabályai alapvetően nem ismerik el a szövegközi Dr létezését, valamint a vonatkozó törvény se tesz különbséget, hogy valaki milyen jogon vagy okból visel dr-t. Ugyanakkor létezik egy szokás, hogy az akadémiai doktort nagy Dr-rel írják, illetve most már terjed az, hogy a PhD-t is. Ennek annyi az oka, hogy Gizi néni a titkárságon, amikor írja a levelet, nem meri kis d-vel leírni, nehogy címzett megsértődjön. Egyébként én is dr vagyok, általában nem használom, de ha mégis, akkor kis d-vel írom a nevem elé.

2014. júl. 4. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 BringaManó ***** válasza:

#1:

Valóban, ahogy a #2 is írja, a helyesírási szabályok nem tesznek különbséget, tehát ha a szabályokat akarod követni, akkor alapvetően mindenféle dr. kicsivel van – a többi névelőzékhez (pl. id., ifj., özv.) hasonlóan –, kivéve, amikor "kiemelt helyzetben szerepelnek: aláírásban, levélcímzésben, oszlopba rendezett névsorban, névtáblán, névjegykártyán, képaláírásban, képernyőn, címkeszerű feliraton stb., valamint mondatkezdő helyzetben" (OH. 146.).


Tehát a kérdéses esetben (levélcmízésnél) naggyal.


---


#2:

A levélcímzést ne tessék összetéveszteni a megszólítással! A kérdés az előbbire vonatkozott. (Bár mindkettőben nagybetűs a Dr.)

A megszólításban viszont nem "minden lényeges elemet", hanem csak a főneveket írjuk nagybetűvel "(de a mellékneveket, kötőszókat már nem)". (Legalábbis a szabályzat így írja le a szokást: Akh.149. / OH.144.).

Mellékneves példa a szabályzatból: "Mélyen tisztelt Asszonyom és Uram!"


(Ez a "kötőszavak és névelők kivételével" valami angol műcímekre vonatkozó szabály lehet, vagy nem is tudom.)

2014. júl. 4. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!