Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A török szultánok felvették a...

A török szultánok felvették a "Magyarország királya" titulust?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy az ottomán uralkodók egész oldalnyi terjedelmű címmel rendelkeztek, de ezek között megtalálható volt a "magyar király", "Magyarország királya" vagy "Madzsarisztán szultánja" vagy ... nah, szóval értitek :)
2011. jan. 10. 22:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nem valószínű. A török hódoltság idején asszem ők csak a harmad országon uralkodtak, ez volt a három részre szakadt Magyarország ideje. A korona akkor is már nyugat felé volt szerintem...
2011. jan. 10. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
A török szultánok közül Szulejmán foglalta el az ország közepét, innen terjeszkedtek tovább. Szapolyai János és Habsburg Ferdinánd egyszerre voltak magyar királyok, később a Habsburgoké lett a magyar királyi cím és Szapolyai János Zsigmondtól a Szent koronát is megszerezték. Erdélyben fejedelmek uralkodtak. Soha nem volt egyetlen szultán sem magyar király valójában. Bocskai ugyan kapott a szultántól királyi koronát, de ez nem a Szent korona volt és sohasem koronáztatta meg magát. Egyébként a mohamedán szultán keresztény (katolikus) mise keretében hogyan koronáztathatta volna meg magát?
2011. jan. 10. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
86%

Kedves második!

Nem érted.

Azt a kérdező is tudja, hogy sosem koronáztak egy török szultánt se magyar királlyá. (Legalábbis nagyon remélem, hogy tudja.) Viszont ettől függetlenül viselhette a magyar királyi címet (amit értelemszerűen a Habsburgok, mint tényleges magyar királyok, nem ismertek/ismertek volna el). Erre kismillió példa van a történelemben. A magyar királyok pl. II. Andrástól IV. Károlyig bezárólag viselték a Jeruzsálem királya címet. Az pedig egy cseppet sem érdekelte őket, hogy a Jeruzsálemi Királyság a XIII. század vége óta nem is létezik. Ezen kívül a magyar királyok a középkorban tradicionálisan viselték a bolgár cári címet is, miközben Bulgária hol Bizánc, hol a török uralma alatt állt, hol pedig független állam volt, saját cárral.

Egy cím felvétele jelentheti az arra támasztott igényt is, és egy uralkodó simán viselheti úgy is, hogy hivatalosan nem iktatták be. Maximum ezt az országa határain kívül senki nem ismeri el. Úgyhogy amit mondasz, az hülyeség.

2011. jan. 10. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A harmadik kommentelő jól összefoglalta, a kérdés úgy merült fel bennem, hogy olvastam valahol, a török szultánok viselték Bosznia, Bulgária stb. uralkodójának címét, nyilván nem csináltak a koronázásokból nagy ügyet.
2011. jan. 11. 00:00
 5/11 anonim válasza:
Igaz, hogy már a lényeg elhangzott de azért megerősítem : igen a török szultánok függetlenül attól, hogy meg koronáztatták - e magukat, vagy, hogy az egész területet uralták - e minden olyan állam uralkodói címét viselték amelyre igényt tartottak és Magyarország sem volt ez alól kivétel. Különben a történelemtanárom mutatott egy levelet ( persze csak az átiratát amelyet I. (Nagy) Szulejmán íratott Ferdinándnak, az akkori Habsburg uralkodónak és ott meg volt említve Mo. is a sok többi között. A vicces az a rész volt, amikor a török szultán, hogy megsértse Ferdinándot azt írta a végére : "Bécs királyának")
2011. jan. 17. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem megsérteni akarta. Bár bizonyára ez is közre játszott. A császári cím hagyományosan a római császári címből származott. Német-római császári cím sosem létezett. Az általunk német-római császárnak titulált uralkodók végig a római császár, rómaiak császára és hasonló titulusokat viselték. Napóleon előtt minden császár úgy tekintett magára, mint Róma örökösére, és mivel római császár csak egy van, a többi ilyet nem ismerték el. A bizánci császár csak frank királyként ismerte el Nagy Károlyt és csak német királyokként a német-római császárokat, ők meg "görög királynak" titulálták a bizánci császárt. A török szultánok Bizánc meghódítása után szintén Róma örököseivé "nyilvánították" magukat. A szultán lényegében a császár török megfelelője és a törökök gyakran nevezték birodalmukat Ruméliának, utalva Rómára, amit ők Rumnak hívtak.

Tehát, az ő felfogásuk szerint, a mindenkori török szultán volt a római császár (annak ellenére, hogy ezt a címet de facto sosem viselte), és mivel római császár csak egy lehet, ezért a német-római császárt nem ismerték el annak. És mivel Bizánc 1453-as bevétele idején már általánosodott, hogy a Habsburg-dinasztián belül "öröklődik" a német-római császári cím, akiknek a székhelye Bécs, a törökök végig, amíg létezett a Német-Római Birodalom, a német-római császárt "bécsi királyként" tartották számon.

Tehát ez nem Nagy Szulejmán találmánya, és nem is csak ő alkalmazta, hanem 1453-tól 1806-ig minden török szultán.

Viszont csak azért nem volt ilyen "lenéző" cím, mert de facto a török szultán sosem vette fel a római császári címet, török szultánnak meg nem volt okuk nem elismerni.


Tudom, hogy ez nem épp ide tartozik, de szükségesnek tartottam a pontosság kedvéért megjegyezni.

2011. jan. 17. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:

Utolsónak...

Kösz, hogy kijavítottál ezt eddig nem tudtam :)

Különben nem direkt a Német - Római császári cím elhagyására gondoltam, amikor azt mondtam, hogy megsértette Ferdinándot a császár, hanem más területek uralkodói címére, pl. : Cseh- és Morvaország, Ausztria, Stájerország, Karintia, Tirol stb...ezeket általában fel szokták tüntetni a levélben :)

2011. jan. 19. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Ha csak nem akarják nagyon benyalni magukat, általában csak a fontosabb címeket szokták feltűntetni.
2011. jan. 31. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Nem.
2012. febr. 23. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Éppen nemrég olvastam Stuart Mária történetét, amikor a francia dauphine (trónörökös felesége) volt, apósa és nagybátyja rávették, hogy vegye fel Anglia királynője címet, ahol akkor már Tudor Erzsébet uralkodott. És 1589-ben, amikor már évtizedek óta fogoly volt Stuart Mária Angliában, Erzsébet lefejeztette. Csak a fia lett végül Anglia és Skócia királya, de őt protestánsnak nevelték, anyja tíz hónapos korában látta utoljára.
2012. febr. 25. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!